Նիկոլ Փաշինյանի տարած գիծն իր մեջ վտանգներ չի պարունակում․ Ստեփան Գրիգորյանը՝ Արցախյան հիմնախնդրի մասին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԳլոբալիզացիայի եւ տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոնի և Ղազախստանի դեսպանատան նախաձեռնությամբ կազմակերպվել էր կլոր սեղան «Կառուցողական երկխոսություն․ Ղազախստանի կայունության և բարգավաճման հիմքը» վերտառությամբ։
Գլոբալիզացիայի եւ տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոնի ղեկավար, քաղաքական գործիչ Ստեփան Գրիգորյանը զրուցեց «Ա1+»-ի հետ։
Նախաձեռնած կլոր սեղանի մասով Գրիգորյանն ասաց, որ այն նվիրված է երկու հարցերի․ Ղազախստանի նոր նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկայևի ուղերձ-ծրագրին և հայ-ղազախական հարաբերություններին։ «Մենք պետք է հասնենք նրան, որ մեր պետությունը լինի լսող պետություն»,- Ղազախստանի նախագահի ուղերձից մի դրվագ առանձնացրեց Գրիգորյանը՝ նկատի առնելով, որ պետությունը պետք է լսող լինի հասարակությանը։
Քաղաքական գործիչը որպես իշխանությունների և պետության կողմից հասարակությանը չլսելու օրինակ բերեց Հայաստանում 2018 թվականին տեղի ունեցած ապրիլ-մայիսյան իրադարձությունները։ «Ղազախներն այդ հարցերին մեծ տեղ են տալիս։ Իրենք ուզում են ստեղծել մի պետություն, որտեղ որ ավելի ուշադիր լսում են հասարակությանը»,- ընդգծեց կենտրոնի ղեկավարը։
Նոյեմբերի 20-ին Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության համագումարի ժամանակ Հայաստանի հանրապետական կուսակցության նախագահ Սերժ Սարգսյանն իր ելույթում ասել էր, որ «այսօր արդեն ավելի ու ավելի հնչեղ են դառնում այն մարդկանց ձայները, ովքեր ինձ մեղադրում են իշխանությունը պոպուլիստներին զիջելու մեջ»։ Նույն ժամաժողովի ժամանակ Եվրախորհրդի գործող նախագահ, ԵԺԿ նորընտիր և ԵԺԿ անդամ լեհական «Քաղաքացիական հարթակ» կուսակցության նախագահ Դոնալդ Տուսկը, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դր Լայենը հայտարարել էին պոպուլիստների դեմ պայքարի մասին։
«Ա1+»-ը Գրիգորյանից հետաքրքրվեց, թե այս ելույթները որքանո՞վ են իրար կապված։ «Զագրեբում իր ելույթը հակապետական գործչի ելույթ էր։ Միգուցե նա չի հասկանում, ես փորձում եմ հուշել։ Քննադատել նույնիսկ իշխանություններին պետք է, նորմալ է։ Բայց գիտեք՝ իրենք չէ, որ պետք է քննադատեն Նիկոլ Փաշինյանին։ Իրենք չէ, որ պետք է բերան բացեն։ Էս վիճակին իրենք հասցրեցին»,- նշեց քաղաքական գործիչը։
Կենտրոնի ղեկավարը նշեց, որ Սերժ Սարգսյանն իր ելույթում սկսեց ստեր ասել միջազգային հանրությանը․ Նիկոլ Փաշինյանը պոպուլիստ չէ, աշխատանքի մեջ պոպուլիստական տարրեր կան, սակայն կոնկրետ քայլեր է անում կոռուպցիայի դեմ պայքարում, ռեֆորմներում։ «Փորձը, որ ինքն (Սերժ Սարգսյան – հեղ․) ուզում էր ցույց տալ, որ իբր մյուս լիդերները, որ խոսում են պոպուլիզիմի դեմ, համընկնում է իր կարծիքի հետ, ուղղակի փորձ էր մեզ շփոթեցնելու համար։ Ո՛չ պարոն Տուսկը, ո՛չ այլ լիդերները Հայաստանի դեմ, նոր իշխանությունների դեմ բան չունեն։ Ուրիշ բան, որ իրենք ուզում են հասկանալ այդ պրոցեսները, ավելի շատ ուզում են ինֆորմացիա ունենալ, դա ուրիշ խնդիր է»,- ընդգծեց նա։
Վերջում Արցախյան հիմնախնդրին անդրադառնալով՝ Ստեփան Գրիգորյանն ասաց, որ մտահոգություններ չի տեսնում, և Նիկոլ Փաշինյանի տարած գիծն իր մեջ վտանգներ չի պարունակում։

Линия, проводимая Николом Пашиняном, не содержит в себе опасностей: Степан Григорян об Арцахской проблеме (видео)
По инициативе Аналитического центра глобализации и регионального сотрудничества и Посольства Казахстана был организован круглый стол: “Конструктивный диалог: основа стабильности и процветания Казахстана”.
Руководитель аналитического центра глобализации и регионального сотрудничества, политический деятель Степан Григорян побеседовал с “А1+”.
По части инициированного круглого стола Григорян сказал, что он посвящен двум вопросам: посланию-программе нового президента Казахстана Касима-Жомарта Токаева и армяно-казахским отношениями. “Мы должны достичь того, чтобы наше государство стало прислушивающимся государством”, - Григорян выделил фрагмент из послания президента Казахстана, имея в виду, что государство должно прислушиваться к обществу.
В качестве примера того, что власти и государство не прислушиваются к обществу политический деятель привел события, которые произошли в Армении в апреле-мае 2018 года. “Казахи придают этим вопросам большое значение. Они хотят создать государства, где более внимательно прислушиваются к обществу”, - подчеркнул глава центра.
20-го ноября во время форума Европейской демократической партии председатель республиканской партии Армении Серж Саркисян сказал в своем выступлении, что “сегодня уже все более и более становятся слышны голоса тех людей, которые обвиняют меня в том, что я уступил власть популистам”. Во время того же форума действующий председатель Евросовета, председатель партии – члена ЕДП “Гражданская платформа” Дональд Туск, председатель Еврокомиссии Урсула фон де Лайен объявили о борьбе с популистами.
“А1+” поинтересовался у Григоряна, насколько взаимосвязаны эти явления. “Его выступление в Загребе было выступлением антигосударственного деятеля. Возможно, он не понимает, я пытаюсь подсказать. Критиковать даже власти нужно, нормально. Но знаете, не они должны критиковать Никола Пашиняна. Не они должны открывать рот. До этого состояния довели он”, - отметил политический деятель.
Глава центра отметил, что Серж Саркисян в своем выступлении начал говорить ложь международной общественности: Никол Пашинян – не популист, в работе есть популистские элементы, однако он делает конкретные шаги в борьбе с коррупцией, в реформах. “Попытка, что он (Серж Саркисян – авт.) хотел показать, что якобы другие лидеры, которые высказываются против популизма, совпадают с их мнением, это просто попытка, чтобы нас запутать. Ни господин Туск, ни другие лидеры ничего не имеют против Армении, новых властей. Другое дело, что они хотят понять эти процессы, хотят иметь больше информации, это – другая проблема”, - подчеркнул он.
В конце обратившись к Арцахской проблеме, Степан Григорян сказал, что он не видит беспокойств, и линия, проводимая Николом Пашиняном, не содержит в себе угроз.