Օրացույց․ 17-ը դեկտեմբերի․ Բախում Սամվել Բաբայանի եւ վարչապետի միջեւ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին1996-ի դեկտեմբերի 17-ին մոտ երկու տարի առաջ կասեցված Դաշնակցությունը Երեւանում տոնում է կուսակցության հիմնադրման 106-ամյակը:
1997-ի դեկտեմբերի 17-ին նախագահ Տեր-Պետրոսյանը մտավորականների հետ հանդիպման ժամանակ ասում է, որ հայ ժողովրդից պահանջվում է խենթություն չանել: Անկախ Հայաստանում ազգի առաջնորդությունը տրված է պետությանը: Տարբեր շքանշաններով նախագահը պարգեւատրում է Օհան Դուրյանին, Հրանտ Մաթեւոսյանին, Սոս Սարգսյանին: Սակայն Միացյալ Նահանգները ոչ մի կապ չունեն 1998-ի այս օրը նախագահի նստավայրի մոտ հավաքված կույրերի խնդիրների հետ: Նրանք այստեղ են զուտ անձնական խնդիրներով՝ լրիվ ավելորդ են կարծում իրենց:
1998-ի այս օրը Հայաստանի կոմկուսի կենտկոմը նշում է Խորհրդային Հայաստանի Գերագույն խորհրդի նախագահության նախագահ Բաբկեն Սարկիսովի ծննդյան 85-ամյակը: Կոմկուսի ղեկավար Սերգեյ Բադալյանը նրան խոստանում է Հայաստանը վերադարձնել այն գաղափարներին, որոնց դավանել է հոբելյարը: Վերջինս հիշում է, որ կոմունիստ ղեկավարները եթե ոչ մի արժանիք էլ չունենային, գոնե կարդացած էին:
1999-ի այս օրերին խառն է Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքական իրավիճակը: Պաշտպանության բանակի հրամանատար Սամվել Բաբայանը կառավարության դիմաց ապտակում է վարչապետ Անուշավան Դանիելյանին: Խոսվում է նախագահ Արկադի Ղուկասյանի հնարավոր հրաժարականի մասին: Վերջինս հերքում է: Ստեփանակերտի ավագանին պահանջում է եւ Սամվել Բաբայանի եւ Արկադի Ղուկասյանի հրաժարականը: Սակայն հրաժարական է տալիս միայն Բաբայանը:
1999-ի այս օրը Երեւանում բացվում է «Նոյան» բնական հյութերի գործարանը: Աշխատողների թիվը գաղտնիք է, հումքն էլ տեղական չէ:
2000 թվականի այս օրը մեծ է հավանականությունը, որ դեկտեմբերի 25-ից մայրաքաղաքի փողոցները չեն աղբազերծվի: Խոսքը աղբահավաքների գործադուլի մասին չէ: Սանմաքրման աշխատակիցները 6 ամիս փող չեն ստացել՝ մոտ 420 միլիոն դրամ:
2000-ի դեկտեմբերի 17-ին գործադուլի են դուրս գալիս գիտաշխատողները: 4 հազար աշխատակիցների սոցիալական ծանր վիճակն է նրանց մի մասին դուրս բերել փողոց: Նրանք չեն ստացել իրենց 5 ամսվա աշխատավարձը՝ 300 միլիոն դրամ: Պարզվում է թեմատիկ ֆինանսավորում ունեցող հիմնարկներին աշխատավարձերը տալիս են բյուջեի «այլ ծախսեր» հոդվածով, որը կառավարությանը չի պարտավորեցնում փող տալ ամեն ամիս:
2001-ի դեկտեմբերի 17-ին Շավարշ Քոչարյանն ականջալուր չէ երկու օր առաջ Ռոբերտ Քոչարյանի արած այն հայտարարությանը, որ չկա եւ չի լինելու Սահմանադրական փոփոխությունների երկրորդ նախագիծ: Խորհրդարանում Սահմանադրության շավարշքոչարյանական նախագծի կողմնակիցներին զարմացրել է, որ նախագահը բաց տեքստով այս Ազգային Ժողովը համարել է գրպանային, բացի դրանից, իրեն համարել է նաեւ երկու տարի հետո տեղի ունեցող նախագահի ընտրություններում արդեն ընտրված նախագահ:
2010-ի այս օրը Երեւանի քաղաքապետ է ընտրվում Կարեն Կարապետյանը: Նա ավագանու «Հանրապետական» խմբակցության անդամ է: Զբաղեցնում էր «Հայռուսգազարդ» ընկերության տնօրենի պաշտոնը: Կար տեսակետ, որ քաղաքապետի պաշտոնը նա զբաղեցնում էՌուսաստանի պահանջով. «Օ~ֆ, իհարկե ոչ»՝ ասում է նա։

Календарь: 17-е декабря: Столкновение между Самвелом Бабаяном и премьер-министром (видео)
17-го декабря 1996 года Дашнакцутюн, отмененная около двух лет назад празднует в Ереване 106-летие основания партии.
17-го декабря 1997 года президент Тер-Петросян на встрече с интеллигенцией говорит, что от армянского народа требуется не совершать безумств. В независимой Армении лидерство нации дано государству. Президент награждает различными наградами Огана Дурьяна, Гранта Матевосяна, Соса Саркисяна. Однако Соединенные Штаты не имеют никакого отношения к проблемам слепых, собравшихся в этот день 1998 года у президентской резиденции. Они находятся там по чисто личным проблемам считают себя полностью лишними.
В этот день 1998 года центрком партии Армении отмечает 85-летие со дня рождения председателя президиума Верховного совета Бабкена Саркисова. Глава компартии Сергей Бадалян обещает ему возвратить Армению тем идеям, в которые верил юбиляр. Последний вспоминает, что коммунистические руководители, если и не имели никаких достоинств, как минимум начитаны.
В эти дни 1999 года сложная политическая ситуация в Нагорном Карабахе. Командующий армией обороны Самвел Бабаян напротив правительства отвешивает пощечину премьер-министру Анушавану Даниеляну. Говорится о возможной отставке президента Аркадия Гукасяна. Последний опровергает. Совет старейшин Степанакерта требует отставку и Самвела Бабаяна, и Аркадия Гукасяна. Однако в отставку подает только Бабаян.
В этот день 1999 года в Ереване открывается завод натуральных соков «Ноян». Число работников – тайна, сырье не местное.
В этот день 2000 года велика вероятность, что с 25-го декабря улицы столицы пока не будут очищены от мусора. Речь идет не о забастовке мусорщиков. Сотрудники саночистки 6 месяцев не получали денег – около 420 миллионов драм.
17-го декабря 2000 года выходят на забастовку научные работники. Тяжелое социальное положение 4 тысяч сотрудников вывело часть из них на улицу. Они не получили свою зарплату за 5 месяцев – 300 миллионов драмов. Оказывается, зарплаты учреждениям, имеющим тематическое финансирование выдаются по бюджетной статье «прочие расходы», которую правительство не обязывает давать деньги каждый месяц.
17-го декабря 2001 года Шаварш Кочарян прислушивается к заявлению Роберта Кочаряна, сделанному два дня назад, что нет и не будет второго проекта конституционных поправок. В парламенте сторонников шаваршкочаряновского проекта Конституции удивило, что президент открытым текстом счел это Национальное собрание карманным, кроме того, счел себя также президентом, уже избранным на президентских выборах, которые состоятся через два года.
В этот день 2010 года мэром Еревана избирается Карен Карапетян. Он является членом «Республиканской» фракции совета старейшин. Занимает должность директора компании «Айрусгазард». Существовала точка зрения, что он занимает должность мэра по требованию России. «Уфф, конечно нет», - говорит он.