Արմեն Սարգսյանից է կախված վարորդների «ճակատագիրը» (տեսանյութ)
Դեկտեմբերի 9-ին Ազգային ժողովը ընդունեց օրենքի փոփոխություն, որով պետական տուրք սահմանվեց Ճանապարհային ոստիկանության ընդունած որոշումների դեմ ներկայացված բողոքների համար։ Այսինքն՝ ճանապարհային ոստիկանության աշխատակցի կողմից սահմանված նույնիսկ 5000 դրամ տուգանքը վիճարկելու համար քաղաքացին պետք է վճարի 4000 դրամ պետական տուրք: Ըստ փաստաբան Գեւորգ Սլոյանի՝ ակնհայտ է, որ այս պարագայում շատ քիչ վարորդներ կդիմեն դատարան, եթե անգամ վստահ լինեն, որ որոշումն ի օգուտ իրենց է լինելու։ Այս օրենքը, ըստ փաստաբանի, խոչընդոտներ կստեղծի քաղաքացիների համար՝ իրավունքների արդյունավետ պաշտպանության տեսանկյունից:
Օրենքը պետք է ուժի մեջ մտնի հունվարի 1-ից, բայց այն դեռ պետք է ստորագրվի ՀՀ նախագահի կողմից։ Փաստաբանի կարծիքով՝ Արմեն Սարգսյանը բոլոր հիմնավորումներն ունի այն չստորագրելու։

“Судьба” водителей зависит от Армена Саркисяна (видео)
9-го декабря Национальное собрание приняло поправку к закону, которой была установлена государственная пошлина на жалобы, поданные против решений, принятых Дорожной полицией. То есть для обжалования даже штрафа в 5000 драм, установленного сотрудником дорожной полиции, гражданин должен заплатить государственную пошлину в размере 4000 драм. По мнению адвоката Геворга Слояна, очевидно, что в этом случае очень малочисленные водители обратятся в суд, если даже будут уверены, что решение будет в их пользу. Этот закон, по мнению адвоката, создаст препятствия для граждан с точки зрения эффективной защиты прав.
Закон должен вступить в силу с 1-го января, но его еще должен подписать президент РА. По мнению адвоката, Армен Саркисян обладает всеми возможностями, чтобы не подписать его.