Փաշինյանի աջակցության աստիճանին հասնելու համար այլ ղեկավարներ ամեն ինչ կանեին՝ ամերիկյան փորձագետ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՉնայած «Թավշյա հեղափոխության մեղրամիսն» ավարտվել է եւ Հայաստանի կառավարությունը լծված է առօրյա աշխատանքի, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի աջակցության աստիճանը հայ հասարակության շրջանում աննախադեպ է մնում, «Ամերիկայի Ձայն»-ին պատմել է ԱՄՆ-ի Հանրապետական միջազգային ինստիտուտի Եվրասիայի տարածքի պատասխանատու Սթիվեն Նիքսը: Հանրապետական միջազգային ինստիտուտի կողմից Հայաստանի հանրային կարծիքի հետազոտության համաձայն, Փաշինյանի աջակցության աստիճանը Հայաստանում 76 տոկոս է կազմում.
«Նախկին խորհրդային տարածքում ցանկացած ղեկավար, ցանկացած առաջնորդ ամեն ինչ կաներ նման բարձր վարկանիշի համար»:
Նիքսի խոսքով, վարչապետի եւ կառավարության բարձր աջակցությունը Հայաստանի քաղաքացիների շրջանում վարչակազմի գործունեության աջակցության կարեւորագույն ցուցանիշն է.
«Մեր հարցման առավել կարեւոր բացահայտումներից մեկը լավատեսությունն է, որ տիրում է հայ հասարակության շրջանում: Հայաստանցիների 70 տոկոսը լավատես են իրենց երկրի ապագայի նկատմամբ: Մենք հարցումներ ենք անցկացնում հետխորհրդային գրեթե բոլոր երկրներում եւ պետք է ասեմ, որ հայերի լավատեսության մակարդակը բոլորից բարձր է: Դա ինքնին ցնցող է»:
Միեւնույն ժամանակ, քաղաքացիները գիտակցում են, որ Հայաստանի առջեւ ծառացած խնդիրների լուծումը՝ կոռուպցիայի դեմ պայքար, դատաիրավական եւ տնտեսական իրական բարեփոխումներ, ժամանակ է պահանջում, նշում է Սթիվեն Նիքսը.
«Ըստ մեր ստացած արդյունքների, ժողովուրդը պատրաստ է այս կառավարությանը տալու ժամանակ այս խնդիրները կարգավորելու համար»:
Հանրապետական միջազգային ինստիտուտի ներկայացուցչի կարծիքով, այն փաստը, որ նախկին իշխանությունը ներկայացնող քաղաքական ուժերի աջակցությունը ցածր մակարդակի վրա է մնում, վկայում է մեկ բանի մասին՝ գործող իշխանություններին հաջողվում է լիարժեք կապ պահպանել հասարակության հետ.
«Գործող կառավարությունը շատ արդյունավետ է հաղորդում իր ասելիքը եւ ծրագրերը քաղաքացիներին, ինչի մասին վկայում են տվյալները: Իսկ ահա նախկին իշխանությունների ուղերձը արձագանք չի գտնում քաղաքացիների շրջանում»:

Для достижения степени содействия Пашиняну другие руководители сделали бы все: американский эксперт (видео)
Несмотря на то, что “медовый месяц” бархатной революции закончился, и правительство Армении впряглось в повседневную работу, уровень поддержки премьер-министра Никола Пашиняна в армянском обществе остается беспрецедентным. Об этом “Голосу Америки” сказал ответственный за территорию Евразии Республиканского международного института США Стивен Никс. Согласно исследованию общественного мнения Армении, проведенного Республиканским международным институтом, уровень поддержки Пашиняна в Армении составляет 76%.
“Любой лидер на постсоветском пространстве сделал бы все для такого высокого рейтинга”.
По словам Никса, высокая поддержка премьер-министра и правительства является важнейшим показателем поддержки деятельности администрации среди граждан Армении.
“Одним из наиболее важных открытий нашего опроса является оптимизм, который царит в армянском обществе. 70% жителей Армении настроены оптимистично в отношении будущего своей страны. Мы проводим опросы почти во всех постсоветских странах и должен сказать, что уровень оптимизма армян выше всех. Это само по себе уже шокирует”.
В то же время граждане осознают, что решение стоящих перед Арменией проблем - борьба с коррупцией, реальные судебно-правовые и экономические реформы - требует времени, отмечает Стивен Никс.
“Согласно полученным нами результатам, народ готов предоставить правительству время для решения этих проблем”.
По мнению представителя Республиканского международного института, тот факт, что поддержка политических сил, представляющих прежнюю власть, остается на низком уровне, свидетельствует об одном: действующим властям удается поддерживать полноценную связь с обществом.
“Действующее правительство очень эффективно передает свои слова и программы гражданам, о чем свидетельствуют эти данные. А обращения прежних властей не находят отклика среди граждан”.