Մսավաճառները փակել են Սևան-Երևան ավտոճանապարհը (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱյսօր ժամը 11-ից Գեղարքունիքի մարզի տարբեր բնակավայրերից եկած գյուղացի անասնապահներն ու մսավաճառները փակել էին Սևան-Երևան ավտոճանապարհը: Պահանջը նույնն է՝ չեղարկել մորթը սպանդանոցներում իրականացնելու մասին հունվարի 15-ից ուժի մեջ մտած օրենքը:
Ցուցարարների հետ հանդիպման էր եկել Գեղարքունիքի մարզպետարանի գյուղատնտեսության և բնապահպանության վարչության պետը:
Սևանում գործում է մեկ սպանդանոց։
Սպանդանոցում խոշոր եղջերավոր անասունի մորթը՝ 6000 դրամ է, խոզը՝ 4 000, իսկ գառը և ոչխարը՝ 2 000 դրամ: Անասունի տեղափոխումը մինչև 30 կմ-ը 3000 դրամ է՝ անկախ անասունների քանակից:

Мясники перекрыли автомобильную дорогу Севан-Ереван (видео)
Сегодня с 11-го часов сельчане скотоводы и мясники, пришедшие из различных населенных пунктов Гегаркуникской области, перекрыли автомобильную дорогу Севан-Ереван. Требование то же: отменить вступивший в силу с 15-го января закон об осуществлении убоя в скотобойнях.
На встречу с демонстрантами пришел начальник Управления сельского хозяйства и экологии областной администрации Гегаркуника.
В Севане действует одна скотобойня.
В скотобойне убой крупного рогатого скота стоит 6000 драмов, свиньи – 4000 драмов, а ягненка и барана – 2000 драмов. Перевозкак животных до 30 км 3000 драмов, вне зависимости от количества животных.