ԱԱԾ-ն ՀՀ քաղաքացիների պատվիրված սպանություններ նախապատրաստելու դեպքեր է բացահայտել (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ լինելով քաղաքացիների հիմնարար սահմանադրական իրավունքներին, մասնավորապես կյանքի իրավունքը տարբեր սպառնալիքներից պաշտպանելու գործառութային սկզբունքին, հետևողական պայքար մղելով անձնական և հասարակության հարաբերություններում բռնության կիրառումն ի սպառ բացառելու ուղղությամբ, հանցավորության դեմ պայքարում օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ստացել է փաստական տվյալներ ՀՀ քաղաքացիների պատվիրված սպանություններ նախապատրաստելու, ապօրինի կերպով հրազեն ձեռք բերելու և մի խումբ անձանց կողմից պահելու, կեղծ փաստաթղթերի օգտագործմամբ ՀՀ պետական սահմանը պարբերաբար հատելու վերաբերյալ։
Մասնավորապես, պարզվել է, որ Երևան քաղաքի բնակիչներից մեկը, շահադիտական դրդումներով, պատվերով՝ 190.000 ԱՄՆ դոլարի վարձատրության դիմաց, ստանձնելով կազմակերպել ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվող ՀՀ քաղաքացու սպանությունը, վերջինիս դիտավորությամբ ապօրինաբար կյանքից զրկելու շուրջ նախնական համաձայնության է եկել ծանոթի հետ, խոստանալով վարձատրության կեսը հատկացնել հանցանքի կատարումից հետո, և սպանություն իրականացնելու համար տրամադրելով հրազեն հանդիսացող՝ 5.6 մմ տրամաչափի փամփուշտներ կրակելու համար նախատեսված ատրճանակ և ռազմամթերք հանդիսացող փամփուշտներ, ինչպես նաև 1000 ԱՄՆ դոլար ընթացիկ ծախսերի համար։
Ի կատարումն կազմակերպչի ցուցումի՝ վերջինիս անմիջական կազմակերպմամբ և ղեկավարմամբ կատարողը, վերահսկելով ապագա զոհի տեղաշարժը, 2014 թ. հունիսին Երևան քաղաքի Գյուլբենկյան փողոցում հրազենից կրակոցներ է արձակել զբոսանքի դուրս եկած թիրախավորված անձի ուղղությամբ՝ վերջինիս պատճառելով մարմնական վնասվածքներ։
Չբավարարվելով արդյունքով՝ ստացված պատվերն ավարտին հասցնելու և հանցավոր մտադրությունն իրագործելու նպատակով՝ կազմակերպիչը ցուցում է տվել շարունակել վերահսկել տուժողի տեղաշարժը և առաջին իսկ հնարավորության դեպքում իրականացնել վերջինիս սպանությունը։
Բացի դրանից, նպատակադրվելով դիտավորությամբ ապօրինաբար կյանքից զրկել նաև 5 ՀՀ քաղաքացու, պատվիրատուն հանձնարարել է վերահսկել նաև այդ անձանց տեղաշարժը՝ այդ գործընթացին ներգրավելով նաև իր մյուս ծանոթին՝ պատվերով սպանության իրականացման դյուրին պայմանների և ժամանակի ընտրությունը թողնելով իր հայեցողությանը։
Հիշյալ անձանց տեղաշարժը վերահսկելու, սպանությունը նախապատրաստելու և իրականացնելու նպատակով կազմակերպիչը կատարողի համար Երևան քաղաքում վարձակալել է բնակարան, տրամադրել է տրանսպորտային միջոց, քողարկման և անճանաչելի դառնալու համար նախատեսված շպարման պիտույքներ, ինչպես նաև ապօրինի կերպով ձեռք է բերել և տվել «ՏՏ» տեսակի ատրճանակ, խլացուցիչով ու նշանոցով ինքնաշեն ատրճանակ-ինքնաձիգ և դրանց տրամաչափի փամփուշտներ, որոնք մինչև 2020 թ. փետրվարի վերջը նախնական համաձայնությամբ ապօրինի պահել են վարձակալած բնակարանում։
Սպանությունների նախապատրաստման փուլում կազմակերպիչն իր լուսանկարով, սակայն այլ անձի տվյալներով ՌԴ քաղաքացու ակնհայտ կեղծ անձնագրի օգտագործմամբ երկու անգամ հատել է ՀՀ պահպանվող պետական սահմանը։ Թիրախավորված անձանց դիակները նախապատրաստվող սպանությունից հետո հուղարկավորելու և հանցագործության հետքերը թաքցնելու նպատակով, կազմակերպիչը կատարողի հետ քննարկել և ընտրել է համապատասխան վայրեր ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ հսկողության ներքո, սակայն հանցավոր նպատակին չի հասել կամքից անկախ հանգամանքներում, քանի որ նրա գործողությունները խափանվել են ՀՀ ԱԱԾ գործողությունների արդյունքում։
Առերևույթ հանցագործության դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով, սպանություններ նախապատրաստող 2 անձինք վնասազերծվել և ձերբակալվել են։ Կատարվել են բազմաթիվ քննչական գործողություններ, այդ թվում՝ խուզարկություններ, անհերքելի ապացույցների համակցությամբ նրանց մեղադրանքներ են առաջադրվել, իսկ որպես խափանման միջոց դատարանի կողմից ընտրվել է կալանավորումը։
Կատարվում է նախաքննություն, ձեռնարկվում են համապատասխան միջոցառումներ սպանությունների նախապատրաստման շարժառիթները, պատվիրատուներին և հանցավորության կատարմանը ներգրավված անձանց շրջանակը, հնարավոր այլ՝ այդ թվում արտերկրում կատարած հանցադեպերը պարզելու ուղղությամբ։

СНБ сообщает о раскрытии случаев подготовки заказных убийств граждан Армении (видео)
Поддержи А1+!Служба национальной безопасности Армении сообщает о раскрытии случаев подготовки заказных убийств граждан Армении.
“Служба национальной безопасности Республики Армения, будучи приверженной функциональному принципу защиты основополагающих конституционных прав граждан, в частности, права на жизнь, защиты от различных угроз, ведя последовательную борьбу за исключение применения насилия в личных и общественных отношениях, в результате оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых в рамках функций, предусмотренных законом в борьбе с преступностью, получила фактические данные о подготовке заказных убийств граждан Республики Армения, о незаконном приобретении огнестрельного оружия и хранении группой лиц, периодическом пересечении государственной границы Республики Армения с использованием фальшивых документов.
В частности, выяснилось, что некий житель Еревана, из корыстных побуждений, за вознаграждение в размере 190.000 долларов США, взял заказ и обязательство организовать убийство занимающегося предпринимательской деятельностью гражданина Республики Армения. Он пришел к предварительному сговору со своим знакомым, пообещав выделить ему половину вознаграждения после совершения преступления, и, предоставил для совершения убийства пистолет и патроны, являющиеся боеприпасами калибра 5,6 мм., а также 1000 долларов США на текущие расходы. Для исполнения указания организатора, при непосредственной организации и руководстве последнего исполнитель, контролировал передвижение будущей жертвы. В июне 2014 г. на улице Гюлбенкяна в Ереване он выстрелил из огнестрельного оружия в сторону вышедшего на прогулку гражданина, причинив последнему телесные повреждения. Не удовлетворившись результатом, организатор дал указание продолжить контролировать передвижение потерпевшего и при первой же возможности осуществить его убийство.
Кроме того, преследуя цель умышленно лишить жизни 5 других граждан Республики Армения, заказчик поручил также контролировать передвижение и этих лиц, вовлекая в этот процесс и другого своего знакомого, оставив на его усмотрение условия для совершения убийства по заказу и выбор времени. С целью контроля за передвижением упомянутых лиц, подготовки и осуществления убийства организатор арендовал для исполнителя квартиру в Ереване, предоставил ему транспортное средство, принадлежности для маскировки и достижения неузнаваемости, а также незаконно приобрел и передал ему пистолет марки “ТТ”, самодельный пистолет-автомат с глушителем и прицелом и патроны их калибра, которые до конца февраля 2020 года они по предварительному сговору незаконно хранили в арендованной квартире. На этапе подготовки убийств организатор дважды пересекал охраняемую государственную границу Армении с использованием заведомо фальшивого паспорта гражданина РФ со своей фотографией, однако, по данным другого лица. С целью захоронения тел после убийства и сокрытия следов преступления, организатор обсудил с исполнителем и выбрал соответствующие места, уже под оперативным контролем СНБ Армении. Преступления были предотвращены, поскольку действия организатора были пресечены в результате действий СНБ Армении.
По факту видимых преступлений в следственном департаменте СНБ Республики Армения возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса Республики Армения, 2 лица, готовившие убийства, обезврежены и задержаны. Были проведены многочисленные следственные действия, в том числе обыски, по совокупности неопровержимых доказательств им предъявлены обвинения, в качестве меры пресечения судом избран арест.
Ведется предварительное следствие, предпринимаются соответствующие меры для выяснения мотивов подготовки убийств, круга заказчиков и лиц, вовлеченных в преступную деятельность, других возможных случаев, в том числе и преступлений, совершенных за рубежом.