Արդեն 92 հոգու որպես 3-րդ անձ մեքենաներից դուրս են հրավիրել ոստիկանները. փոխոստիկանապետ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Ոստիկանությունը պարեկային ծառայությունների, հաղորդագրությունների միջոցով հորդորում է քաղաքացիներին, որպեսզի պահպանեն պարետի ցուցումները․ ոստիկանները քաղաքացիներից պահանջում են, որպեսզի պահպանեն այն կարգը, որը սահմանել է պարետը»,-այս մասին այսօր հրավիրված ասուլիսում հայտարարեց Ոստիկանության պետի տեղակալ Հայկ Մհրյանը՝ ներկայացնելով Հանրապետությունում այս պահին առկա իրավիճակը:
Հարցին, թե մինչ այս պահը պարետի որոշումը չկատարող քանի՞ քաղաքացի է եղել, և ինչ պատասխանատվության են ենթարկվել, փոխոստիկանապետը տեղեկացրեց, որ հրահանգ է իջեցվել, որ մինչև 16:00 քաղաքացիների շրջանում իրականացվեն բացատրական աշխատանքներ, իսկ այդ ժամից հետո օրենքով սահմանված կարգով ոստիկանությունը կանցինի իր լիազորությունների իրացմանը:
Տեղեկացրեց, որ այս պահին 92 հոգու արդեն որպես 3-րդ անձ մեքենաներից դուրս են հրավիրել ոստիկանները, երկու ընդհանուր օգտագործման տրանսպորտի նկատմամբ է միջոց կիրառվել:
«Ոստիկանները իրենց քանակական ուժերի սահմաններում ամբողջ Հանրապետության տարածքում իրականացնում են հսկողություն և փորձում են որքան հնարավոր է ամբողջական փակել շղթաները»:
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե ինչպիսի՞ վերահսկողություն է արվում, որպեսզի ինքնամեկուսացված քաղաքացիները դուրս չգան տներից և արդյոք եղե՞լ են դեպքեր, երբ նրանք փորձել են խախտել ինքնամեկուսացման կարգը, փոխոստիկանապետը տեղեկացրեց, որ երեկվա դրությամբ ոչ մի ահազանգ չի եղել ինքնամեկուսացված քաղաքացիների կարգի խախտման վերաբերյալ, բայց երեկ չէ առաջին օրը եղել է և կարգավորվել է:
Վստահեցրեց, որ ոստիկանությունը հնարավորության սահմաններում փորձելու է պահպանել սանիտարահիգենիկ կանոնները, բայց ոչ ոք ապահովագրված չէ:
Հարցին՝ ի՞նչ պատասխանատվություն է սահմանվում թերթիկում նշված վերադարձի ժամից ուշ վերադառնալու դեպքում, Մհրյանն ասաց, թե պատասխանատվությունն ամրագրված է օրենսդրությամբ։
ԱՆ Հակակոռուպցիոն և քրեակատարողական քաղաքականության մշակման վարչության պետ Արփինե Սարգսյանն էլ անդրադարձավ քրեակատարողական հիմնարկներում առկա իրավիճակին: Տեղեկացրեց, որ սահմանափակվել են քրեակատարողական հիմնարկներում տեսակցությունները, հնձուկների փոխանցումը, ինչպես նաև կրոնական արարողություններին մասնակցելը:
Վստահեցրեց, որ Արդարադատության նախարարությունը Առողջապահության նախարարության հետ համատեղ իրականացրել և շարունակում է իրականացնել քրեկատարողական հիմանարկներում կանխարգելիչ միջոցառումներ:
Նրա խոսքով՝ իրականացվում են ախտահանումներ, ջերմաչափումներ, մուտք ու ելք անող անձանց տրամադրվում են ձեռնոցներ, դիմակներ և այլ կանխարգելիչ միջոցառումներ: Վստահեցրեց, որ այս պահին վիճակը վերահսկելի է, նաև թեստավորումներ են արվել, և արդյունքները եղել են բացասական:
«Ա1+»-ի հարցին, թե ինչպե՞ս հարցը կկարգավորվի,եթե ՔԿՀ-ում գտնվողի մոտ հանկարծ կորոնավիրուս հայտնաբերվի, Սարգսյանն արձագանքեց, որ եթե կալանավորի կամ դատապարտյալի մոտ առակա լինեն սիմտոմներ, ապա բնականաբար պետք է մեկուսացում իրականացվի, որպեսի շփման մակարդակը նվազեցվի, կիրականացվի նաև թեստավորում, և արդյունքը լինի դրական, այդ պարագայում կիրականացվեն համապատախան միջոցառումներ այնպես, ինչպես մյուս քաղաքացիների պարագայում:

Полицейские выгнали из автомобилей в качестве третьих лиц уже 92 человек: заместитель начальника полиции (видео)
«Полиция посредством патрульных служб, сообщений призывает граждан соблюдать указания коменданта, полицейские требуют, чтобы граждане соблюдали установленный комендантом порядок»,- об этом на созванной сегодня пресс-конференции заявил заместитель начальника Полиции Айк Мгрян, представив ситуацию в республике на данный момент.
На вопрос, сколько граждан не выполнили постановление коменданта на данный момент и были привлечены к ответственности, заместитель начальника полиции сообщил, что был принят указ, чтобы до 16:00 среди граждан проводились разъяснительные работы, а после этого времени в установленном законом порядке полиция перейдет к реализации своих полномочий.
Сообщил, что на данный момент полицейские уже выгнали из автомобилей 92 человек в качестве 3-го лица, применены санкции по отношению к двум транспортным средствам общего пользования.
«Полицейские в пределах своих количественных сил осуществляют контроль на территории всей Республики и пытаются максимально полно перекрыть цепи».
Касательно вопроса о том, какой контроль проводится, чтобы самоизолированные граждане не выходили из домов, и были ли случаи, когда они пытались нарушить порядок самоизоляции, заместитель начальника полиции сообщил, что по положению на вчерашний день не было ни одного тревожного звонка относительно нарушения порядка самоизолированными гражданами, но позавчера был такой случай, и он был урегулирован.
Заверил, что полиция в пределах возможности будет пытаться соблюдать санитарно гигиенические правила, но никто не застрахован.
На вопрос, какая ответственность устанавливается в случае возвращения позднее указанного в листке времени, Мгрян сказал, что ответственность установлена законодательством.
Начальник Управления разработки антикоррупционной и уголовно-исполнительной политикой МЗ Арпине Саркисян также обратилась к ситуации в уголовно-исполнительных учреждениях. Сообщила, что ограничены свидания в уголовно-исполнительных учреждениях, передачи, а также участие в религиозных церемониях.
Заверила, что Министерство юстиции совместно с Министерством здравоохранения осуществило и продолжает осуществлять превентивные меры в уголовно-исполнительных учреждениях.
По ее словам, осуществляются дезинфекции, замеры температуры, входящим и выходящим лицам предоставляют перчатки, маски и прочие превентивные меры. Заверила, что в настоящий момент ситуация находится под контролем, также было проведено тестирование, и результаты были отрицательными.
На вопрос «А1+» о том, как будет урегулирован вопрос, если у находящегося в УИУ вдруг обнаружат коронавирус, Саркисян ответила, что если у заключенного или осужденного будут симптомы, то разумеется должна быть осуществлена изоляция, чтобы снизить уровень общения, будет осуществлено тестирование, и если результат будет положительным, в этом случае проведут соответствующие меры так же, как и в случае других граждан.