Կորոնավիրուսային այս օրերին արյան պահանջները ավելացել են, դոնորների հոսքը՝ նվազել․Արյունաբանական կենտրոնի տնօրեն (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Աշխարհում բնակվող ամեն երրորդ մարդն իր կյանքում անպայման մեկ կամ բազմաթիվ անգամներ կարիք է ունենում արյան փոխներարկման»,-«Ա1+»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՀ ԱՆ պրոֆեսոր Յոլյանի անվան արյունաբանական կենտրոնի տնօրեն Սամվել Դանիելյանը։
Նրա խոսքով՝ կորոնավիրուսային այս օրերին արյան պահանջներն ավելացել են, դոնորների հոսքը` նվազել, ինչը կենտրոնին բավականին ծանր վիճակում է դրել, թեև տնօրենը վստահեցնում է՝ մինչ այսօր բոլոր այն մարդիկ, ովքեր արյան կարիք են ունեցել, ստացել են։
Արյունաբանական կենտրոնի տնօրենը նշում է, որ ամենահաճախ անհրաժեշտ է լինում արյան երկրորդ դրական խումբը, բայց կարիք է լինում նաև երրորդ բացասականի, չորրոդ բացասականի։
Դանիելյանի պնդմամբ՝արյուն հանձնելը դոնորի առողջության համար ռիսկային չէ, ուստի հորդորում է մարդկանց պարբերաբար հանձնել արյուն և օգնել դրա կարիքը ունեցող մարդկանց։
«Մենք ունենք այլևս արյան դոնորների ռեեստր, առաջին անգամ Հայաստանում մաքսիմալ անվտանգ արյուն ենք ապահովում մեր հիվանդներին»։
Հանրապետությունում սփռված են արյան հինգ կայաններ, Դանիելյանն ասում է՝ Կառավարության որոշմամբ առաջիկայում միանալու են Արյունաբանական կենտրոնին, և մոտ 1,5 ամիս անց միացման պրոցեսը կավարտվի․
«Բոլոր արյունները, որոնք պիտի շրջանառվեն Հայաստանում, ունիֆիկացված հետազոտումներով կարվեն, միաժամանակ հավասար ապահովություն կտան բոլոր հիվանդներին»։
Հետաքրքրվեցինք՝ այս օրերին արյան դոնորները ենթարկվո՞ւմ են կորոնավիրուսային հետազոտության, տնօրենը նշեց, որ եթե ախտանիշներ չունեն, չեն թեստավորվում, թեև մինչև արյուն հանձնելը մանրամասն հետազոտվում են, հանձնված արյունը նույնպես մանրամասն հետազոտվում է մինչև հիվանդին հասնելը։
Նշենք, որ հունիսի 14-ը դոնորների համաշխարհային օրն էր։ Այս առիթով երեկ և այսօր Արյունաբանական կենտրոնը կազմակերպել էր արյունատվության ակցիա։

В эти коронавирусные дни потребность в крови увеличилась, поток доноров – снизился: Директор Гематологического центра (видео)
Поддержи А1+!«Каждый третий человек в мире один или много раз в жизни нуждается в переливании крови», - отметил в беседе с «А1+» директор Гематологического центра имени Йоляна МЗ РА, профессор Самвел Даниелян.
По его словам, в эти коронавирусные дни потребность в крови увеличилась, поток доноров – снизился, что поставило центр в довольно тяжелое положение, несмотря на то, что директор заверяет: до сих пор все люди, нуждавшиеся в крови, получили ее.
Директор Гематологического центра отмечает, что чаще всего бывает нужна вторая положительная группа крови, но бывает потребность и в третьей отрицательной, четвертой отрицательной.
По утверждению Даниеляна, сдавать кровь не содержит риска для здоровья донора, так что призывает людей периодически сдавать кровь и помогать нуждающимся в ней людям.
«У нас уже есть реестр доноров крови, впервые в Армении мы обеспечиваем нашим больным максимально безопасную кровь».
По республике разбросаны пять станций крови, Даниелян говорит: решением Правительства в ближайшее время присоединятся к Гематологическому центру, и примерно через 1,5 месяцев процесс объединения завершится:
«Будут проводиться унифицированные исследования всей крови, которая будет использоваться в Армении, одновременно одинаковое обеспечение дадут всем больным».
Мы поинтересовались, что проходят ли в эти дни доноры крови тест на коронавирус, директор отметил, что если у них нет симптомов, не тестируются, несмотря на то, что до сдачи крови подробно исследуются, сданная кровь также подробно исследуется прежде чем дойти до больного.
Отметим, что 14-е июня – всемирный день доноров. В связи с этим вчера и сегодня Гематологический центр организовал акцию по сдачу крови.