Եթե այս վիճակը ևս 2-3 ամիս շարունակվի, մենք երկնիշ տնտեսական անկման ենք բախվելու․ Բագրատ Ասատրյան (տեսանյութ)
Տնտեսագետ, 1994-1998թթ ԿԲ նախագահ Բագրատ Ասատրյանը չի կարծում, որ կորոնավիրուսի համաճարակը մեծ ազդեցություն կունենա ծնելիության վրա։ Իհարկե, մարդիկ ավելի զգույշ կլինեն, կհետաձգեն երեխա ունենալու իրենց պլանները, բայց երբ համաճարակն ավարտվի, ապա ամուսնություններն էլ, ծնունդներն էլ կշարունակվեն սովորական տեմպով։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեն ամփոփել է 2020թ. հունվար-մայիս ամիսների ժողովրդագրական ցուցանիշները և ներկայացրել, որ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ համաճարակով պայմանավորված ամուսնությունները բացարձակ թվով նվազել են 2071-ով կամ 33,2 տոկոսով Տնտեսագետը նաև գտնում է, որ իշխանությունները գրեթե ոչինչ չեն արել անցած տարի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարած՝ մինչև 2050թ. 5 մլն բնակչություն ունենալու, 1,5 մլն աշխատատեղ ստեղծելու, ՀՆԱ-ան 15 անգամ մեծացնելու և մյուս այլ նպատակները իրականացնելու ուղղությամբ։
«Հարց եմ տալիս 2 տարվա իշխանությանը՝ այդ ուղղությամբ ինչ-որ բան արվե՞լ է։ Շատ բան չի արվել։ Հիմնական արվածը նախկինների կեղտը, կոռուպցիան մաքրելն է։ Դա անհրաժեշտ է, բայց ոչ՝ բավարար»,- ասում է տնտեսագետը։
Բագրատ Ասատրյանին այլ բան է մտահոգում, որ Հայաստանի թե իշխանությունները, թե հանրությունը խիստ միջոցներ չեն կիրառում, որ համաճարակը նահանջի։ Նրան զարմացրել էր մարդկանց անփութությունն ու Գեղարդավանքում, Սևանա լճի ափին ու այլուր մարդկանց կուտակումները։
«Մոմի համար կոտորում են իրենց, փակեք այդ եկեղեցիները»,- կոչ է անում նա։ Տնտեսագետը
իշխանություններին հորդորում է մարզպետարանների ու համայնքապետարանների միջոցով խիստ հսկողություն սահմանել համայնքներում, որ տոնակատարություններն ու հուղարկավորությունները բազմամարդ չլինեն, որ կորոնավիրուսի տարածումը կանխվի։ Հակառակ պարագայում մեր տնտեսությունը լուրջ խնդիրներ կունենա։
«Եթե այս վիճակը ևս 2-3 ամիս շարունակվի, մենք երկնիշ տնտեսական անկման ենք բախվելու։ Այսօր մենք գնում ենք խոշոր ծավալի անկման»,- զգուշացնում է Բագրատ Ասատրյանը։ Մանրամասները՝ տեսանյութում

Если эта ситуация продлится еще 2-3 месяца, мы столкнемся с двузначным экономическим спадом: Баграт Асастрян (видео)
Экономист, председатель ЦБ  в 1994-1998 гг. Баграт Асатрян не думает, что пандемия коронавируса окажет большое влияние на рождаемость. Конечно, люди будут осторожнее, отложат планы по рождению ребенка, но когда пандемия завершится и браки, и рождения продолжатся в обычном темпе.
Напомним, что Статистический комитет РА подвел итоги демографических показателей за январь-май 2020г. и представил, что по сравнению с тем же периодом прошлого года,  в связи с пандемией, абсолютное число браков снизилось на 2071 или 33,2%. Экономист также считает, что власти почти ничего не сделали в направлении того, чтобы, как в прошлом году объявил премьер-министр Никол Пашинян, до 2050 г. иметь 5млн населения, создать 1,5 млн рабочих мест, увеличить ВВП в 15 раз и для достижения других целей.
«Спрашиваю 2-летнии власти: что-либо сделано в этом направлении? Многого не сделано. Основное, что было сделано, это очистка грязи прежних, коррупции. Это необходимо, но не достаточно»,- говорит экономист.
Барата Асатряна беспокоит другое, что и власти, и общественность в Армении не применяют жестких мер, чтобы эпидемия отступила. Его удивляет беспечность людей и скопление людей в Гегардаванке, на озере Севан и др.
Экономист призывает власти посредством областных и общинных администраций установить жесткий контроль в общинах, чтобы празднования и похороны не были многолюдными, чтобы предотвратить распространение коронавируса. В противном случае, у нашей экономики будут серьезные проблемы.
«Если эта ситуация продолжится еще 2-3 месяца, мы столкнемся с двузначным экономическим спадом. Сейчас мы идем к крупномасштабному спаду»,- предупреждает Баграт Асатрян.