Մարդիկ են եղել, իրենց չօգտագործված անվադողերը բերել են՝ սահման ուղարկելու համար (տեսանյութ)
Սահմանային լարվածության աճին զուգահեռ՝ Հայաստանի տարբեր բնակավայրերում կամավորները խմբվեցին ու սկսեցին սահման ուղարկելու համար անվադողեր հավաքել։
«Տիգրան Աբգարյան մարտական պատրաստության ակումբը» այս գործով զբաղվում էր դեռ 2016 թվականի ապրիլյան իրադարձություններից հետո: Սահմանին լարվածության վերջին օրերին ակումբի կողմից հնչած կոչը համախմբեց հարյուրավոր կամավորների։ Այսօր արդեն նրանց շնորհիվ հավելյալ պաշտպանական շերտ ստեղծելու համար սահման են ուղարկվում հազարավոր անվադողեր։
Նախաձեռնության հիմնադիրներից Գրիգոր Մադաթյանը «Ա1+»-ին պատմեց՝ 2016 թվականից առ այսօր անվադողեր հավաքելու աշխատանքը չեն դադարեցրել
«Մարդիկ են եղել, որ իրենց նոր, չօգտագործված անվադողերը բերել են և հանձնել նախաձեռնությանը»։
Կոչերը հնչում են սոցցանցային էջերում, արձագանքը չի ուշանում,-պատմում  է Մադաթյանը և  հավելում, որ աշխատանքները համակարգում են Պաշտպանության նախարարության հետ, նրանք ևս տրամադրում են մեքենաներ։
Վերջին օրերին նախաձեռնության անդամներին հաջողվել է Հայաստանի սահմաններ ուղարկել 11 հազար անվադողեր, նախատեսվում է ուղարկել ևս 7-8 հազար։
Մադաթյանը պատմում է, որ Հայաստանի սահմաններ առաջին անգամ են անվադողեր ուղարկում, նախկինում հավաքված անվադողերը միշտ ուղարկել են Արցախ:
«Մեզ մոտ 12-14 տարեկան կամավորներ էլ են եղել, մեր ազգի համախմբվածությունը շատ կարևոր է»,-նկատում է Մադաթյանը։
Նախաձեռնութան կամավոր անդամներից Ալիկ Մարտիրոսյանի խոսքով՝ արձագանքել են Ապրիլյան պատերազմի հերոս Տիգրան Աբգարյանի եղբոր՝ Ժորա Աբգարյանի կոչին, այսօր, ըստ նրա, կամավորներին հաշվել հնարավոր չէ
«Եղան շատ կամավորներ, ովքեր ֆինանսապես օգնեցին, կան ընկերություններ, որոնք մեքենաներ են տրամադրում, կան նաև անհատներ, ովքեր սեփական մեքենաներով միանում են նախաձեռնությանը»։
Կամավորների թվում են  նաև Ապրիլյան պատերազմի մասնակիցներ, ազատամարտիկներ, մարզիկներ, Մարտիրոսյանի խոսքով՝ ձևավորվել է ուժեղ թիմ, որը այս պահին պահում է թիկունքը։
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 12–ից իրավիճակը սրվել է հայ–ադրբեջանական սահմանի Տավուշի հատվածում։ Այժմ պահպանվում է հարաբերական անդորր։

Были люди, которые принесли свои неиспользованные шины для отправки на границу (видео)
С ростом напряженности на границе в различных населенных пунктах Армении волонтеры стали собирать шины для отправки на границу.
«Клуб боевой подготовки Тигран Абгарян» занимался этим делом еще после апрельских событий 2016 года. Призыв клуба, прозвучавший в последние дни напряженности на границе, сплотил сотни добровольцев. Сегодня уже благодаря нему для создания дополнительного оборонительного слоя на границу отправляются тысячи шин.
Один из основателей инициативы Григор Бадатян рассказал «А1+»: с 2016 года по сей день работа по сбору шин не прекращается:
«Были люди, которые принесли свои новые, неиспользованные шины и передали инициативе».
Призывы звучат в соцсетях, реакция не запаздывает, - рассказывает Мадатян, добавляя, что координирует работу с Министерством обороны, они также предоставляют автомобили.
В последние дни членам инициативы удалось отправить на границы Армении 11 тысяч шин, предусматривается отправить еще 7-8 тысяч.
Мадатян рассказывает, что впервые отправляют шины на границу Армении, раньше собранные шины всегда отправляли в Арцах.
«У нас были и 12-14-летние добровольцы, сплоченность нашей нации очень важно»,- отмечает Мадатян.
По словам одного добровольцев инициативы Алик Мартиросян, они откликнулись на призыв брата героя Апрельской войны  Тиграна Абгаряна – Жоры Абгарян, сегодня, по его словам, добровольцев не счесть:
«Было много добровольцев, которые помогли финансово, есть компании, предоставляющие автомобили, есть и частные лица, которые на своих автомобилях присоединяются к инициативе».
В числе добровольцев и участники Апрельской войны, воины-освободители, спортсмены, по словам Мартиросяна, сформировалась сильная команда, которая в настоящий момент держит тыл.
Напомним, что с 12-го июля обострилась ситуация на Тавушском участке армяно-азербайджанской границы. Сейчас сохраняется относительное спокойствие.