Եթե ԱԺ պատգամավորները տոտալ լռության մեջ են, ես նախարարից ոչինչ սպասել չեմ կարող. իրավապաշտպան (տեսանյութ)
Այսօր մի խումբ ակտիվիստների հետ ԱԺ-ի դիմաց էր նաև իրավապաշտպան Նինա Կարապետյանը, ում այս անգամ ոստիկանները բերման չենթարկեցին։
Լրագրողների հետ զրույցում Կարապետյանցը նախ հիշեցրեց, որ նախորդ անգամ Կառավարության մոտ ակցիայի ժամանակ բերման էին ենթարկել նաև իրեն ու մյուս իրավապաշտպաններին, ինչը միջազգային հանրության շրջանում աղմուկի պատճառ էր դարձել.
«Ամբողջ աշխարհում ընդունված չէ օրինական գործունեություն իրականացնող իրավապաշտպանին բերման ենթարկել: Այս անգամ հրահանգ են ստացել, դրա համար բերման չեն ենթարկում»։
Կարապետյանցը համոզմունք ունի, որ հստակ հրահանգ կա լռեցնել բոլորին, ովքեր պահանջում են չշահագործել Ամուլսարի հանքը, մինչդեռ իրավապաշտպանը հիշեցնում է, որ որևէ բան չի արվում նրանց մասով, ովքեր, մի քանի օր առաջ Կառավարության մոտ ակցիա էին անում՝ պահանջելով շահագործել հանքը:
Կարապետյանի պնդմաբ' կիրառվում են երկակի ստանդարտներ։ Իրավապաշտպանը նշեց, որ այսօրվա իշխանությունները ամենավատ ավանդույթներն են վերցրել նախկիններից։ Նրա խոսքով ամենատխուրն այն է, որ այս ամեն ինչը տեղի է ունենում նույն Ազգային ժողովի լռության ներքո:
«Եթե սա լիներ հեղափոխությունից առաջ, ԱԺ-ի 40-50 տոկոսը կլիներ մեր կողքին: Այսօր իրենք իրենց պաշտոնները, պարգևավճարները շատ ավելի բարձր են գնահատում, քան իրենց ընկերների, իրենց ընտրողների, ժողովրդի խոսքը, իրավունքը»:
Իրավապաշտպանը պնդեց, որ պատգամավորներին ժողովուրդը չի ընտրել Կառավարությանը հլու- հնազանդ ենթարկվելու համար, այլ ընտրել է բոլորի իրավունքները պաշտպանելու համար։

Если депутаты НС тотально молчат, от министра я ничего ждать не могу: правозащитник (видео)
Поддержи А1+!Сегодня вместе с группой активистов напротив НС находилась также правозащитник Нина Карапетянц, которую на этот раз полицейские не задержали.
В беседе с журналистами Карапетянц сначала напомнила, что в предыдущий раз во время акции напротив Правительства задержали ее и других правозащитников, что стало причиной шумихи среди международной общественности:
«Во всем мире непринято задерживать правозащитников, осуществляющих законную деятельность. На этот раз они получили распоряжение, поэтому не задержали».
Карапетянц уверена, что есть конкретная команда заставить молчать всех тех, кто требуют не допустить эксплуатации Амулсарского месторождения, между тем, правозащитник напоминает, что ничего не делается по части тех, кто несколько дней назад проводил акцию у Правительства, требуя эксплуатировать месторождения.
Карапетянц утверждает: применяются двойные стандарты. Правозащитник отметила, что сегодняшние власти переняли у прежних самые плохие традиции. По ее словам, самое печальное – это то, что все это происходит при молчании того же Национального собрания.
«Если бы это было до революции, 40-50% НС были бы с нами. Сегодня они свои должности, премии ценят намного выше, чем слово, право своих друзей, своих избирателей, народа».
Правозащитник утверждает, что народ избрал депутатов не для того, чтобы они послушно подчинялись Правительству, а избрали для защиты прав всех граждан.