Հույս ունեմ, որ ԱԺ-ն կմերժի ՍԴ դատավորի բոլոր երեք թեկնածուներին․ Լուսինե Հակոբյան (տեսանյութ)
«Կառավարությունն առաջին քայլն արեց վստահության արժանի Սահմանադրական դատարան ձևավորելը ձախողելու ուղղությամբ՝ առաջադրելով Վահրամ Ավետիսյանի թեկնածությունը»։ Այս մասին «Ա1+»-ի հետ զրույցում կարծիք հայտնեց «Իրավունքի Եվրոպա» կազմակերպության համանախագահ, իրավապաշտպան, փաստաբան Լուսինե Հակոբյանը՝ անդրադառնալով ՍԴ դատավորի թափուր տեղերի համար առաջադրված թեկնածուներին։
Հակոբյանը վերապահում ունի նաև նախագահի առաջադրած թեկնածուի՝ Արթուր Վաղարշյանի  վերաբերյալ, հիշեցնում է՝ Հանրապետության նախագահի թեկնածուն մեկ անգամ արդեն չի ընտրվել Ազգային ժողովի կողմից․
«Հետաքրքիր է՝ թեկնածուն ինչո՞ւ է համաձայնել երկրորդ անգամ հանդես գալ, ի՞նչն է մոռացել ասել նախորդ անգամ, կամ այս մեկ տարում ի՞նչ նոր փորձառություն է ձեռք բերել, որը ցանկանում է ներկայացնել»։
Ինչ վերաբերում է Դատավորների ընդհանուր ժողովի կողմից Վճռաբեկ դատարանի նախագահ Երվանդ Խունդկարյանի առաջադրմանը, Հակոբյանը հիշեցնում է՝ նրա վերաբերյալ մամուլում խնդրահարույց հրապարակումներ կան, և նշում է, որ դրանց հետքերով պետք է գնալ. բայց միայն սա չէ, որ մտահոգում է իրավապաշտպանին
«Խնդիր եմ տեսնում դատական համակարգի հնաբնակներին Սահմանադրական դատարան բերելու հարցում, նաև խնդրահարույց են այն բացատրությունները, որոնցով դրանք փաթեթավորվում են»։
Հակոբյանը հույս ունի, որ ԱԺ-ն հաշվի կառնի թեկնածուների շուրջ առկա հանրային տրամադրությունները․
«Հույս ունեմ, որ ԱԺ-ն կմերժի բոլոր երեք թեկնածուներին էլ»։
Ինչ վերաբերում է վերջին օրերին Ամուլսարի շահագործման դեմ պայքարող ակտիվիստների նկատմամբ ոստիկանական գործողություններին, իրավապաշտպան ասում է՝ բռնությունը դատապարտում է, բայց ոստիկանության գործողությունները իր համար զարմանալի չեն, որովհետև ոստիկանության խորքային բարեփոխում տեղի չի ունեցել։

Надеюсь, что НС отклонит всех трех кандидатов в судьи КС: Лусине Акопян (видео)
«Правительство сделало первый шаг в направлении провала формирования Конституционного суда, достойного доверия, выдвинув кандидатуру Ваграма Аветисяна». Об этом в беседе с «А1+» высказала свое мнение сопредседатель организации «Правовая Европа», правозащитник, адвокат Лусине Акопян, обратившись к кандидатам, выдвинутым на вакантные должности судей КС.
Акопян с оговоркой относится и к кандидатуре, выдвинутой президентом, - Артуру Вагаршяну, напоминает: кандидат Президента республики однажды уже не избирался Национальным собранием:
«Интересно, почему кандидат согласился выступить во второй раз, что он забыл сказать в предыдущий раз или он приобрел новый опыт за этот год, который хочет представить?»
Касательно выдвижения председателя Кассационного суда Ерванда Хундкаряна Общим собранием судей, Акопян напоминает: касательно него в прессе есть проблемные публикации и отмечает, что нужно идти по их следам, но правозащитника беспокоит не только это:
«Я вижу проблему в том, что в Конституционный суд приводят старые кадры судебной системы, а также вызывают вопросы те объяснения, с которыми это преподносится».
Акопян надеется, что НС учтет общественный настрой относительно кандидатов:
«Надеюсь, что НС отклонит все три кандидатуры».
Касательно полицейских действий в отношении активистов, борющихся в эти дни против эксплуатации Амулсара, правозащитник говорит: она осуждает насилие, но действия полиции для нее неудивительны, потому что не было глубинной реформы полиции».