Իմ հրաժարականի հարցը չի քննարկվում․ Արայիկ Հարությունյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԻմ հրաժարականի հարցը չի քննարկվում։ ԱԺ-ում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ «Ա1+»-ի հարցին այսպես պատասխանեց ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը։ Նախարարը նշեց, որ ըմբռնումով է մոտենում իր հրաժարականը պահաջողների գործողություններին, թեև վստահ է, որ բարեփոխումները նման արձագանք էին ստանալու.
«Երբ 2018 թվականին քննարկում էր գնում այն մասին, թե ինչ բարեփոխումներ են տեղի ունենալու մեր ոլորտում, ես առիթ եմ ունեցել ասելու, որ ոլորտում շատ ցավոտ եւ ծանր բարեփոխումներ են լինելու, որովհետեւ ակնհայտ էր բոլորիս համար, որ կրթական, այդ թվում՝ մշակույթի եւ սպորտի ոլորտում և այն համակարգերում, որոնք գործում են՝ մեծ դժգոհությունների տեղիք են տալիս եւ այդտեղ պետք է բարեփոխումներ տեղի ունենան: Ասել եմ, որ այդ բարեփոխումները վերաբերելու են շատ մեծ թվով շահառուների խմբի, եւ բնականաբար, լինելու են դժգոհություններ»:
Նախարարը հորդորեց ակցիան իրականցնող խմբից հարցնել դժգոհությունների պատճառների մասին, նրա խոսքով, այն խումբը, որ հիմա դժգոհում է՝ «դժգոհում է շատ կոնկրետ պատճառներով»:
Նախարարը պնդեց, որ բողոքող խումբը հանրակրթական չափորոշիչի եւ ծրագրային չափորոշիչներից գաղափար չունի կամ ակնհայտ կեղծում է իրավիճակը.
«Եթե ակնհայտ պնդում են, որ «Նախնական զինվորական պատրաստություն» առարկան դուրս է գալիս՝ նրանք ստում են, երբ ասում են, որ սեպտեմբերից սեռական դաստիարակություն առարկա է մտնում ծրագրերի մեջ՝ նրանք ստում են, երբ ասում են, որ բոլոր չափորոշիչներում սեռական դաստիարակության բաղադրիչ է մտած՝ նրանք ստում են, երբ ասում են՝ հայկական լեռնաշխարհի փոխարեն գրված է Անատոլիա՝ ստում են։ Ստում են այն մարդիկ, որոնք ներգրավված են այս փողոցային պայքարին։ Կոնկրետ՝ նրանց շահերին շատ մեծ վնաս է հասցվել, որովհետեւ նրանց գործունեությունը ոլորտում եղել է արատավոր, եւ բնականաբար պետք է այս աղմուկը բարձրացնեն: Երբ ասում են, որ Խորանացին, Նարեկացին, Սայաթ-Նովան հանում են ծրագրից՝ ստում են»:
Ինչ վերաբերում է դասարաններում երեխաների դիմակ կրելու պահանջին, նախարարն ասաց, որ լսել է ծնողների մտահոգությունները և այդ հարցը քննարկում են։ Նախարարը նաև նշեց որ, հանրության հետ շփումից չի խուսափում՝ երբ կա շփման օրակարգ.
«Ես շաբաթ-կիրակի տրանսպորտով եմ երթևեկում, երեկոները զբոսնում եմ մայրաքաղաքում»,-հավաստիացրեց Արայիկ Հարությունյանը։

Вопрос моей отставки не обсуждается: Араик Арутюнян (видео)
Вопрос моей отставки не обсуждается. Сегодня на встрече с журналистами в НС ответил на вопрос «А1+» министр ОНКС Араик Арутюнян. Министр отметил, что с пониманием относится к действиям требующих отставки, хотя уверен, что реформы должны были вызвать подобную реакцию:
«Когда в 2018 году шло обсуждение о том, какие реформы произойдут в нашей отрасли, у меня был повод сказать, что в отрасли будут очень болезненные и тяжелые реформы,  потому что для всех нас очевидно, что в образовательной сфере, в том числе в сфере культуры и спорта и в тех системах, которые действуют, есть много поводов для недовольств и там должны произойти реформы. Я сказал, что эти реформы будут касаться очень большого числа бенефициаров, и, разумеется, будут недовольства».
Министр призвал спросить у группы, проводящей акцию, о причинах недовольств, по его словам, та группа, которая сейчас выражает недовольство, «недовольствует по очень конкретным причинам».
Министр утверждает, что протестующая группа не имеет представления об общеобразовательном критерии и программных критериях и явно искажает ситуацию:
«Если они явно утверждают, что предмет “Начальная военная подготовка” изымается, они лгут, когда говорят, что с сентября в программы входит предмет полового воспитания – они лгут, когда говорят, что во всех критерии входит составляющая полового воспитания – они лгут,  когда говорят, что вместо Армянского нагорья написано Анатолия – лгут. Лгут те люди, которые вовлечены в эту уличную борьбу. Конкретно им интересом нанесен очень большой ущерб, потому что их деятельность в сфере была порочной, и разумеется они должны поднять этот шум. Когда говорят, что Хоренаци, Нарекаци, Саят-Нову исключают из программы – лгут».
Касательно требования ношения детьми масок в классе, министр сказал, что он выслушал беспокойство родителей, и этот вопрос обсуждают. Министр также отметил, что не избегает общения с общественностью, когда есть повестка для общения:
«По субботам-воскресеньям я езжу на транспорте, вечерами гуляю по столице», - заверил Араик Арутюнян.