Եթե դիահերձում իրականացնեին, կպարզեին, որ կորոնավիրուսով ավելի քիչ մարդ է մահացել․ Արարատ Մկրտչյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԿորոնավիրուսը մեծ երկրներում տարածվում է, փոքր երկրներում՝ կայունանում։ Առողջապահության նախկին նախարար, համաճարակաբան Արարատ Մկրտչյանն ասում է, թե, օրինակ՝ Իսպանիայի որոշ շրջաններում հիվանդության դեպքերը նորից ավելանում են։
«Բայց դա՝ նոր տարածքներում, որտեղ վիրուսը չէր եղել։ Բայց ինձ համար անհասկանալի են Վրաստանն ու Չինաստանը։ 1-1,5 մլրդ բնակչություն ունեցող Չինաստանում վարակվել է մոտ 85 հազար մարդ։ Սա մեկնաբանել հնարավոր չէ»,- ասում է նա։
Համաճարակաբանը նաև կարծում է, թե Հայաստանում վիրուսի տարածումը նվազում է, ոչ թե սահմանափակումների խստացման, մասնավորապես դիմակ կրելու, այլև բնակչության որոշակի քանակի՝ վիրուսի նկատմամբ անընկալունակ լինելու շնորհիվ։
Ա․Մկրտչյանը նաև տարօրինակ է համարում այն, որ ամբողջ աշխարհն ամեն օր կորոնավիրուսի վերաբերյալ վիճակագրություն է հրապարակում, ԱՀԿ-ն էլ սարսափներ է տարածում։ Նա չի կարծում, թե այս վիրուսն իր կլինիկական դրսևորումներով մի քանի անգամ ավելի դաժան է սովորական գրիպից։ Եվ համաճարակից հետո կորոնավիրուսը երբեմն կվերադառնա սեզոնային գրիպի տեսքով՝ ինչպես բնության մեջ եղած բոլոր հարուցիչները։
Նա նաև համաձայն չէ, այն կանխատեսումների հետ, թե սեպտեմբերի կեսին, երբ դպրոցները կբացվեն, վիրուսի տարածումը կտրուկ կավելանա։ «Մեծ տատանում չեմ կարծում, թե կլինի, շատ գիտնականներ գտնում են, որ հարուցիչը հոգնել է, և նրա վարակման աստիճանը նվազել է»,- ասում է Ա․Մկրտչյանը։
Վերջինս նաև չի բացառում, որ եթե վիրուսի տարածումը շարունակի նվազել, ապա մինչև 2021թ․ կեսերը պատվաստանյութի կարիք չենք ունենա։
«Նախորդ փորձից ասեմ, որ պատվաստանյութը միշտ համաճարակի ավարտից հետո է կիրառության համար պիտանի եղել։ Իմ կարծիքով նույնն էլ այս դեպքում կլինի»,- ասաց Ա․Մկրտչյանը։
Ա․Մկրտչյանը համոզված է, որ եթե կորոնավիրուսով մահացած բոլոր մարդկանց դիահերձեին և փորձաքննություն իրականացնեին, ապա ավելի ճշգրիտ մահվան պատճառ կարձանագրեին։ Եվ որպես կորոնավիրուսով մահացած՝ մարդկանց թիվը շատ ավելի փոքր կլիներ, քան հիմա ներկայացվում է։ Նա գտնում է, որ այդ մարդկանց մի մասն իրականում մահացել է այլ հիվանդություններից։
«Կլինիկական նշանների վրա հիմնված եզրակացությունը դեռ ճշգրիտ եզրակացությունը չէ։ Իմ կարծիքով թիվը նվազ կլիներ։ Ավելի քան համոզված եմ»,- ասում է նա։

Если бы провели вскрытие, выяснили бы, что от коронавируса умерло меньше людей: Арарат Мкртчян (видео)
Коронавирус в больших странах распространяется, в небольших – стабилизируется. Бывший министр здравоохранения, эпидемиолог Арарат Мкртчян говорит, что, к примеру, в некоторых районах Испании случаи болезни вновь увеличиваются.
«Но это – на новых территориях, где вируса не было. Но для меня непонятны Грузия и Китай. В Китае с населением 1 – 1,5 млрд заразилось около 85 тысяч человек. Это невозможно прокомментировать», - говорит он.
Эпидемиолог также считается, что распространение вируса в Армении снижается не из-за ужесточения ограничений, в частности, ношения масок, а благодаря невосприимчивости к вируса определенного количества населения.
А. Мкртчян также считает странным то, что весь мир ежедневно публикует статистику касательно коронавируса. ВОЗ также распространяет кошмары. Он не считает, что этот вирус в его клинических проявлениях в несколько раз более жесток, нежели обычный грипп. И после эпидемии коронавирус будет иногда возвращаться в виде сезонного гриппа, как и все возбудители в природе.
Он также не согласен с прогнозами, что в середине сентября, когда откроются школы, распространение вируса резко увеличится. «Не думаю, что будут большие колебания, многие ученые говорят, что возбудитель устал, и степень его вирулентности снизилась», - говорит А. Мкртчян.
Последний также не исключает, что если распространение вируса продолжит снижаться, до середины 2021г. необходимости в вакцине не будет.
«Скажу из прошлого опыта, что вакцина всегда была пригодной для применения после окончания эпидемии. Думаю, что то же самое будет и в этом случае», - сказал А. Мкртчян.
А. Мкртчян уверен, что если бы по отношению ко всем людям, умершим от коронавируса, провели вскрытие и экспертизу, зафиксировали бы более точную причину смерти. И число людей, умерших от коронавируса, было бы гораздо меньше, чем представляется сейчас. Он считает, что часть этих людей в действительности умерли от других болезней.
«Заключение, основанное на клинических проявлениях, еще не является точным заключением. По моему мнению, число было бы меньше. Я более, чем уверен», - говорит он.