Արայիկ Հարությունյանը փորձում է թելել Ռուսաստանի ասեղը. Արա Պապյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ին ընդունված փաստաթղթում անկախություն բառը չկա, դա պարզապես տակտիկական քայլ էր այդ ժամանակվա համար, քանի որ շատերը կարծում էին, որ այդ ձևով ավելի հեշտ կլինի Արցախի հարցը լուծել, բայց անցած տարիները ցույց տվեցին, որ այդ ճանապարհը արդյունք չի տվել և ավելի խորացրել է Հայաստանի և Արցախի միջև վիհը»,-այս մասին «Ա1+»-ի հետ զրույցում նշեց «Մոդուս Վիվենդի» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար, դիվանագետ Արա Պապյանը՝ հավելելով, որ եթե մեր նպատակն է ստեղծել միասնական պետություն, դա պետք է անել հնարավորինս արագ։
Ինչ վերաբերում է բանակցային գործընթացին, Պապյանը համոզված է՝ Արցախի հարցը բանակցային ճանապարհով լուծում չունի, ըստ նրա՝ սա ապացուցել է անցնող 30 տարիներին Ադրբեջանի վարած քաղաքականությունը․
«Իմ դիրքորոշումն այն է, որ Արցախը Հայաստան է, բայց ոչ այն պատճառով, որ Արցախը ուզում է, այլ որովհետև Ազգերի լիգայի խորհրդի կողմից ստեղծված հատուկ կոմիտեն է որոշել որ Արցախը Հայաստանի մաս է, դրա վերաբերյալ կա զեկույց –առաջարկ, ուրիշ բան է, որ դա չի իրագործվել, եղել է Սովետական և թուրքական օկուպացիա, հիմա օկուպացիայի պայմաններում մենք պիտի վերադառնանք այդ սկզբունքին»,-նշեց Պապյանը։
Այսօր նաև լրանում է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի պաշտոնավարման հարյուր օրը։ Անդրադառնալով սրա վերաբերյալ մեր հարցադրմանը՝ Պապյանը նախ նշեց՝ չի ընդունում Արցախի Հանրապետության նախագահ պաշտոնը, քանի որ Արցախը Հայաստանի մաս է, այնուամենայնիվ՝ բանախոսը Հարությունյանի գործունեությունը դրական չգնահատեց․
«Նա փչացրեց Ղարաբաղի ընդդիմադիր դաշտը, բոլորին պաշտոններով առավ, ցավոք սրտի, այնտեղի ընդդիմությունն էլ ջանասիրաբար և սիրահոժար ծախվեց, բայց նաև կարևորն այն է, որ ակնհայտորեն զգացվում է, որ Արայիկ Հարությունյանը, ժողովրդի լեզվով ասած, փորձում է թելել Ռուսաստանի ասեղը։ Վերջին հայտարարությունները ռուսերենի դասաժամերի և կիրառության մասին դրան էին ուղղված, որովհետև որևէ մեկը դեմ չէ լեզուների ուսուցմանը, բայց դա կարելի է անել անաղմուկ, այս ամբողջը ուղերձ էր Մոսկվային, որ մենք խաղում ենք ձեր խաղը և սրանով հարվածի տակ դրեց Երևանին՝ փորձելով սիրաշահել Մոսկվային»։
Պապյանն անդրադարձավ նաև Արցախի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սամվել Բաբայանի հայտարարությանը, թե կան փաստաթղթեր, որ նախկին իշխանությունները բանակցել են ընդհուպ տարածքներ հանձնելու վերաբերյալ։
Նշեց՝ խոսքը Մադրիդյան սկզբունքների մասին է, որը քննարկվում է 2007 թվականից և նախատեսում է տարածքների փուլային հանձնում։

Араик Арутюнян пытается продеть иголку в нитку России: Ара Папян (видео)
«В документе, принятом 2-го сентября 1991 года, нет слова независимость, это было просто техническим шагом для того времени, поскольку многие считали, что таким образом будет легче решить арцахский вопрос, но прошедшие годы показали, что этот путь не дал результатов и еще более углубил пропасть между Арменией и Арцахом», - об этом в беседе с «А1+» отметил руководитель исследовательского центра «Модус Вивенди», дипломат Ара Папян, добавив, что если наша цель – создать единое государство, это нужно сделать как можно быстрее.
Касательно переговорного процесса, Папян уверен: у арцахского вопроса нет решения переговорным путем, по его словам, это доказала политика, проводимая Азербайджана за последние 30 лет:
«Моя позиция такова, что Арцах – это Армения, но не тем путем, который хочет Арцах, а потому что специальный комитет, созданный советом Лиги наций решил, что Арцах – это часть Армении, относительно этого есть доклад – предложение, другое дело, что это не осуществилось, была Советская и турецкая оккупация, сейчас в условиях оккупации мы должны вернуться к этому принципу», - отметил Папян.
Сегодня также прошло сто дней с начала пребывания Араика Арутюняна на посту президента Арцаха. Обратившись к нашему вопросу касательного этого, Папян прежде всего отметил: он не признает должность президента Республики Арцах, поскольку Арцах – это часть Армении, тем не менее, спикер не оценил деятельность Арутюняна положительно:
«Он испортил оппозиционное поле Карабаха, всех купил за должности, к сожалению, тамошняя оппозиция усердно и любезно продалась, но важно и то, что явно чувствуется, что Араик Арутюнян, говоря на языке народа, пытается продеть нитку в иголку России. Последние заявления об уроках русского языка и его применении были направлены на это, потому что никто не против изучения языков, но это можно делать бесшумно, все это было посланием Москве, что мы играем в вашу игру и тем самым поставил под удар Ереван, пытаясь  задобрить Москву».
Папян обратился также к заявлению секретаря совета безопасности Арцахской Республики Самвела Бабаяна о том, что есть документы, что прежние власти вели переговоры вплоть до обсуждения передачи территорий.
Отметил, что речь идет о Мадридских принципах, которые обсуждаются с 2007 года и предусматривает поэтапную передачу территорий.
«К сожалению, армянская сторона по сей день не отказалась от них и не предложила никаких других оснований».