Ծառուկյանի գրառման մեջ ով պետք է իրեն գտներ, հաստատ գտել է. Իվետա Տոնոյան (տեսանյութ)
Այն, որ պարոն Ալեն Սիմոյանը բավականին վառ երեւակայություն ունի, որեւէ մեկը կասկածի տակ չի առնում, բայց ես կարծում եմ, որ Գագիկ Ծառուկյանի գրառման մեջ ով որ պետք է, որ իրեն տեսներ, վստահաբար տեսել է: Այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Իվետա Տոնոյանը՝ անդրադառնալով ԱԺ փոխխոսնակի հայտարարությանը, թե ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի ֆեյսբուքյան գրառումը վերաբերում էր ԲՀԿ-ական պատգամավոր Գեւորգ Պետրոսյանին:
Ճշտող հարցին, թե գրառումը Նիկոլ Փաշինյանին էր ուղղված, Տոնոյանը կրկնեց, որ ով որ պետք է իրեն տեսներ, տեսել է. «Մենք իսկապես պատրաստվում ենք Սահմանադրությամբ ամրագրել այդ հանգամանքը, որ հոգեկան խնդիրներ ունեցող անձինք բարձրաստիճան քաղաքական պաշտոններ չպետք է զբաղեցնեն: Թե ով է այս հայտարարության մեջ տեսնում իրեն, բացառապես իր խնդիրն է: Մենք մեր փորձագետների հետ արդեն աշխատում ենք այդ ուղղությամբ»:
Դիտարկմանը, թե Ալեն Սիմոնյանն ասում է՝ Արայիկ Հարությունյանի հայտարարությունը կոնկրետ հասցեատեր չի ունեցել, Տոնոյանն արձագանքեց, թե Սիմոնյանին խորհուրդ է տալիս ևս մեկ անգամ լսել Հարությունյանի եզրափակիչ ելույթը և հասկանալ՝ ինչի մասին է խոսքը: Տոնոյանը պնդում է՝ իր ելույթի ընթացքում Հարությունյանը մի քանի անգամ բացարձակ ապատեղեկատվություն է հաղորոդել իրենց վերաբերյալ՝ անցնելով բարեկրթության սահմանները:
ԲՀԿ պատգամավորը հավելեց նաև, որ իրեց փորձագետները աշխատում են իրավական գործընթաց սկսելու հնարավորությունների վրա.
«Ես հասկանում եմ՝ իշխանությունները որդեգրել են անհասցե մեղադրանքներով համեմված գործելաոճ, բայց այն ժամանակ, երբ կունենան «դուխ»՝ անվանական ինչ-որ բան ասելու, կստանան նաև պատասխան»:
«Ա1+»-ը ԲՀԿ պատգամավորից հետաքրքրվեց՝ ինչպե՞ս է գնահատում ԲՀԿ պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանի հայտարարությունները, գրառումները, քանի որ իշխանությունն էլ իր հերթին այս առումով վերապահումներ ունի.
«Անկախ անձերից՝ ինձ համար քաղաքականության մեջ բարեկրթությունն է դիտարկվում առաջնահերթություն, եթե պարոն Պետրոսյանի առանձին գրառումների կամ մտքերի հետ կապված իշխանություններն ունեն վերապահումներ, իրենց իրավունքն է այդ մասին խոսելու»:
ԲՀԿ պատգամավորը հավելեց նաև, որ կառավարության 100 տոկոսի հրաժարականի պահանջը շարունակում է մնալ իրենց օրակարգում:
Հիշեցնենք՝ Գագիկ Ծառուկյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր. «Կարծում եմ ժամանակն է Սահմանադրությամբ հստակ ամրագրել, որ հոգեկան լուրջ խնդիրներ ունեցող անձինք իրավունք չունենան զբաղեցնել քաղաքական բարձրագույն պաշտոններ՝ վտանգելով երկրի և ՀՀ քաղաքացիների անվտանգությունը»:
Դրանից առաջ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նույն հարթակում գրել էր, որ դժվար է չհամաձայնել ԿԳՄՍ նախարարի հետ. «Սկզբից օտարերկրացի կանանց հրավիրում ես եկեղեցի ցույց տալու: Հետո, լինելով ոստիկանության սերժանտ, եկեղեցու տարածքում խմբով բռնաբարում ես հյուրերին ու կողոպտում նրանց: Հետո զբաղվում ես ազգային արժեքների եւ ազգային ինքնության պաշտպանությամբ: Հիրավի «ազգանպաստ» գործունեություն: Աջակցել, միանշանակ աջակցել»:

Тот, кто должен был найти себя в записи Царукяна, точно нашел: Иветта Тоноян (видео)
В том, что у господина Алена Симоняна довольно яркое воображение, никто не сомневается, но я думаю, что тот, кто должен был найти себя в записи Гагика Царукяна, точно нашел. Об этом в беседе с журналистами в НС заявила депутат НС от фракции ППА Иветта Тоноян, обратившись к заявлению вице-спикера НС о том, что запись в фейсбук лидера ППА Гагика Царукяна относилась к депутату от ППА Геворгу Петросяну.
На уточняющий вопрос, была ли запись адресована Николу Пашиняну, Тоноян повторила, что тот, кто должен был увидеть себя, увидел: «Мы действительно собираемся конституционно закрепить, чтобы лица с психическими проблемами не занимали высокопоставленные политические должности. Кто себя видит в этом заявлении – это исключительно его проблема. Мы уже работаем в этом направлении с нашими экспертами».
На наблюдение о том, что Ален Симонян говорит, что в заявлении Араика Арутюняна не было конкретного адресата, Тоноян ответила, что рекомендует Симоняну еще раз прослушать заключительное выступление Арутюняна и понять, о чем речь. Тоноян утверждает: в своем выступлении Арутюнян несколько раз сообщил абсолютную дезинформацию о них, перейдя границы приличия.
Депутат от ППА также добавила, что их эксперты работают над возможностями начала правового процесса:
«Я понимаю, что власти придерживаются стиля поведения, сдобренного безадресными обвинениями, но когда у них будет “дух” для того, чтобы сказать что-либо, называя имена, они получат и ответ».
«А1+» поинтересовался у депутатов, как они оценивают заявления, записи депутата от ППА Геворга Петросяна, так как у властей в свою очередь есть оговорки в этом плане:
«Вне зависимости от личностей, для меня приоритетом в политике является вежливость, если у властей есть оговорки в связи с отдельными записями или мыслями господина Петросяна, они вправе говорить об этом».
Депутат от ППА также добавила, что требование отставки 100% правительства по прежнему остается на повестке дня.