ԱՀ ԱԳ նախարար Մասիս Մայիլյանի ճեպազրույցը (տեսանյութ)
Արցախի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը համարում է, որ այս պահին Արցախի միջազգային ճանաչումը կլինի Ադրբեջանի ագրեսիան զսպելու լավագույն քայլը: Այս մասին Մայիլյանն ասաց սեպտեմբերի 28-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում:
«Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը կլինի Ադրբեջանի ագրեսիային ի պատասխան լավագույն զսպող քայլը: Այսօր ՀՀ Ազգային ժողովում էլ եղել են քննարկումներ, հարց է հնչել՝ ուղղված ՀՀ վարչապետին, վարչապետը չի բացառել, որ պետք է առնվազն քննարկվի Հայաստանի կողմից Արցախի ճանաչման հարցը»,- ասաց Մայիլյանը:
Արցախի ԱԳ նախարարը նշեց, որ Ադրբեջանի կողմից այս ագրեսիան սկսելու ապացույցներից է նաև այն, որ հոկտեմբերի 1-ին նախատեսված են եղել ԵԱՀԿ-ի կողմից շփման գծի դիտարկումները, որոնցից Ադրբեջանը հրաժարվել է, որպեսզի դիտորդները չարձանագրեն իրենց ուժերի կուտակումները:

Брифинг министра ИД АР Масиса Маиляна (видео)
Министр иностранных дел Республики Арцах Масис Маилян считает, что в настоящий момент международное признание Арцаха будет лучшим шагом по сдерживанию агрессии Азербайджана. Маилян сказал об этом на пресс-конференции 28 сентября.
«Международное признание Республики Арцах станет лучшим сдерживающим фактором агрессии Азербайджана. Сегодня были обсуждения в Национальном Собрании Армении, был задан вопрос премьер-министру Армении, который не исключил, что стоит как минимум обсудить вопрос признания Арцаха Арменией», - сказал Маилян.
Глава МИД Арцаха отметил, что одним из доказательств агрессии Азербайджана стал тот факт, что на 1 октября был запланирован мониторинг линии соприкосновения наблюдателями ОБСЕ, от чего Азербайджан отказался, чтобы наблюдатели не зафиксировали накопление сил.