ԱԺ-ն ընդունեց դատապարտող հայտարարությունը՝ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական ագրեսիայի վերաբերյալ (տեսանյութ)
ՀՀ ԱԺ հայտարարությունը 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական ագրեսիան դատապարտելու վերաբերյալ
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի Հանրապետության՝ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ի առավոտյան Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծած ագրեսիան եւ լայնամասշտաբ զինված հարձակումը, որով կոպտորեն ոտնահարվել է միջազգային վեճերը բացառապես խաղաղ միջոցներով լուծելու սկզբունքը:
Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության այս հանցավոր  գործողությունները, այդ թվում՝ խոշոր տրամաչափի զինատեսակներով խաղաղ բնակավայրերի թիրախավորումը, քաղաքացիական բնակչության եւ օբյեկտների նկատմամբ ոչ ընտրողական հարձակումները, դրանց նախորդած ագրեսիան Տավուշում 2020 թվականի հուլիսին, մշտական ռազմատենչ ու հայատյաց հռետորաբանությունը, որոնք նպատակ են հետապնդում հայաթափել Արցախի Հանրապետությունը, մեկ անգամ եւս փաստում են, որ Ադրբեջանի իշխանությունը իրական սպառնալիք է արցախահայության գոյությանը, Արցախի եւ Հայաստանի Հանրապետությունների, ամբողջ հայ ժողովրդի, ինչպես նաեւ ողջ տարածաշրջանի անվտանգության համար: Ուստի հայկական զինված ուժերի ինքնապաշտպանական բոլոր գործողություններն ուղղված են այս վտանգի չեզոքացմանը:
Քաղաքացիական բնակչության՝ ծերերի, երեխաների, կանանց դեմ ռազմական գործողություններ վարելը արգելված է ոչ միայն միջազգային իրավունքով, այլեւ բոլոր քաղաքակրթություններում, համաշխարհային բոլոր կրոններում եւ դավանանքներում:
Միջազգային հանրությունը պարտավոր է գործուն քայլեր ձեռնարկել զսպելու ոչ միայն Ադրբեջանի կողմից ծավալվող ագրեսիան, այլեւ նրա դաշնակից Թուրքիայի շարունակական նկրտումները՝ միջամտելու Արցախյան հակամարտությանը, որոնք կհանգնեցնեն տարածաշրջանի ծայրաստիճան ապակայունացմանը՝ անմիջական սպառնալիք ստեղծելով միջազգային խաղաղությանն ու անվտանգությանը:
Թուրքիայի բացահայտ աջակցությամբ իրականացվող՝ Ադրբեջանի այս արկածախնդրությունը միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտում է, որն անպայմանորեն պետք է արժանանա միջազգային հանրության իրավաքաղաքական գնահատականին:
Մենք պահանջում ենք իրերը իրենց անուններով կոչել. հստակորեն արձանագրել ավտորիտար Ադրբեջանի կողմից ժողովրդավար Արցախի Հանրապետության դեմ իրականացվող ագրեսիան, սահման գծել մարդասիրության եւ մարդատյացության միջեւ:
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը վերահաստատում է, որ հայկական կողմը մշտապես հավատարիմ է մնացել հակամարտության խաղաղ ճանապարհով կարգավորմանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում, միեւնույն ժամանակ, լինելով Արցախի Հանրապետության անվտանգության երաշխավորը, չի վարանի ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ պաշտպանելու արցախահայերի անվտանգությունը եւ ինքնորոշման կամարտահայտությունը:

НС приняло заявление, осуждающее развязанную Азербайджаном военную агрессию (видео)
Авантюра Азербайджана, которую открыто поддерживает Турция, является грубым нарушением международного права и должна быть соразмерно оценена международным сообществом. Об этом говорится в заявлении Национального собрания об осуждении военной агрессии, развязанной Азербайджаном против Республики Арцах 27 сентября 2020 года.
Проект заявления, составленный депутатами трех фракций НС, был представлен председателем НС Араратом Мирзояном на внеочередном заседании парламента.
В объявлении, в частности, говорится: “Национальное собрание Республики Армения решительно осуждает агрессию, развязанную Азербайджанской Республикой против Республики Арцах утром 27 сентября 2020 года, широкомасштабное вооруженное нападение, которое грубо нарушило принцип разрешения международных споров исключительно мирными путями. Эти преступные действия военно-политического руководства Азербайджана, включая и обстрел мирных населенных пунктов с применением крупнокалиберного оружия, удары по гражданским объектам, их предыдущая агрессия в Тавуше в июле 2020 года, постоянно звучащая воинственная и антиармянская риторика, направлены на изгнание армян из Республики Арцах. Они доказывают, что правительство Азербайджана представляет реальную угрозу существованию армян Арцаха, безопасности Арцаха, Республики Армения, всего армянского народа, а также всего региона. Усходя из этого все действия самообороны Вооруженных сил Армении направлены на нейтрализацию этой угрозы”.
Депутаты в заявлении отметили, что военные действия против гражданского населения, стариков, детей и женщин запрещены не только международным правом, но и всеми организациями, всеми мировыми религиями и конфессиями. Они подчеркнули, что международное сообщество должно предпринять активные шаги не только на сдерживание агрессии со стороны Азербайджана, но и на устремления его союзника Турции вмешаться в арцахский конфликт, что приведет к крайней дестабилизации в регионе, создав прямую угрозу миру и безопасности. “Эта авантюра Азербайджана, которую открыто поддерживает Турция, является грубым нарушением международного права, которое должно быть соразмерно оценено международным сообществом. Мы требуем называть вещи своими именами, четко зафиксировать агрессию авторитарного Азербайджана против демократической Республики Арцах, провести грань между гуманизмом и ненавистью к человечеству.
“Национальное собрание Республики Армения подтверждает, что армянская сторона всегда оставалась приверженной мирному урегулированию конфликта в рамках сопредседателей Минской группы ОБСЕ, одновременно являясь гарантом безопасности Республики Арцах, и без колебаний предпримет все необходимые меры для защиты безопасности армян Арцаха”.