Դժվար էր պատկերացնել, որ Վազգեն Սարգսյանի օրոք բանակում կարող էր այսպիսի վիճակ լիներ․ Հ․Սարգսյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Մեր զինվորը հերոսական կռիվ տարավ այդ 44 օրերին, բայց, ցավոք, հրամկազմում թշնամիների առկայությունը, գործակալների առկայությունը բերեց նրան, որ ամեն ինչ մսխվեց»,- անդրադառնալով արցախյան պատերազմին «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԳԱԱ աշխատակից, «Համահայկական միաբանություն» հասարակական-քաղաքական նախաձեռնության համակարգող Հրաչյա Սարգսյանը։
Վերջինս ասում է, դժվար է պատկերացնել, որ Վազգեն Սարգսյան վարչապետի օրոք բանակում կարող էր այսպիսի բարձիթողի վիճակ լիներ։ Եվ նա գտնում է, որ 1999թ․ Հոկտեմբերի 27-ի ողբերգական իրադարձությունները չբացահայտելը հանգեցրեց տնտեսական վիճակի վատթարացմանը, և արդյունքում հնարավոր չեղավ լավ պատրաստվել պատերազմին։
«Կարծում եմ, մեր պետության և իրավապահ համակարգի պարտքն է հետևել նոյեմբերի 26-ի ԱԺ մի քանի պատգամավորների այն հայտարարություններին, որ պատերազմում մեր կորուստների հիմքերը հոկտեմբերի 27-ն է»,- ասաց Հ․Սարգսյանը։

Трудно было представить, чтобы при Вазгене Саркисяне в армии могло быть такое состояние: Р. Саркисян (видео)
«Наши солдаты героических сражались в эти 44 дня, но, к сожалению наличие врагов, наличие агентов в командном составе привело к тому, что все было впустую», - касаясь арцахской войны в беседе с «А1+» сказал сотрудник НАН РА, координатор общественно-политической инициативы «Всеармянский союз» Рачья Саркисян.
Последний говорит, трудно представить, чтобы при премьере Вазгене Саркисяне в армии было такое запущенное состояние. И он считает, что тот факт, что трагические события 27 октября 1999г. не были раскрыты, привело к ухудшению экономической ситуации, и в результате оказалось невозможным подготовиться к войне.
«Думаю, долг нашего государства и правоохранительной системы – следовать заявлениям нескольких депутатов НС 26-го ноября, что основа наших потерь в войне – 27 октября», - сказал Р. Саркисян.