Իրանը խնդիր ունի կողմնորոշվելու, թե իրականում ինչ է տեղի ունեցել, ով է կանգնած դրա հետևում․ իրանագետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՍպանված իրանցի ֆիզիկոսի մասին տեղեկությունները գաղտնազերծվել են ամենայն հավանականությամբ Ադրբեջանի տարածքով Իսրայել տեղափոխված գաղտնի փաստաթղթերի միջոցով.իրանագետ
«Ա1+»-ի զրուցակիցն է իրանագետ Ահարոն Վարդանյանը:
- Մի քանի օր առաջ սպանվել է իրանցի հայտնի ֆիզիկոս Մոհսեն Ֆախրիզադեն: Ո՞վ էր նա և ինչո՞ւ էր այդքան կարևոր մարդ Իրանի իշխանությունների համար:
-Սպանվել է հայտնի միջուկային ֆիզիկոս, իրանցի Մոհսեն Ֆախիզադեն, որն աշխատում էր Իրանի Իսլամական Հանրապետության Պաշտպանության նախարարության Զինված Ուժերի աջակցության նախարարությանը կից գործող Հետազոտությունների նորարարական իննովացիոն կազմակերպությունում: Հավանաբար հասկանալի է, թե դրա անվան տակ ինչ կարող ենք հասկանալ կամ ինչ է ընդհանրապես դրա անվան տակ գործում: Նա համարվում էր Իրանի միջուկային այդ ծրագրի հիմնական համակարգողներից մեկը և գիտական ոլորտում հենց նա էր այդ հարցով զբաղվում: Մինչև վերջերս նա գերգաղտնի անձնավորություն էր և հայտնի չէր լայն հասարակությանը̀ նույնիսկ Իրանում: Հետագայում, սակայն, ինչպես տեսանք, հավանաբար այն երկրների հատուկ ծառայությունները, որոնք հետաքրքրված էին Իրանի միջուկային ծրագրով, տեղյակ էին այդ անձնավորության մասին: Վերջերս էլ Ֆախիզադեի գաղտնիությունը որոշակի չափով բացահայտվեց և փաստորեն տեղի ունեցավ նրա սպանությունը:
-Իրանի իշխանությունները ո՞ւմ են մեղադրում այս սպանությունն իրագործելու մեջ:
-Իրանական կողմից հիմնականում մեղադրանքների ալիքները ուղղված են դեպի Իսրայել, այդ մասին բարձրաձայնել է ինչպես Արտաքին գործերի նախարար Ջավադ Զարիֆն իր թվիթերյան գրառումով և հայտարարություններով, այնպես էլ երկրի նախագահը, Հասան Ռուհանին: Բացի դրանից, ռազմական թևի տարատեսակ ներկայացուցիչներ̀ Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի ղեկավարը, Պաշտպանության նախարարությունը և այլն, բոլորը միակարծիք են և նշում են, որ սա Իսրայելի ձեռքի գործն է:Իրանցի ֆիզիկոսի սպանության օրը̀ արդեն կեսգիշերն անց, գումարվել էր ԻԻՀ Ազգային Անվտանգության Բարձրագույն խորհրդի նիստ̀ ընդլայնված կազմով և հիմնականում բարձրաստիճան զինվորականների մասնակցությամբ: Իհարկե, չէր նշվում,թե ովքեր են նրանք, բայց արդեն պարզ էր, թե ովքեր պետք է ներկա լինեին այդ նիստին:
-Մինչ Ֆախիզադեի սպանությունը, միջուկային հետազոտությունների հետ կապված հայտարարություններ հնչե՞լ են իրանական կողմից:
-Այստեղ հետաքրքիրն այն է, որ մինչ Մոհսեն Ֆախիզադեի սպանությունը որոշ ուշագրավ դեպքեր են տեղի ունեցել: Դրանցից է մասնավորապես Վիեննայի ՄԱԿ-ի գրասենյակում Իրանի Իսլամական Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Քազեմ Ղարիբ Աբադիի հայտարարությունը, որը նշեց, որ Իրանը Նաթանզիի միջուկային օբյեկտում մի նոր փուլ է սկսել, երբ ուրանի ճեղքումը նոր մակարդակի է բարձրացել: Նա ասել էր, որ հաջորդ քայլը վերջնական փուլն է̀ իհարկե առանց նշելու,թե ինչ է նշանակում այդ վերջնական փուլը: Արդյոք դա ենթադրում է միջուկային զենքի ստեղծում,թե ինչպես Իրանում են նշում̀ այս ծրագիրն ամբողջությամբ միտված է գիտական գործունեությանը և փորձում են դա օգտագործել զուտ գիտության և առողջության մեջ̀ ասել չեմ կարող:Այս հայտարարությանը հետևեց Արտաքին գործերի նախարարության մեղադրանքը, երբ Շվեդիայի արտգործնախարարի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում Զարիֆը մեղադրանքներ էր հնչեցրել հիմնականում Միջուկային համաձայնագրում առկա եվրոպական կողմին, որոնք չեն կատարում իրենց պարտավորությունները և քննադատելով այդ անգործությունը: Նա նշել էր, որ հետագա որոշ գործողությունների պատասխանատվությունը ընկնում է նրանց վրա և նրանք են պատասխանատու լինելու,քանի որ Իրանը կատարելու են հաջորդ քայլերը: Այս հայտարարություններից մեկ-երկու օր անց, փաստորեն, տեղի ունեցավ այդ գիտնականի սպանությունը, որի մեջ մեղադրում են Իսրայելի հատուկ ծառայություններին:
-Իրանական կողմն ինչո՞ւ է հենց Իսրայելին մեղադրում ֆիզիկոսի սպանության մեջ, որևէ նախադրյալ դրա համար կա՞:
-Այստեղ մեղադրելու նաև մեկ այլ հիմք կա, նշվում է, որ այս անձի մասին Իսրայելի հատուկ ծառայություններն իմացել են այն ժամանակ, երբ մեկ-երկու տարի առաջ Իրանից տեղի ունեցավ բավական մեծ փաստաթղթերի արտահոսք̀ միջուկային ծրագրի հետ կապված: Այդ մասին ՄԱԿ-ի բարձր ամբիոնից Նեթանյահուն էլ հայտարարեց̀ մի քանի տոննա փաստաթղթերը բեռնատար մեքենայով Իրանից տեղափոխել էին: Այստեղ ինչն էր հետաքրքիր,որ տեղափոխումը տեղի էր ունեցել Ադրբեջանի միջոցով: Այսինքն,տարել էին Ադրբեջան̀ այնտեղից էլ Իսրայել: Դա շատ կարևոր է և այդ փաստաթղթերում եղել է Ֆախիզադեի մասին ինֆորմացիան, թե ո՞վ է այդ անձը, ինչո՞վ է զբաղվում:Սրա մասին տեղյակ են եղել Իսրայելի հատուկ ծառայությունները̀ փաստաթղթերի արտահոսքից հետո̀ դա հստակ է և նույնիսկ իրանյան տելեգրամյան ալիքներում նմանատիպ վերլուծական կարծիքներ են պտտվում:
-Ձեր կարծիքով՝ Իրանը ի՞նչ քայլերի կդիմի:
-Իրանը կարող է տարատեսակ, համաչափ և անհամաչափ քայլեր կատարել այս ուղղությամբ:Դրանք կարող են լինել ինչպես կարճաժամկետ, միջնաժամկետ, այնպես էլ երկարաժամկետ կտրվածքով: Իրանի առանձնահատկությունն այն է, որ Իրանում ինչ-որ գործողություններ ծրագրելուց, քայլեր անելուց չեն շտապում և դանդաղ շտապել սկզբունքն են կիրառում: Բայց որ Իրանը պատասխան կտա, դա միանշանակ է և կարող է պատասխանը լինել շատ ցավոտ և էլ ավելի անհամարժեք: Պարզապես մեկ այլ բան է հայտարարությունները,թե ովքեր են այդ սպանության հետևում կանգնած և մեկ այլ բան են փաստերը: Բնականաբար, Իրանը նաև խնդիր ունի կողմնորոշվելու, թե իրականում ինչ է տեղի ունեցել, ով է կանգնած սպանության հետևում, և ոչ թե հռետորաբանական մակարդակում լուծել այդ խնդիրը:

Перед Ираном стоит задача определиться, что в действительности произошло, кто стоит за этим: ирановед
Информация об убитом иранском физике, по всей вероятности, была раскрыта посредством документов, перевезенных в Израиль по территории Азербайджана: ирановед
Собеседник «А1+» - ирановед Аарон Варданян.
- Несколько дней назад был убит известный иранский физик Мохсен Фахризаде. Кто он и почему он является столь важным человеком для иранских властей?
- Был убит известный физик-ядерщик, иранец Мохсен Фахризаде, работавший в Инновационной исследовательской организации, действующей при Министерстве обороны Исламской Республики Иран.  Вероятно понятно, что мы можем под этим понимать или что вообще действует под этим названием. Он считался одним из основных координаторов этом ядерной программы Ирана и в научной сфере именно он занимался этим вопросом. До недавнего времени он был сверхсекретной личностью и не был известен широкой общественности, даже в Иране. В дальнейшем, однако, как мы увидели, вероятно, спецслужбы тех стран, которые интересовались ядерной программой Ирана, знали об этой личности. Недавно секретность Фахризаде была в некоторой степени раскрыта и фактически произошло его убийство.
- Кого власти Ирана обвиняют в этом убийстве?
- Основная волна обвинений с иранской стороны направлена в сторону Израиля, об этом говорил и министр иностранных дел Джавад Зариф  в своем сообщении в Твиттере и в заявлениях, а также президент страны Хасан Рухани. Кроме того, различные представители военного фланга – глава Корпуса стражей исламской революции, Министерство обороны и пр., все были едины во мнении и отмечали, что это – дело рук Израиля. В день убийства иранского физика, уже после полуночи, было созвано заседание Высшего совета Национальной Безопасности ИРИ, в расширенном составе, и в основном при участии высокопоставленных военных. Конечно, не указывалось, кто они, но уже было ясно, кто должен был присутствовать на этом заседании.
- До убийства Фахризаде, звучали ли с иранской стороны заявления, связанные с ядерными исследованиями?
- Здесь интересно то, что до убийства Мохсена Фахризаде произошли некоторые примечательные события. Среди них, в частности, заявление постоянного представителя Исламской Республики Иран Казема Гариба Абади в офисе ООН в Вене, который отметил, что Иран начал новый этап на ядерном объекте в Натанзи, когда расщепление урана было поднято на новый уровень. Он сказал, что следующий шаг – конечный этап, конечно, не указав, что означает этот конечный этап. Предполагает ли это создание ядерного оружия или таким образом в Иране отмечают: эта программа полностью нацелена на научную деятельность, и пытаются использовать это только в науке и здравоохранении – не могу сказать.  За этим заявлением последовало обвинение Министерства иностранных дел, когда во время телефонного разговора с министром иностранных дел Швеции Зариф озвучил обвинения в основном европейской стороне Ядерного соглашения, которая не выполняет   свои обязательства и раскритиковал это бездействие. Он отметил, что ответственность за определенные дальнейшие действия падает на них и они будут ответственны, поскольку Иран сделает следующие шаги. Спустя пару дней после этих заявлений, фактически, произошло убийство этого ученого, в котором обвиняют израильские спецслужбы.
- Почему иранская сторона обвиняет в убийстве физика именно Израиль? Есть ли для этого какие-либо предпосылки?
- Здесь есть и другое основание для обвинения, отмечается, что об этом человеки израильские спецслужбы узнали тогда, когда пару лет назад из Ирана произошла довольно крупная утечка документов, связанных с ядерной программой. Об этом также с высокой трибуны ООН заявил Нетаньяху – из Ирана на грузовике вывезли несколько тонн документов. Здесь интересно то, что перевозка имела место через Азербайджан. То есть вывезли в Азербайджан, оттуда – в Израиль. Это очень важно, и в этих документах была информация о Фахризаде – кто этот человек, чем занимается. Об этом знали израильские спецслужбы, после утечки документов это точно, и даже в иранских телеграмм-каналах звучат подобные аналитические мнения.
- К каким шагам, по-Вашему, прибегнет Иран?
- Иран может совершить в этом направлении различного рода соразмерные и несоразмерные шаги. Они могут быть как в краткосрочном, среднесрочном, так и в долгосрочном разрезе. Особенность Ирана в том, что в Иране, планируя какие-либо действия, совершая шаги, не спешат и применяют принцип «поспешай медленно». Но то, что Иран ответит – это однозначно, и ответ может быть очень болезненным и ещё более несоразмерным. Просто одно дело заявления, кто стоит за этим убийством, и другое дело – факты. Разумеется, перед Ираном стоит задача определиться, что в действительности произошло, кто стоит за этим, и решить эту проблему не на риторическом уровне.