Իշխանությունը վերցնելու համար օգտագործեց Ծառուկյանին և հիմա փորձում է ջախջախել նրան․ Ավետիք Իշխանյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի նախագահ Ավետիք Իշխանյանը գտնում է, որ եթե վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը պահանջող 16 կուսակցությունները ճիշտ կազմակերպեին իրենց աշխատանքները, ամբողջ հանրապետությունը կեռար։ Նա նաև գտնում է, որ հիմա փողոցում պետք է լինեին նաև նախկին նախագահներ՝ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, Ռոբերտ Քոչարյանը, Սերժ Սարգսյանն իրենց բոլոր համախոհներով։
«Եթե դուրս չեն գալիս, ուրեմն այդ ուժերը լավ չեն աշխատել։ Եթե անգամ լավ են աշխատել, բայց դուրս չեն եկել, ուրեմն հասարակության զգալի մասը արժանապատվություն և հայրենիքի զգացողություն չունի։ Իսկ եթե չեն վստահում այդ կուսակցուոթյուններին, ուրեմն թող իրենք դուրս գան փողոց և ինքնակազմակերպվեն։ Դուրս չգալը ինքնաարդարացում է»,- ասում է իրավապաշտպանը։
Վերջինս ողջունում է ընդդիմության այն քայլը, որ վարչապետի թեկնածու է առաջադրում ԱԺՄ նախագահ Վազգեն Մանուկյանին։ «Մինչև հիմա Հայաստանում ընդունված չի եղել ստվերային կառավարություն կոչվածը, բայց ես դա շատ նորմալ եմ համարում։ Իհարկե, ընդդիմությունը պետք է ներկայացնի, թե ինչպես է պատրաստվում կառավարել»,- ասում է նա։
Խոսելով ՀՀ իշխանություններին կամ Ն․Փաշինյանին ուղղված ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հայտարարություններին՝ Ա․Իշխանյանը գտնում է, որ դա ոչ թե աջակցություն է, այլև՝ արհամարհանք։
«Գունավոր հեղափոխությունների մասին, Արցախի անկախությունը չճանաչելու կամ մի քանի անգամ պատերազմը կանգնեցնելու հնարավորությունների մասին ՌԴ նախագահի ասածը արհամարհանք էր երկրի ղեկավարի և մեր նկատմամբ»,- կարծում է նա։
Իրավապաշտպանն անդրադարձավ նաև ԲՀԿ ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանին մանդատից զրկելու վերաբերյալ Ազգային ժողովում տեղի ունեցող գործընթացներին։ Հիշեցրեց․
«Իսկ այդ ամենի մասին 2018թ․ չգիտե՞ր այսօրվա վարչապետը, երբ հուշագիր էր ստորագրում նրա հետ։ Շատ լավ էլ գիտեր։ Նա մաքիավելական սկզբունքով օգտագործեց Ծառուկյանին՝ իշխանությունը վերցնելու համար և օգտագործելուց հետո փորձում է նրան ջախջախել»։

Он использовал Царукяна, чтобы получить власть, и теперь пытается его сокрушить: Аветик Ишханян (видео)
Председатель Хельсинкского комитета Армении Аветик Ишханян считает, что если бы 16 партий, требующих отставки премьер-министра Никола Пашиняна, правильно организовали свою работу, вся республика вскипела бы. Он также считает, что сейчас на улицах должны быть и бывшие президенты – Левон Тер-Петросян, Роберт Кочарян, Серж Саркисян со всеми своими сторонниками.
«Если не выходят, значит эти силы плохо работали. Если даже хорошо работали, но не вышли, значит у значительной части общества нет достоинства и чувства родины. А если не доверяют этим партиям, пусть выйдут на улицы и самоорганизуются. Невыход – это самооправдание», - говорит правозащитник.
Последний приветствует шаг оппозиции, выдвинувшей кандидатом в премьер-министры председателя НДС Вазгена Манукяна. «До сих пор в Армении было непринято так называемое теневое правительство, но я считаю это совершенно нормальным. Конечно, оппозиция должна представить, как она собирается править», - говорит он.
Говоря о заявлениях президента Владимира Путина о властях РА и Н. Пашиняне, А. Ишханян считает, что это – не поддержка, а пренебрежение.
«Слова президента РФ о цветных революциях, непризнании независимости Арцаха или о нескольких возможностях остановить войну было пренебрежением к главе государства и к нам», - считает он.
Правозащитник затронул также процесс в Национальном собрании относительно лишения мандата главы ППА Гагика Царукяна. Напомнил:
«А обо всём этом в 2018г. сегодняшний премьер не знал, когда подписывал с ним меморандум. Прекрасно знал. Он по принципу Макиавелли использовал Царукяна, чтобы получить власть и, после того как использовал, пытается его сокрушить».