Արա Այվազյանը հանդիպեց Ֆրանկոֆոնիայի Գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոյի հետ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԴեկտեմբերի 9-ին աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը հանդիպում ունեցավ Ֆրանկոֆոնիայի Գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոյի հետ։
ԱԳ նախարարը և Գլխավոր քարտուղարն անդրադարձան Covid -19 համավարակի ընթացքում կազմակերպության գործունեությանը, համավարակի հետևանքով ֆրանկոֆոն տարածքում առաջ եկած մարտահրավերներին:
Նախարար Այվազյանը Լուիզ Մուշիկիվաբոյին համապարփակ կերպով ներկայացրեց Հայաստանի և Արցախի դեմ թուրք֊ադրբեջանական դաշինքի կողմից սանձազերծված պատերազմի հետևանքով գոյացած հումանիտար ճգնաժամը և դրա հասցեագրման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը:
Արա Այվազյանը Լուիզ Մուշիկիվաբոյի ուշադրությունը հրավիրեց պատերազմում Թուրքիայի հովանավորչությամբ ահաբեկչական խմբավորումների ուղիղ ներգրավվածության վրա` նշելով, որ դա լուրջ վտանգ է ոչ միայն Հայաստանի և Արցախի, այլ նաև ողջ տարածաշրջանի անվտանգության համար։
Օգտվելով առիթից՝ Հայաստանի արտգործնախարարը շնորհակալություն հայտնեց Ֆրանկոֆոնիայի Գլխավոր քարտուղարին Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմի վերաբերյալ սկզբունքային և հստակ դիրքորոշման համար։

Ара Айвазян встретился с генеральным секретарем Франкофонии Луиз Мушикивабо (видео)
Находящийся с рабочим визитом во Франции министр иностранных дел Армении Ара Айвазян 9 декабря встретился с генеральным секретарем Франкофонии Луиз Мушикивабо.
Министр иностранных дел и генеральный секретарь коснулись деятельности организации в ходе пандемии Covid -19, вызовов, возникших вследствие пандемии на территории Франкофонии.
Министр Айвазян представил Луиз Мушикивабо гуманитарный кризис, возникший вследствие войны, развязанной турецко֊азербайджанским альянсом против Армении и Арцаха, и предпринимаемые шаги по его адресации.
Ара Айвазян обратил внимание Луиз Мушикивабо на прямую вовлеченность в войну террористических группировок под патронажем Турции, отметив, что это серьезная угроза безопасности не только для Армении и Арцаха, но и для всего региона.
Пользуясь случаем, министр иностранных дел Армении выразил благодарность генеральному секретарю Франкофонии за принципиальную и четкую позицию относительно развязанной против Арцаха войны.