ՊԵԿ. 2020 թվականի ընթացքում աճել է հօգուտ տնտեսավարողների կայացված որոշումների թիվը (տեսանյութ)
Պետական եկամուտների կոմիտեում տեղի է ունեցել հարկային և մաքսային մարմինների բողոքարկման հանձնաժողովի նիստը։ Հանձնաժողովը քննության է առել հարկ վճարողների ներկայացրած բողոքները, որոնք վերաբերել են հարկային և մաքսային ծառայողների գործողություններին կամ անգործությանը, եթե, ըստ  տնտեսավարողների, կայացվել են ոչ արդարացի որոշումներ:
ՀՀ ՊԵԿ հարկային վարչարարության կազմակերպման, դիտարկման և հսկողության վարչության պետ Կարեն Թամազյանը նշել է, որ բողոքարկման հանձնաժողովում որոշումները կայացվում են բազմակողմանի քննման արդյունքում։  «Հանձնաժողովը բացի ֆորմալ առումով որոշումների կայացումից նույնիսկ մերժումների դեպքում փորձում է հարկ վճարողներին բացատրել իրենց խնդիրները», -ասել է Թամազյանը։
2020 թվականի նիստերի արդյունքները ցույց են տալիս, որ ավելացել են հօգուտ տնտեսավարողների կայացված որոշումները և, հետևաբար, աճել է ՊԵԿ-ի հանդեպ վստահությունը։
Հունվար-նոյեմբեր ամիսներին բավարարվել է հարկ վճարողների մոտ 1015 բողոք, ինչը 42 տոկոսով ավել է նախորդ տարվա ցուցանիշից։ 70 բողոք բավարարվել մասնակի, կարճվել է 422-ը, մերժվել 682 բողոք, իսկ 4 բողոքի դեպքում կասեցվել է վարույթը։

КГД: В 2020 году увеличилось число решений, вынесенных в пользу хозяйствующих субъектов (видео)
В Комитете государственных доходов прошло заседание апелляционной комиссии налоговых и таможенных органов. Комиссия рассмотрела поступившие от налогоплательщиков жалобы на действия или бездействие налоговых и таможенных служащих, если, по мнению предпринимателей, были приняты несправедливые решения.
Начальник отдела организации налогового администрирования, мониторинга и контроля Комитета государственных доходов РА Карен Тамазян отметил, что решения апелляционной комиссии принимаются в результате комплексной проверки. «Помимо принятия формальных решений, комиссия пытается объяснить налогоплательщикам их проблемы даже в случае отказа», - сказал Тамазян.
Итоги заседаний 2020 года показывают, что количество решений, принимаемых в пользу хозяйствующих субъектов, выросло, соответственно, выросло доверие к Комитету государственных доходов.
В январе-ноябре удовлетворено около 1 015 жалоб налогоплательщиков, что на 42% больше, чем в прошлом году. 70 жалоб удовлетворены частично, 422 жалобы отклонены, 682 жалобы отклонены, по 4 жалобам производство по делу приостановлено.