Արցախի ՄԻՊ-ը անհետ կորածների և գերիների ու նրանց փոխանակման պայմանների մասին (տեսանյութ)
Ադրբեջանական գերության մեջ գտնվող պաշտոնապես հաստատված առնվազն չորս հայ կին կա: Այս մասին դեկտեմբերի 23-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը:
«Գերության մեջ գտնվող առնվազն չորս կին կա Ադրբեջանի կողմից հաստատված: Կարծեմ` չորսից ավելին արդեն վերադարձվել են»,- ասաց Բեգլարյանը:
Արտակ Բեգլարյանը հավելեց, որ պաշտոնապես հաստատված գերիների մեծ մասն արդեն իսկ վերադարձվել են, իսկ քաղաքացիական անձինք ամբողջությամբ են վերադարձվել:
«Կան մի քանի ռազմագերիներ, որոնք պաշտոնական ցանկում են եղել, բայց դեռ չեն վերադարձվել: Կան անհետ կորածներ, որոնք կամ սպանվել են, կամ գերության մեջ են կամ թաքստոցում են: Առկա են տվյալներ ու ապացույցներ, որ գերության մեջ սպանվել են գերիներ, այդ թվում` քաղաքացիական անձինք»,- նշեց Արցախի ՄԻՊ-ը

Омбудсмен Арцаха о без вести пропавших и пленных и об условиях их обмена (видео)
Официально подтверждено, что в Азербайджане в плену есть по меньшей мере четыре армянских женщин. Об этом на пресс-конференции 23 декабря заявил Защитник прав человека Арцаха Артак Бегларян.
“Четыре женщины подтверждены Азербайджаном. Я думаю, что уже возвращены более четырех”, - сказал Бегларян.
Артак Бегларян добавил, что большая часть официально подтвержденных пленных уже возвращена, мирные жители возвращены полностью.
“Есть несколько военнопленных, которые были в официальном списке, но они еще не возвращены. Есть пропавшие без вести, которые либо убиты, либо находятся в плену, либо скрываются. Есть информация и свидетельства того, что военнопленные, в том числе и мирные жители, в плену были убиты”, - сказал Омбудсмен Арцаха.