Տեսանյութեր Քաղաքականություն Մարզեր
«Իբրև Լոռու մարզպետ՝ ես  պատրաստ եմ լսել ողջամիտ առաջարկներ ընդդիմության կողմից»։ Այս մասին «Ա1+»-ի հետ զրույցում նշեց Լոռու մարզպետ Արամ Խաչատրյանը, ով նախկինում «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր էր․
«Հանդիպում  եմ մշակույթի գործիչների, գրողների գործարար համայնքի հետ, քննարկումներ ենք անում, խնդիրները վեր ենք հանում և փորձում լուծումներ գտնել։ Ընդդիմադիր  գործիչների հետ ևս պատրաստ ենք նստել նույն սեղանի շուրջ, լսել առաջարկներ»,-նշեց Խաչատրյանը։
Ինչ վերաբերում է Կառավարության հրաժարականի պահանջին, մարզպետն ասում է՝ մարզում նման տրամադրություններ չկան։
Խաչատրյանը հիշեցրեց՝ Կառավարությունը ևս հայտարարել է, որ պատրաստ է քննարկել արտահերթ ընտրությունների հարցը, մինչդեռ ընդդիմությունը հրաժարվում է, իսկ Հայաստանում մի սուբյեկտ կա, որը պետք է որոշի՝ ով պետք է լինի ընդդիմություն, ով՝ իշխանություն։
Հարցին, թե իր համար հասկանալի էր՝ ինչո՞ւ իրեն գործուղեցին Լոռու մարզ, Խաչատրյանն ասաց՝ քաղաքական որոշում է եղել, արտառոց պատճառներ չկան։
Թե ինչպիսի՞ ժառանգություն է ստացել նախկին մարզպեստ Անդրեյ Ղուկասյանից, Խաչատյանն ասաց՝ վատ ժառանգություն չի ստացել, թեև՝ բարդ ժամանակներ են, բայց Լոռու մարզում բազմաթիվ աշխատանքներ են կատարվել, հիմա էլ շարունավում են․
«Խոսքը գնում է հիմնականում սուբվենցիոն ծրագրերի մասին, կան ներդումային ծրագրեր՝ տուրիզմի ոլորտը զարգացնելու, առաջիկայում այդ մասին կհայտնենք»։
Անդրադառնալով 44-օրյա պատերազմին և դրա հետևանքներին Լոռու մարզի վրա՝ մարզպետն ասաց՝ վերջին տվյալներով՝ ունեն 162 զոհ, 57 անհետ կորած, 3 գերի և 266 վիրավոր․
«Բոլորի ընտանիքները մարզպետարանի ուշադրության կենտրոնում են, կան հատուկ հանձնաժողովներ, որոնք այցեր են կատարում և ավելի մոտիկից ծանոթանում խնդիրներին»,-ասաց Խաչատրյանը։
Հարցին, թե կա՞ն հաշվարկներ՝ սահմանների բացվելուց հետո մարզում արտագաղթի ինչպիսի՞ ալիք է սպասվում, մարզպետն ասաց՝ ներդումների ավելացումը, սուբվենցիոն ծրագրերը, տուրիզմի ոլորտի զարգացումը իրենց հետ կբերեն աշխատատեղեր, ինչն էլ որոշ առումով կզսպի արտագաղթը։

Я получил неплохое наследие от Андрея Гукасяна: Губернатор Лорийской области (видео)
Поддержи А1+!«Я, как губернатор Лори, готов выслушать разумные предложения от оппозиции». Об этом в беседе с «А1+» отметил губернатор Лори Арам Хачатрян, который ранее был депутатом от фракции «Мой шаг»:
«Я встречаюсь с деятелями культуры, писателями, бизнес-сообществом, мы проводим обсуждения, поднимаем проблемы и пытаемся найти решения. С оппозиционными деятелями мы также готовы сесть за стол, выслушать предложения», - отметил Хачатрян.
Касательно предложения об отставке Правительства, губернатор говорит: в регионе нет подобных настроений.
Хачатрян напомнил: Правительство также заявило, что готово обсудить вопрос внеочередных выборов, между тем оппозиция отказывается, а в Армении есть субъект, который должен решить, кто должен быть оппозицией, а кто – властью.
На вопрос, что ему было понятно, почему его командировали в Лорийскую область, Хачатрян сказал: было политическое решение, экстраординарных причин нет.
На вопрос, какое наследие он получил от бывшего губернатора Андрея Гукасяна, Хачатрян сказал: получил неплохое наследие, несмотря на трудные времена, в Лорийской области проведены многочисленные работы, они продолжаются и сейчас:
«Речь идёт в основном о субвенционных программах, есть инвестиционные программы для развития туристической отрасли, в ближайшее время мы сообщим об этом».
Обратившись к 44-дневной войне и её последствиях для Лорийской области, губернатор сказал: по последним данным есть 162 погибших, 57 без вести пропавших, 3 пленных и 266 раненых:
«Все семьи находятся в центре внимания областной администрации, есть специальные комиссии, которые наносят визиты и ближе знакомятся с проблемами», - сказал Хачатрян.
На вопрос о том, есть ли расчёты, какая волна эмиграции ожидается в области после открытия границ, губернатор ответил: увеличение инвестиций, субвенционные программы, развитие туристической отрасли принесут рабочие места, что в некоторой степени сдержит эмиграцию.
Губернатор заверил, что в скором времени они опубликуют информацию о том, сколько рабочих мест откроется в регионе.