Թուրքիան այլևս պատճառ չունի փակ պահել Հայաստանի հետ սահմանը. Արա Այվազյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎիճակը, անշուշտ, շատ բարդ է, և մեր նպատակն է անել ամեն ինչ, որպեսզի Հայաստանի և Արցախի շուրջ անվտանգային մթնոլորտը գնալով ամրապնդվի։ Այս մասին ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ընթացում հայտարարեց Արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը՝ պատասխանելով անկախ պատգամավոր Գոռ Գևորգյանի հարցին։
«Սա աշխարհաքաղաքական իրավիճակի ընդհանուր արտացոլումն է և որպես պետություն, որպես հասարակություն՝ մենք պետք է ձգտենք բոլոր ջանքերը գործադրել, որպեսզի իրավիճակը գնա դեպի դեէսկալացիա, որը կբերի Հայաստանի շուրջ անվտանգության ամրապնդմանը, և դիվանագիտության համար նույնպես առաջնային խնդիրը եղել և մնում է անվտանգության ամրապնդումը»։
Ինչ վերաբերում է Կարսում տեղի ունեցող զորավարժություններին և մտահոգություններին, նախարարն ասում է՝ մի կողմից տեսնում ենք զորավարժություններ, մյուս կողմից՝ Թուրքիայից գալիս են մեսիջներ․
«Դիվանագիտության մեջ ընդունված է մեսիջներով ուղերձներ հասցնել, բայց, հաշվի առնելով հենց Թուրքիայի հանգամանքը՝ կարծում եմ՝ ժամանակն է, որ մենք ուղղորդվենք գործողություններով և վստահ եմ,որ Թուրքիան միջազգային հանրության ճնշման ներքո հետզհետե պետք է վերադառնա բնականոն գործընթացի, խոսքը գնում է այն մասին, որ այլևս պատճառ չկա Հայաստանի հանդեպ կիրառել շրջափակում, ինչպես գիտեք՝ սահմանների փակվելը պայմանավորված էր Արցախի ստատուս-քվոյի հետ, որը փոխվել է ուժի կիրառման միջոցով, և այլևս Թուրքիան որևէ պատճառ չունի սահմանը փակ պահել Հայաստանի ուղղությամբ»։

Турции отныне незачем сохранять закрытой границу с Арменией: Ара Айвазян (видео)
Министр иностранных дел Армении Ара Айвазян не видит причин для закрытия со стороны Турции государственной границы с Арменией. Айвазян сказал об этом в ходе правительственного часа в Национальном Собрании, отвечая на вопрос независимого депутата Гора Геворгяна.
«Я считаю, что Турция под давлением международного сообщества должна постепенно вернуться в нормальное русло, отныне причин для блокады Армении нет. Блокада была обусловлена существующим в Арцахе статус-кво, которое было изменено посредством применения силы. У Турции нет других причин держать границу с Арменией закрытой», - сказал Айвазян.
Ара Айвазян добавил, что главная цель правительства - сделать все возможное для укрепления атмосферы безопасности вокруг Армении и Арцаха.
«Это непростой вопрос. Естественно, как государство и как общество мы должны приложить максимум усилий для деэскалации ситуации. Наша дипломатия приложит активные усилия для создания вокруг нас благоприятной атмосферы для укрепления безопасности Армении», - сказал Айвазян.
Министр иностранных дел отметил, что проведение совместных турецко-азербайджанских военных учений в Карсе также вызывает озабоченность Армении.