ՌԴ խաղաղապահ կոչվող օկուպացիոն ուժը թույլ չի տա, որ ՀՀ զինվորը ծառայի Արցախում․ Ա․Քանանյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Ռուսաստանը չի կարող հաշվի չնստել Ադրբեջանի այն ցանկության հետ, որ Արցախում ՀՀ զինված ուժերը չպետք է տեղակայվեն։ Պաշտոնական Հայաստանն էլ այս հարցում ոչինչ չի որոշում»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ, Քարվաճառի նախկին բնակիչ Ալեքսանդր Քանանյանը՝ անդրադառնալով այն խնդրին, որ Հայաստանից Արցախ այլևս ժամկետային զինծառայողներ չեն զորակոչվի։
Քաղաքագետի ներկայացմամբ ոչ միայն գործող, այլևս հաջորդ իշխանությունները, եթե որոշեն, որ ՀՀ քաղաքացիներն այնուամենայնիվ, պետք է շարունակեն ժամկետային զինծառայությունը Արցախում, միևնունն է՝ «ռուսական խաղաղապահ կոչվող օկուպացիոն ուժը դա թույլ չի տալու։ «Այդ հարցը վճռվել է նոյեմբերի 10-ին և փուլ առ փուլ իրականացվում է։ Եվ մենք կարող ենք միայն դիտորդի դերում լինել»,- ասում է նա։
Ա․Քանանյանը նաև հավելում է, որ եթե «չներդրվեն երկիրն այս վիճակից փրկելու համար բացառիկ նշանակության՝ իրենց հանճարեղությամբ ու համառությամբ հեքիաթային ջանքեր, հազիվ թե ՀՀ-ն ֆիզիկապես ունի 25 տարուց ավելի գոյության հեռանկար»։

Оккупационные силы РФ, которые называются миротворческими, не позволят, чтобы солдаты РА служили в Арцахе: А. Кананян (видео)
«Россия не может не считаться с желанием Азербайджана, что в Арцахе не должны быть размещены вооружённые силы РА. Официальная Армения в этом вопросе ничего не решает», - сказал в беседе с «А1+» политолог, бывший житель Карвачара Александр Кананян, обратившись к тому, что в Арцах больше не будут призываться срочные военнослужащие из Армении.
По мнению политолога, если не только действующие, но и последующие власти решат, что граждане РА, тем не менее, должны продолжать срочную службу в Арцахе, всё равно, «оккупационные силы РФ, которые называются миротворческими, этого не позволят. Этот вопрос был решён 10-го ноября и поэтапно выполняется. И мы можем быть лишь в роли наблюдателя», - говорит он.
А. Кананян также добавляет, что если «не будут приложены сказочные по своей гениальности и настойчивости усилия исключительного значения для спасения страны из этой ситуации, вряд ли у РА есть перспектива физического существования свыше 25 лет».