«Գալաքսի» ընկերությունների խումբը 2020 թվականին ավելի քան 11,5 միլիարդ դրամի հարկային վճարումներ է կատարել
Աջակցիր «Ա1+»-ինՈրպես պատասխանատու բիզնես՝ «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը 2020 թվականին Հայաստանի Հանրապետության բյուջեին հարկային վճարումների տեսքով փոխանցել է ավելի քան 11,5 միլիարդ ՀՀ դրամ (ավելի քան 22 միլիոն ԱՄՆ դոլար):
Հայաստանի խոշոր հարկատուներից ու գործատուներից «Գալաքսին», որը համախմբում է 15 բիզնես միավոր, հրապարակել է 2021թ. տնտեսական և սոցիալական ազդեցության տարեկան զեկույցը, որում ներկայացված են ընկերությունների խմբի 2020թ. հարկային և վարկային պորտֆելը, աշխատակիցների թիվն ու աշխատավարձային ֆոնդը, երկրի ՀՆԱ-ի վրա ազդեցության տվյալներ և կարևոր այլ տեղեկատվություն։
«2020 թվականը, անխոս, ամենադժվար տարին էր բոլորիս համար: Մեր միասնական որոշումն է եղել՝ անկախ մարտահրավերներից, լինի դա պատերազմը, տնտեսական ճգնաժամը, կորպորատիվ սաբոտաժները կամ անօրինական հետապնդումները, պետք է պահպանենք բիզնեսի շարունակականությունը, քանի որ պատասխանատվություն ենք զգում հազարավոր մարդկանց՝ մեր ընկերությունների աշխատակիցների և նրանց ընտանիքների համար: Որպես հայկական հենքով կապիտալի բիզնես խումբ՝ «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը շարունակելու է հավելյալ արժեքներ ստեղծել՝ Հայաստանի տնտեսության վերականգնման օրակարգին իր մասնակցությունը ներբերելով», - նշել է Գալաքսի» ընկերությունների խմբի համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Արամ Խաչատրյանը։
«Գալաքսի» ընկերությունների խմբում 2020թ.-ին միջին ամսական աշխատավարձը եղել է 364,716 ՀՀ դրամ, և պետական բյուջե է փոխանցվել ավելի քան 2 մլրդ ՀՀ դրամ եկամտային հարկ։ Ընկերությունների խմբի վարկային պորտֆելը 2020թ. տվյալներով կազմել է մոտ 60 միլիարդ ՀՀ դրամ (մոտ 115 միլիոն դոլար)։ Տեղական շուկայից գնումները կազմել են մոտ 36 մլն ԱՄՆ դոլար:
«Գալաքսի» ընկերությունների խումբը իր ապրանքների ու ծառայությունների միջոցով մուտք է գործում ամեն երրորդ տնային տնտեսություն Հայաստանում, և համայնքի պրոֆիլը 18-55 տարեկան ակտիվ ՀՀ քաղաքացիներն են: Տնտեսական և սոցիալական ազդեցության զեկույցն ամբողջությամբ հասանելի է այստեղ:
Հիշեցնենք, որ «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը, ի լրումն հիմնադիրների կողմից պաշտպանական և անվտանգության համակարգերի ներդրման ջանքերի, 2020թ.-ին զգալի քայլեր է կատարել սոցիալական պատասխանատվության ոլորտում, ներառյալ քաղաքացիական բնակչության ապաստարանի ու աջակցության ծրագրեր, միջազգային մամուլի այցեր Հայաստան և Արցախ, սոցիալապես խոցելի խմբերին աջակցություն և այլն։ 2020թ.-ին «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի հիմնադիրների հանդեպ սկսել են հետապնդումներ հեռահաղորդակցության ոլորտում բիզնեսի օտարման ապօրինի փորձերով, որոնք չեն հաջողվել:
«Գալաքսի» ընկերությունների խումբը հիմնադրվել է Հայաստանում 1999թ.-ին և գործունեության ավելի քան 20 տարիների ընթացքում ստեղծել և կայացրել է շուրջ 15 բիզնես միավոր Հայաստանում, Վրաստանում և Բելառուսում։ Բոլոր ընկերությունների հաջողության գործոնը եղել է ոլորտային նորարարությունը, թիմային արդյունավետ ներգրավումը և շարունակական կրթության հիման վրա զարգացված պատասխանատու բիզնես մշակույթը։ «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի հիմնադիրներն են Արամ Խաչատրյանը, Գուրգեն Խաչատրյանը և Արտյոմ Խաչատրյանը: Ներկայումս «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի աշխատակիցների թիվը գերազանցում է երկու հազարը, և սոցիալական պատասխանատվության բազմաբնույթ ծրագրերը կրթության, ինովացիայի և սոցիալական բարելավման ոլորտներում կազմում են ընկերության գործառնական աշխատանքի առանցքային բաղադրիչը։

Налоговые платежи группы компаний «Галакси» за 2020 года составили более чем 11,5 млрд драмов
Группа компаний «Галакси», будучи ответственным бизнесом, в 2020 году в виде налоговых платежей внесла в госбюджет сумму более чем 11,5 миллиардов драмов РА (более чем $22 миллионов).
«Галакси» - одна из крупных налогоплательщиков и работодателей Армении, в состав которой входят 15 бизнес единиц, в 2021г. опубликовала годовой доклад об экономическом и социальном влиянии, в котором представлен налоговый и кредитный портфель группы компаний на 2020г., число сотрудников и фонд заработной платы, сведения о влиянии на ВВП страны, и другая важная информация.
«2020 год, безусловно, был самым сложным для всех нас. Наше совместное решение - вне зависимости от вызовов, будь то война, экономический кризис, корпоративные саботажи или незаконные преследования, мы должны сохранять непрерывность бизнеса, поскольку чувствуем ответственность за тысячи сотрудников наших компаний и их семьи. Являясь бизнес-группой, в основе которой лежит армянский капитал, группа компаний «Галакси» продолжит создание дополнительных ценностей, привнося свое участие в восстановлении экономики Армении», - отметил соучредитель и генеральный директор группы компаний «Галакси» Арам Хачатрян.
В «Галакси» в 2020г. средняя ежемесячная заработная плата составляла 364,716 драмов, а в государственный бюджет был внесен подоходный налог в размере более чем 2 млрд драмов. Кредитный портфель группы компаний по данным 2020г. составлял примерно 60 млрд драмов (около $115 млн).  Закупки с местного рынка составили примерно $36 млн. Группа компаний «Галакси» через свои товары и услуги входит в каждое третье домохозяйство в Армении, профиль общины составляют активные граждане РА в возрасте 18-55 лет. Полное содержание доклада об экономическом и социальном влиянии доступно здесь.
Отметим, что группа компаний «Галакси» в дополнении к усилиям учредителей относительно внедрения систем защиты и безопасности, в течение 2020г. предприняла существенные шаги в сфере социальной ответственности, в том числе программ по предоставлению приютов и поддержки гражданского населения, визитов международной прессы в Армению и Арцах, поддержка социально уязвимых групп и т.д. В 2020г. в отношении учредителей группы компаний «Галакси» начались неудавшиеся преследования, с незаконными попытками отчуждения бизнеса в сфере телекоммуникаций.
Группа компаний «Галакси» основана в 1999г. и в ходе более 20-летней деятельности создала и сформировала 15 бизнес единиц в Армении, Грузии и Беларуси. Фактором успеха всех компаний стали внедрение отраслевой инновации, эффективное вовлечение команд и ответственная бизнес культура, основанная на непрерываемом обучении. Учредителями группы компаний «Галакси» являются Арам Хачатрян, Гурген Хачатрян и Артем Хачатрян. В настоящее время число сотрудников группы компаний «Галакси» превышает 2 тысячи. Различные программы социальной ответственности в сфере образования, инноваций и социального благополучия являются ключевым компонентом операционной деятельности группы компаний.