Թախանձագին խնդրում եմ ԵՄ անդամ երկրներին ընդունել օրենսդրություն, որը կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը․ Ֆաբիո Մասիմո Կաստալդո (տեսանյութ)
Ֆաբիո Մասիմո Կաստալդո – Fabio Massimo Castaldo Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ
Հարգելի՛ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներ, սիրելի՛ ընկերներ, Կան օրեր, որ մեզ հիշեցնում են այն արհավիրքները, որի միջով կարող է անցնել մարդ արարածը։ Մինչդեռ, հենց այդ օրերին է, որ մենք մի խոր իմաստ, հույսի մի նշույլ փնտրելու պատասխատանավություն ենք կրում։ Դասեր քաղելու, որոնք կօգնեն մեզ կերտել ապագան և համոզվել, որ նման իրադարձություններն այլևս երբեք չեն կրկնվի։ Այս օրն այդ օրերից մեկն է։ Ինձ համար մեծագույն պատիվ է խոսքս հենց ձեզ ուղղելու հնարավորություն ունենալ, և ես շատ հուզված եմ այդ առիթով։
Ապրիլի 24-ին մենք նշում ենք Ցեղասպանության հիշատակի օրը՝ հիշելու համար հայ ժողովրդի դեմ կատարած վայրագությունները և ոգեկոչելու 1915 թ․-ից ի վեր Օսմանյան Կայսրության կողմից բարբարոսական դաժանությամբ իրագործված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը։ Այս առիթով ես իմ համերաշխությունն եմ հայտնում ձեզ և կոչ եմ անում բոլոր իմ եվրոպացի քույրերին և եղբայրներին միանալ հայ ժողովրդին՝ հիշելով և ոգեկոչելով այս վայրագության և բոլոր ցեղասպանությունների զոհերի հիշատակը։ Սա մի շատ կարևոր առիթ է խորապես մտորելու գիտելիքի և պատմական հիշողության անհրաժեշտության մասին։ Այսպիսի օրերն իսկապես մեծ արժեք են ներկայացնում, քանի որ դրանք հիշեցնում են մեզ անցյալում և ներկայում խտրականության և ատելության յուրաքանչյուր դրսևորման դեմ ամբողջ ուժով պայքարելու անհրաժեշտության մասին, ինչպես նաև ցեղասպանության ցանկացած քաղաքականության դեմ կտրուկ ընդդիմանալու անհրաժեշտության մասին՝ նոր սկսվող, կամ արդեն ամբոջովին դրսևորված։
Դեպի արդարություն և հաշտեցում, դեպի մարդկության և համայնքների պատմության մեջ ցեղասպանությունների նման իրադարձությունների պատճառած խոր վերքերի ամբողջական ապաքինում տանող ուղին պահանջում է նախևառաջ կատարված հանցագործությունների միաձայն ճանաչում։ Ահա թե ինչու ես թախանձագին խնդրում եմ ԵՄ բոլոր անդամ երկրներին ընդունել օրենսդրություն, որը պաշտոնապես կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը։ Թուրքիան մինչ օրս վճռականորեն ժխտում է այն, և, ցավոք, այս պահին միայն 30 կառավարություններ են ճանաչել 1915 թ․-ի իրադարձությունները։ Մենք պիտի անենք ավելին և ավելի լավ։ Ճանաչումը միայն ֆորմալ գործողություն չէ, այն նաև բացառիկ մի բան է՝ իր կարևորության և խոր իմաստի առումով։ Լռությունը, երկմտանքը, կեղծավորությունը քայքայում են հիշողության հավաքական օգտագործումը՝ ի վնաս ազատական ժողովրդավարությունների կենսական տարրերի, որոնք գնալով ավելի ու ավելի հարվածի տակ են հայտնվում։ Այս և այլ ողբերգությունների վերաբերյալ հստակ դիրքորոշում ունենալը շատ կարևոր է, որպեսզի ավտորիտար և ավտոկրատ պետությունները չփորձեն աղավաղել ճշմարտությունը և չնպաստեն մեր հասարակության բևեռացմանը՝ ի վերջո խեղաթյուրելով իրականության ընկալումը և կառավարությունների գործողությունները։ Այս համատեքստում կրթությունը նմանատիպ ողբերգությունների կանխարգելման հիմնարար գործիք է։ Մարդկային պատմության սարսափները ոչ միայն պետք է հիշել, այլև ուսումնասիրել խորությամբ։
Ես համոզված եմ, որ Հայոց ցեղասպանության նման իրադարձությունները պետք է անպայմանորեն ներառվեն դպրոցական ծրագրերում՝ մեր հասարակությունում վերջին տարիներին անողոքաբար տարածվող ատելությունը և բռնությունը կանխարգելող միջոցների հետ միասին։ Ատելությունն ու բռնությունը հնարավոր է միայն կանգնեցնել հանդուրժողականության և գիտելիքի խթանման միջոցով։ Սիրելի՛ քույրեր և եղբայրներ, սիրելի՛ ընկերներ, Հուսով եմ, որ հաջորդ տարի ես վերջապես կկարողանամ ձեզ հետ նորից գնալ Ծիծեռնակաբերդ՝ Ցեղասպանության հուշահամալիր՝ ծաղիկներ խոնարհելու անմար կրակի մոտ։ Բայց այսօր, շնորհակալություն հայտնելով այս հանդիսավոր և կարևոր արարողությանը մասնակցելու հնարավորության համար, ուզում եմ ևս մեկ անգամ հավաստիացնել ձեզ իմ անսասան բարեկամության, իմ համերաշխության և առավելագույն նվիրվածության մեջ։ Եվ ես միանում եմ ձեզ բոլորիդ՝ փոխաբերական իմաստով բղավելով առ երկինք, ասելով, որ մենք հիշում ենք և պիտի շարունակենք հիշել։ Շնորհակալություն ձեզ բոլորիդ։

Прошу все стран-члены ЕС принять законодательство, которое признает Геноцид армян: Фабио Масимо Кастальдо (видео)
Вице-президент Европарламента Фабио Кастальдо считает важным занять четкую позицию в отношении Геноцида армян с точки зрения предотвращения искажения правды авторитарными режимами и предотвращения уничтожения обществ. Об этом он сказал в видеообращении по случаю 106-й годовщины Геноцида армян.
«Есть дни, которые больше всего напоминают нам об ужасном упадке, на который способна человеческая природа. И именно в те самые дни у нас появляется искра надежды, мощная задача – искать более глубокий смысл, извлекать уроки, которые помогают нам создавать свое будущее, чтобы быть уверенными в том, что некоторые события никогда не повторятся.
Сегодня один из таких дней, и для меня большая честь обратиться к Вам напрямую, что я делаю со смиренным чувством. 24 апреля мы отмечаем День памяти геноцида, вспоминаем зверства, которые пережил армянский народ. Мы помним жертв Геноцида армян, геноцида, который Османская империя варварски проводила с 1915 года», - сказал он.
Вице-президент Совета Европы выразил солидарность со всеми армянами и всем человечеством, призвав армянский народ объединиться и уважать не только это, но и всех других жертв геноцида.
«Это дает возможность удовлетворить потребность в исторических знаниях и памяти. Такие дни действительно важны, потому что они напоминают нам, что мы должны всеми силами бороться против дискриминации, любых проявлений ненависти, прошлых или настоящих, мы должны активно противодействовать любой политике геноцида в нужное время, независимо от того, является ли она новой или уже зарождающейся. Путь к справедливости, примирению, а также к залечиванию глубоких ран, нанесенных геноцидом в истории человеческого общества, в первую очередь требует безоговорочного признания преступления геноцида. Поэтому я призываю все страны-члены ЕС принять законы, официально признающие Геноцид армян. Сегодня Турция также продолжает отрицать Геноцид армян. В настоящее время только 30 стран признают события 1915 года такими, какими они были на самом деле. Нам нужно сделать больше. Признание - это не просто действие, у него гораздо более уникальный потенциал․ Молчание, колебания, лицемерие подрывают основы демократии», - сказал Кастальдо.
Он подчеркнул образование как инструмент для предотвращения подобных трагедий в будущем. «Страшные страницы человечества нужно не только помнить, но и глубоко изучать. Я твердо верю, что такие события, как Геноцид армян, наряду с другими темами, связанными с предотвращением ненависти и насилия, должны стать неотъемлемой частью школьной программы. Такие события участились в наших обществах в последние годы; их можно остановить только с помощью терпимости, знаний и образования», - сказал вице-президент Совета Европы.
Он выразил надежду, что в следующем году у него будет возможность возложить цветы к Цицернакабердскому мемориалу геноцида армян у Вечного огня. Кастальдо подтвердил свою непоколебимую дружбу и солидарность.