Ռուսաստանն Ադրբեջանին ու Թուրքիային ավելին է խոստացել․ Միքայել Հայրապետյան (տեսանյութ)
Հայաստանի պահպանողական կուսակցության նախագահ Միքայել Հայրապետյանն ասում է, թե Ռուսաստանը Թուրքիային ու Ադրբեջանին ավելին է խոստացել, քան գրված է նոյեմբերի 9-ի հրադադարի հայտարարության մեջ։
«Ամենայն հավանականությամբ միջանցքի վերահսկողության խոստում է տվել։ Եվ այս իրավիճակում որևէ մեկը, նույնիսկ Նիկոլ Փաշինյանը պատրաստ չէ դա անելու։ Միջանցք, իհարկե, բոլորին է պետք և մեզ էլ է պետք տալ, պարզապես ո՞վ է վերահսկելու այն։ Մենք կորցնո՞ւմ ենք մեր սուվերենությունը այդ տարածքների նկատմամբ, թե՞ ոչ»,- հարցնում է Մ․Հայրապետյանը՝ անդրադառնալով տարածաշրջան ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի այցին։
Մ․Հայրապետյանը նաև հավելում է, թե հայ լրագրողները պետք է բոյկոտեին Ս․Լավրովի ասուլիսը, նրա վրա կոշիկ շպրտեին։ Նա նաև գտնում է, որ անցած տարվա Արցախյան պատերազմից հետո Հայաստանը պետք է հայտարարեր, որ դուրս է գալիս ՀԱՊԿ-ից։ Բայց քանի որ, նրա խոսքերով, մենք ունենք «վախկոտ և ՌԴ-ի կողմից դրածո իշխանություն», դա չենք կարող անել։
Անդրադառնալով այս օրերին Պաղեստինի ու Իսրայելի միջև ընթացող պատերազմին և դրա հնարավոր ազդեցությանը մեր տարածաշրջանի վրա՝ չի բացառում, որ եթե այնտեղ լարումը մեծանա, այստեղ Թուրքիան ու ՌԴ-ն իրենց «սև գործն ավարտեն»։
Նույն մտահոգություններն ունի նաև ընտրական գործընթացների դեպքում, երբ այստեղ նույնպես կարող է լարվածություն առաջանալ։
«Կարծում եք, ռուս-թուրքական տանդեմը հապաղելո՞ւ է օգտվել այս քաոտիկ վիճակից։ Բացարձակապես։ Կանխատեսում եմ, որ նախընտրական, ընտրական և ետընտրական շրջանում այստեղ պայթյուններ կազմակերպեն։Եվ դա հստակ կանդրադառնա սահմանների վրա, և այնպես սահմանը կգծեն, որ չկարողանաս փոխել»,- հավելում է Մ․Հայրապետյանը։

Россия пообещала большее Азербайджану и Турции: Микаэл Айрапетян (видео)
Поддержи А1+!Председатель Консервативной партии Армении Микаэл Айрапетян говорит, что Россия пообещала Турции и Азербайджану большее, чем написано в заявлении о прекращении огня от 9-го ноября.
«По всей вероятности, дала обещание контроля над коридором. И в этой ситуации никто, даже Никол Пашинян не готов это сделать. Коридор, конечно, нужен всем, и нам тоже нужно дать, просто кто его будет контролировать? Мы теряем наш суверенитет над этими территориями или нет?» - спрашивает М. Айрапетян, коснувшись визита министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова.
М. Айрапетян также добавляет, что армянские журналисты должны были бойкотировать пресс-конференцию С. Лаврова, закидать его ботинками. Он также считает, что после прошлогодней войны Армения должна была объявить, что выходит из ОДКБ. Но поскольку, по его словам, у нас «трусливые власти, являющиеся ставленниками РФ», мы не можем этого сделать.
Обратившись к войне между Палестиной и Израилем, которая происходит в эти дни, и её возможное влияние на наш регион, не исключает, что если напряженность там увеличится, здесь Турция и РФ «завершат своё чёрное дело».
У него есть такие же опасения и в случае избирательных процессов, когда и здесь может возникнуть напряжённость:
«Думаете, российско-турецкий тандем не решится воспользоваться этой хаотической ситуацией? Отнюдь. Прогнозируют, что в предвыборный период, во время и после выборов организуют здесь взрывы. И это конкретно отразится на границах, и начертят границу таким образом, что не сможешь изменить», - добавляет М. Айрапетян.