Սաակաշվիլին ձերբակալված է. Վրաստանի վարչապետ. aliq.ge (տեսանյութ)
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին քիչ առաջ հրավիրած արտակարգ մամլո ասուլիսում հայտարարեց, որ Վրաստանի երրորդ նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլին ձերբակալված է: Այս մասին տեղեկացնում է aliq.ge-ն։
«Ուզում եմ հանրությանը տեղեկացնել, որ Վրաստանի երրորդ նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլին ձերբակալված է: Նա տեղափոխվել է քրեակատարողական հիմնարկ: Մեր իրավապահներն ամենաբարձր մակարդակով իրականացրին հետախուզության մեջ գտնվող Միխեիլ Սաակաշվիլիի ձերբակալությունը», — ասել է վարչապետը:
Հիշեցնենք, դեռևս անհայտ է, թե ինչպես է Սաակաշվիլին հայտնվել Վրաստանում: Վաղ առավոտից նա ֆեյսբուքյան իր էջում գրառումներ էր անում, տեսանյութեր հրապարակում՝ նշելով, որ գտնվում է Բաթումիում։
Մինչ բուռն քննարկումներ էին երկրում, թե արդյոք իրականությանը համապատասխանում են նրա հայտարարություններն ու տեսանյութերը, ՆԳՆ-ը հերքեց լուրը, թե Սաակաշվիլին Վրաստանում է՝ նշելով, որ Սաակաշվիլին Վրաստանի սահմանը չի հատել, իրականում չի լքել նաև Ուկրաինան:

Саакашвили задержали (видео)
Бывшего президента Грузии Михаила Саакашвили задержали и заключили под стражу. Как передает  РИА новости, об этом сообщил премьер Ираклий Гарибашвили.
«У наших правоохранителей была предварительная информация о его передвижении, начиная с Украины и до Грузии», — добавил глава правительства, не уточняя, где именно поймали экс-президента.
Гарибашвили подчеркнул, что силовики «провели процедуру задержания на высшем уровне».
По данным грузинского телеканала «Пирвели», Саакашвили находится в Руставской тюрьме под Тбилиси.
После того, как было объявлено о задержании политика, в его аккаунте в Facebook появилась публикация, в которой он спрогнозировал подобное развитие событий.
«С большой вероятностью сейчас меня задержат в Тбилиси. Но хочу сказать, ничего не бойтесь, идите завтра на выборы. Отдайте свой голос, и третьего числа все вместе будем праздновать победу. Я приехал, чтобы помочь вам, другого выбора у нас не было. Я ничего не боюсь и призываю вас не бояться», — написал Саакашвили.
Ранее он уже заявлял, что собирается вернуться в Грузию перед местными выборами в начале октября.
Утром в пятницу Саакашвили опубликовал два видеообращения, в которых утверждал, что находится в Батуми. Однако в МВД Грузии опровергли эти заявления, подчеркнув, что политик не пересекал границу. В ведомстве напомнили, что экс-президент объявлен в розыск, и как только он окажется на территории страны, его моментально задержат.