Եթե նման բան լինի, Ռուսաստանի պատասխանը չի ուշանա․ Անուշ Բեղլոյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Անուշ Բեղլոյանը կարծում է, որ երեկ Արցախի դիրքերի վրա Ադրբեջանի զինված ստորաբաժանումների հարձակումն այդ երկրի վրա միջազգային ճնշման ուժեղացման պատասխանն էր։
Պատգամավորը գտնում է, որ Իրանի հայտարարություններն ու գործողությունները, Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարարի այցը Հայաստան ու նրա հայտարարությունը, Հաագայի դատարանում ՀՀ-ի հայցով Ադրբեջանի դեմ ընթացող լսումներն ու միջազգային այլ կառույցների, պետությունների հայտարարությունները միտված են Ադրբեջանին հասկացնելու, որ 44 օրյա պատերազմից հետո ԼՂՀ հակամարտությունը չի կարգավորվել, հակամարտության շուրջ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում դեռ բանակցություններ պետք է ընթանան։
Ա․Բեղլոյանը գտնում է, որ Ադրբեջանին դուր չի եկել նաև Հնդկաստանի և Իրանի այն ցանկությունը, որ ՀՀ-ն իրենց հետ միասին պետք է դառնա Հյուսիս-Հարավ միջանցքի մի մասը։ Եվ այն, որ Իրան-Հնդկաստան-Հայաստան համագործակցությունը կարող է հակադրվել Ադրբեջան-Թուրքիա տանդեմին։
Ինչ վերաբերում է տարածաշրջանի և տարածաշրջանում իրականացվող ծրագրերի վրա Ռուսաստանի ազդեցությանը, ապա նա ասում է, որ ՀՀ-ի և ՌԴ-ի նախագահների, ԱԺ նախագահների ու արտգործնախարարների վերջին հանդիպումները ցույց են տալիս, որ երկու երկրների համար կարևոր է, որ ռուսական ազդեցությունն անխուսափելի պետք է պահպանվի։
Պատասխանելով «Ա1+»-ի հարցին՝ Ա․Բեղլոյանը նաև ավելացրեց, որ ԱԺ-ում իր աշխատասենյակի պատին նույնպես փակցված է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նկարը․ «Որովհետև ես կուսակցության անդամ եմ, նշանակված չեմ, ընտրված պաշտոնյա եմ, և համարում եմ, որ իմ կուսակցության առաջնորդի նկարը կարող է լինել իմ սենյակում։ Դա ժողովրդավար ազատություն է»։

Если такое случится, ответ России не заставит себя ждать: Ануш Беглоян (видео)
Поддержи А1+!Депутат от фракции «Гражданский договор» Ануш Беглоян считает, что вчерашнее нападение вооружённых подразделений на арцахские позиции было ответом на усиление международного давления.
Депутат считает, что заявления и действия Ирана, визит министра иностранных дел Индии в Армению и его заявление, слушания по иску РА против Азербайджана, которые проходят в Гаагском суде и заявления других международных структур, государств нацелены на то, чтобы дать понять Азербайджану, что после 44-дневной войны нагорно-карабахский конфликт не урегулирован, по конфликту должны ещё пройти переговоры в рамках Минской группы ОБСЕ.
А. Беглоян считает, что Азербайджану не понравилось также желание Индии и Ирана, чтобы РА вместе с ними стала частью коридора Север-Юг. И то, что сотрудничество Иран-Индия-Армения может быть противопоставлено тандему Азербайджан-Турция.
Что касается влияния России на регион и программы, осуществляемые в регионе, она говорит, что последние встречи президентов, председателей НС и министров иностранных дел РА и РФ показывают, что для двух стран важно, чтобы российское влияние неизбежно сохранялось.
Отвечая на вопрос «А1+», А. Беглоян также добавила, что на стене её кабинета в НС также висит портрет Никола Пашиняна: «Потому что я – член партии, я не назначена, я – избранный чиновник, и считаю, что портрет лидера моей партии может быть в моём кабинете. Это – демократическая свобода».