Ո՞վ է Ռոբերտ Քոչարյանին տվել Մեղրիի միջանցքի գաղափարը․ Արման Բաբաջանյանի բացահայտումը (տեսանյութ)
«Իմ ձեռքի տակ են հայտնվել փաստաթղթեր, ըստ որի Հայաստանի բարձրագույն ղեկավարությունը 1998թ․ընդհանուր պետության շուրջ քննարկումներից հետո, երբ դա Ադրբեջանը մերժեց, արդեն 1999թ․ առաջարկեց Մեղրիի միջանցքի հաշվին լուծել Արցախի հիմնահարցը և Լաչինի հարցը։ Այսինքն մենք համաձայն էինք միջանցքը հանձնել և այո՛, մեր սուվերեն տարածքում համաձայն էինք, որ այլ երկրի ուժեր իրականացնեին դրա հսկողությունը»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց «Հանուն հանրապետության» կուսակցության նախագահ Արման Բաբաջանյանը։
Նրա ներկայացմամբ՝ հանրությունը թեև լսել է Մեղրիի միջանցքի մասին, որոշ տեղեկություններ ստացել, որ ԼՂՀ կարգավորման բանակցություններում այդ գաղափարն առաջ է քաշվել նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կողմից, բայց չգիտի, թե նրան ով է տվել այդ միտքը։
Նա ասում է, որ առաջիկայում ակտիվ դիվանագիտական շրջանակների որոշ անձանց հետ  բաց քննարկումներ կնախաձեռնեն և կփորձեն հասկանալ, թե, օրինակ, Մեղրիի միջանցքի գաղափարի հետ ինչ կապ է ունեցել Ռումինիայի նախագահը։
«Եվ ո՞վ էր Ռոբերտ Քոչարյանին առաջարկում հանդես գալ այդ միջանցքի առաջարկով ու ԼՂՀ հակամարտության դեպքում կոնստրուկտիվ դիրքորոշում ստանձնել։ Իսկ հետո այդ առաջարկի ձեռքը կրակն ընկնել և Հոկտեմբերի 27- ից հետո ամեն ինչ անել, որ ՌԴ-ն չաջակցի այդ գաղափարին։ Ըստ էության ՀՀ-ն, որ այդ առաջարկը ներկայացրել է, հույս է ունեցել, որ ԱՄՆ-ն ու ՌԴ-ն դրան որևէ կերպ չեն համաձայնի, քանի որ գիտակցում են Սյունիքի ու Մեղրիի աշխարհաքաղաքական կարևորությունը»,- հավելում է Արման Բաբաջանյանը։

Кто подал Роберту Кочаряну идею Мегринского коридора? Арман Бабаджанян (видео)
«У меня в руках оказались документы, согласно которым высшее руководство Армении, после обсуждений относительно общего государства в 1998г., когда Азербайджан отклонил это, уже в 1999г. предложило решить Арцахскую проблему и вопрос Лачина за счёт Мегринского коридора. То есть мы были согласны передать коридор и да мы были согласны, чтобы на нашей суверенной территории осуществляли контроль силы другой страны», - сказал в беседе с «А1+» председатель партии «Во имя республики» Арман Бабаджанян, коснувшись Арцахской проблемы.
По словам Бабаджаняна, общественность, хоть и слышала о Мегринском коридоре, получила сведения, что в переговорах по нагорно-карабахскому урегулированию эту идею выдвинул бывший президент Роберт Кочарян, но не знает, кто подал ему эту мысль.
Он говорит, что в ближайшее время с некоторыми лицами из активных дипломатических кругов они вскоре инициируют обсуждения и попытаются понять, к примеру, какое отношение к идее Мегринского коридора имел президент Румынии.
«И кто предлагал Роберту Кочаряну выступить с предложением этого коридора и занял конструктивную позицию в случае нагорно-карабахского конфликта. А потом пострадал из-за этого предложения и после 27-го Октября сделал всё, чтобы РФ не поддержала эту идею. По сути, РА представила это предложение, надеялась, что США и РФ не согласятся на это, поскольку осознают геополитическое значение Сюника и Мегри», - добавляет Армен Бабаджанян.