Քննարկվել է 300 դպրոցի և 500 մանկապարտեզի թիրախային ծրագրի իրականացման ընթացքը (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կայացել է խորհրդակցություն՝ Կառավարության ծրագրով սահմանված 300 դպրոցի և 500 մանկապարտեզի կառուցման, վերանորոգման կամ հիմնանորոգման ծրագրի ընթացքի վերաբերյալ:
Վարչապետը, անդրադառնալով թեմային, ասել է հետևյալը. «Այս տարի տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ մենք արձանագրել ենք մեր հանձնառությունը Հայաստանի կրթության և, մասնավորապես, հանրակրթության ոլորտում էական բարեփոխումներ և ներդրումներ անելու ուղղությամբ: Մասնավորապես, խոսել ենք 300 դպրոց և 500 մանկապարտեզ կառուցելու, վերանորոգելու կամ հիմնանորոգելու ծրագրի մասին:
Մեր հիմնական նպատակը որակյալ կրթության հասանելիության մակարդակը հանրապետությունում բարձրացնելն է: Քանի որ տարին ավարտվում է, և մի քանի օրից մուտք կգործենք 2022 թվական, այսօրվա քննարկման նպատակն է արձանագրել, թե ուր ենք հասել ծրագրի իրականացման ուղղությամբ: Ավելորդ չէ նշել, որ այն ներառված է Կառավարության գործունեության 2021-2026թթ. ծրագրում, Կառավարության ծրագրի իրականացման միջոցառումների ցանկում: Այսօր կփորձենք ավելի մանրամասնել և հնարավորինս կանխատեսելի դարձնել մեր առաջիկա անելիքներն այս ուղղությամբ»:
ԿԳՄՍ փոխնախարար Ժաննա Անդրեասյանը ներկայացրել է սահմանված թիրախի իրացման մեթոդաբանությունը, դրա կիրառմամբ կատարված աշխատանքները և առաջիկա անելիքները: Նշվել է, որ ՀՀ բոլոր մարզերում և մայրաքաղաք Երևանում իրականացվել է նախադպրոցական և դպրոցական կրթական ծառայության կարիքի որոշում, հետևյալ սկզբունքներով՝ կարիքի տեղորոշում, ամբողջական ախտորոշում և ամբողջական կազմակերպման մեթոդի որոշում: Որպես օրինակ ընտրվել է Սյունիքի մարզի Կապան խոշորացված համայնքը, որը ներառում է 31 գյուղական բնակավայր, շահառու երեխաների թիվը հասնում է 1000-ի: Այստեղ նախատեսվում է կրթության կազմակերպում 13 վայրում: Նախապատրաստական աշխատանքների շրջանակում կատարվել են շենքերի տեղազննում, անհրաժեշտ գույքի ցանկի ճշգրտում, տրանսպորտային երթուղիների քարտեզագրում,
նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի մշակման մրցույթներ: Ներկայում քննարկվում է ծրագրի ֆինանսական բաղադրիչը: Նույն մոդելով տեղորոշվել է կրթական ծառայության կարիքը Սյունիքի Տաթև, Քաջարան, Մեղրի խոշորացված համայնքների համար, ընթացքի մեջ է մարզի մյուս խոշորացված համայնքներում տեղորոշումը։ Գործում է շահագրգիռ գերատեսչությունների ներկայացուցիչներից կազմված աշխատանքային խումբ, աշխատանքն իրականացվում է ՀՀ վարչապետի համապատասխան որոշման ժամկետներին համաձայն: Սյունիքում աշխատանքներն ամփոփելուց հետո նախատեսվում է նույն մեթոդաբանությունը գործարկել մյուս մարզերում։
Ըստ պլանավորման՝ 2022թ. նախատեսվում է իրականացնել շուրջ 170 դպրոցի և 130 մանկապարտեզի՝ ընթացքի մեջ գտնվող կամ ավարտվող կառուցման, հիմնանորոգման և վերանորոգման աշխատանքներ: Ընդ որում, այս թիրախային ցուցանիշները չեն ներառում հնարավոր սուբվենցիոն և այլընտրանքային ծրագրերը:
Վարչապետի հարցադրմանն ի պատասխան ներկայացվել է նաև մասնագիտական կադրերի ներգրավման միասնական քաղաքականության մշակման ընթացքը:
Խորհրդակցությանն արծարծվել են նախանշված թիրախին հասնելու ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլերին, ընթացիկ տեմպին, նույն չափանիշներով սուբվենցիոն ծրագրերի իրականացմանը, ենթակառուցվածքային հագեցվածությանը վերաբերող և այլ հարցեր: Ներկայացվել են մի շարք առաջարկներ:
Վարչապետը կարևորել է ծրագրի հիմքում հայեցակարգային այն մոտեցման կիրառումը, որի ներքո նախադպրոցական, դպրոցական, մշակութային, սպորտային և մյուս բաղադրիչները դիտարկվում են մեկ ամբողջության մեջ: Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարականներ է տվել փոխվարչապետեր Մհեր Գրիգորյանին և Համբարձում Մաթևոսյանին՝ առաջարկելով քննարկման առարկա դարձնել գործընթացը խթանելուն միտված գաղափարները և կարևորելով համատեղ սինխրոնիզացված աշխատանքը:

Обсужден ход реализации целевого проекта по строительству и ремонту 300 школ и 500 детских садов (видео)
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание о ходе реализации проекта по строительству, ремонту или капитальному ремонту 300 школ и 500 детских садов в рамках программы правительства.
Премьер-министр отметил: «В ходе предвыборной кампании в рамках внеочередных парламентских выборов в этом году мы подтвердили нашу приверженность инвестированию в образование и, в частности, в сферу общего образования в Армении. В частности, мы говорили о проекте строительства, ремонта или капитального ремонта 300 школ и 500 детских садов.
Наша основная цель - повысить уровень доступа к качественному образованию в стране. Поскольку год подходит к концу и через несколько дней мы вступим в 2022 год, цель сегодняшнего обсуждения - зафиксировать, на какой стадии мы находимся в плане реализации проекта. Не лишним будет отметить, что этот проект включен в Программу деятельности правительства на 2021-2026 годы и в список мероприятий по реализации программы правительства. Сегодня мы попытаемся более детально обсудить и сделать максимально предсказуемыми наши дальнейшие шаги в этом направлении».
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян представила методику достижения поставленной цели, проделанную в ее рамках работу и предстоящие шаги. Было отмечено, что во всех областях Республики Армения и в столице Ереване было проведено изучение спроса на услуги дошкольного и школьного образования по следующим принципам: локализация спроса, полная диагностика, определение метода полной организации. В качестве примера была выбрана укрупненная община Капан Сюникской области, в которую входит 31 сельский населенный пункт, количество детей-бенефициаров достигает 1000. Планируется организовать обучение здесь в 13 пунктах. В рамках подготовительных работ обследованы здания, уточнен перечень необходимого имущества, картографированы транспортные маршруты, проведены конкурсы на разработку проектно-сметной документации. В настоящее время обсуждается финансовый компонент проекта. По той же модели определен спрос на образовательные услуги в укрупненных общинах Татев, Каджаран и Мегри Сюникской области. Сейчас изучается ситуация в других укрупненных общинах Сюника. Действует рабочая группа, состоящая из представителей заинтересованных ведомств, работа ведется в соответствии с графиком, установленным соответствующим решением премьер-министра. После подведения итогов работ в Сюнике планируется запустить такую же методику и в других регионах.
Планируется в 2022 году завершить строительство, капитальный ремонт и ремонт около 170 школ и 130 детских садов. Эти работы находятся в стадии строительства или завершения строительства. При этом, эти целевые показатели не включают возможные субвенционные и альтернативные программы.
В ответ на вопрос премьер-министра был представлен также процесс разработки совместной политики по привлечению профессиональных кадров.
В ходе совещания были затронуты необходимые для достижения поставленной цели шаги, текущие темпы, вопросы реализации субвенционных программ по тем же критериям, насыщенности инфраструктуры и др. Был внесен ряд предложений.
Премьер-министр подчеркнул важность применения лежащего в основе программы концептуального подхода, согласно которому дошкольный, школьный, культурный, спортивный и другие компоненты рассматриваются в единой целостности. Никол Пашинян дал поручения вице-премьерам Мгеру Григоряну и Амбарцуму Матевосяну, предложив обсудить направленные на стимулирование процесса идеи и отметив важность совместной синхронизированной работы.