ՀՀ կառավարությունը շուրջ 144 մլրդ դրամի բյուջետային աջակցություն է տրամադրելու Արցախին. Փաշինյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ նվիրված Արցախում սոցիալական և ենթակառուցվածքային խնդիրների լուծմանը։ Այս մասին հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից։
Խորհրդակցությանը մասնակցել են Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը, ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահե Հովհաննիսյանը, Արցախի ֆինանսների նախարար Վահրամ Բաղդասարյանը և Հայաստանում Արցախի մշտական ներկայացուցիչ Սերգեյ Ղազարյանը:
Ողջունելով ներկաներին՝ վարչապետ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է. «Մեծարգո պարոն նախագահ, Հարգելի գործընկերներ, Ուրախ եմ ձեզ տեսնելու համար: Մենք Արցախի հետ մեր համագործակցության շատ կարևոր փուլում ենք: 44-օրյա պատերազմից հետո Հայաստանի կառավարությունը շատ ավելի մեծ ակտիվությամբ է մասնակցում Արցախի սոցիալ-տնտեսական խնդիրների լուծմանը: Եվ, եթե ես ճիշտ եմ հիշում, Արցախի՝ 2022 թվականի տարեկան բյուջեն աննախադեպ չափեր ունի, ինչն, ըստ էության, բնական է, որովհետև հետպատերազմական վերականգնումը, նախ, շատ կարևոր է և, բնականաբար, շատ ջանքեր պիտի մեզնից պահանջի: Եվ ես սա բնականոն եմ համարում: Ուզում եմ ընդգծել, որ 2022 թվականին Հայաստանի կառավարությունը շուրջ 144 մլրդ դրամի բյուջետային աջակցություն է տրամադրելու Արցախին: 2021 թվականին այդ թիվը գերազանցել է 100 մլրդ դրամը: Շատ կարևոր է, և մենք բազմիցս ենք քննարկել, որ հընթացս զուտ սոցիալական հնարավոր ճգնաժամի կառավարման փուլից անցնենք զարգացման տրամաբանության և փորձենք մեր համագործակցությունը տեղավորել հենց այս տրամաբանության մեջ, որ զարգացման ծրագրեր իրականացնենք Արցախում: Շատ ուրախ եմ այս քննարկման համար: Ի դեպ, այս թեմայով սա մեր առաջին այսպիսի քննարկումը չէ: Մենք բազմաթիվ քննարկումներ ենք ունեցել, դրանց մի մասը զուտ աշխատանքային են եղել, չեն էլ լուսաբանվել, մյուս հատվածը նաև լուսաբանվել է: Կարծում եմ՝ ընդհանուր առմամբ կարող ենք արձանագրել, որ ծրագրերն արդյունավետ են իրականացվում: Ուզում եմ հիշեցնել նաև, որ պատերազմից հետո, բնականաբար, շատ մեծ մտավախություններ ունեինք՝ կապված սոցիալական վիճակի, մնացած ամեն ինչի հետ: Իհարկե, պարզ է, որ սոցիալական իրավիճակը ոչ միայն Արցախում, Հայաստանում մեր երազածի նման չէ, բայց խոսքը գնում է ընդհանուր առմամբ իրադրության կառավարելիության մասին: Մանավանդ այսօր շատ է քննարկվում նաև սոցիալական իրավիճակը, գնաճը. քովիդով պայմանավորված, ըստ էության, գլոբալ երևույթ է, և մենք չենք կարող առանձին վերցրած դիտարկել խնդիրը: Մեր այս ամեն ինչին ավելացան նաև պատերազմը, պատերազմի հետևանքները: Եվ այդ առումով կարող ենք արձանագրել, որ առնվազն մենք իրադրությունը համատեղ ջանքերով կարողացել ենք որոշակի կառավարելիության տիրույթում պահել, որպեսզի հետպատերազմական իրավիճակում հումանիտար ճգնաժամեր չառաջանան»:
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն իր խոսքում նշել է.
«Պարոն վարչապետ, Նախ ուզում եմ նորից իմ շնորհակալությունը հայտնել Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը՝ պատերազմի օրերին և հետպատերազմյան ժամանակահատվածում սոցիալական խնդիրների լուծման համար: Որևէ խնդիր չի եղել առողջապահական, տեղավորման և հետագա մնացյալ հարցերի լուծման առումով՝ անկախ տրամադրվող նպաստներից և ծավալներից: Մենք միշտ զգացել ենք, որ Հայաստանի կառավարության, նրա անդամների, ընդհանուր առմամբ՝ բոլոր պաշտոնյաների կողմից վերաբերմունքը եղել է միշտ այնպիսին, որ այդ ծանր ժամանակահատվածում ղարաբաղցիները միշտ տեսել են այդ աջակցությունը: Եվ հետպատերազմյան ժամանակահատվածում ամեն ինչ արել ենք, որպեսզի կարողանանք լուծել մեր ամենածանր խնդիրը՝ տեղահանված բնակչությանը հնարավորություն տալ առաջին հերթին Արցախում և Հայաստանում ժամանակավոր ապաստան գտնել և, իհարկե, հետո արմատական լուծումներ տալ:
Պարոն վարչապետ, նշեմ, որ 2022 թվականին ավելի հստակ 140 մլրդ դրամ միայն միջպետական վարկ և ուղղակի դրամաշնորհ է տրամադրվել Արցախի բյուջեին: Բացի դրանից, Հայաստանի կառավարությունը, աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության ծրագրերով, բազմաթիվ սոցիալական ծրագրեր իրականացրել է ուղղակի: Դրա համար թիվը շատ մեծ է, դրանց շնորհիվ մեզ հաջողվել է արտագաղթը կանխել և արդեն այսօր լուծել ավելի կարևոր խնդիրներ: Ուզում եմ նշել, պարոն վարչապետ, որ արդեն 300 բնակարան ավարտված է և հանձնված է հիմնականում տեղահանված զոհվածների ընտանիքներին և երկրորդը՝ կարիքավոր, առաջին հերթին, այն ընտանիքներին, որոնք ավելի սուղ վիճակում են: Բնակարանաշինությունն սկսված է 3000 տների շինարարության առումով. մոտ 500 բնակարան մենք հին ֆոնդից՝ գյուղերում առկա ազատ ֆոնդից, վերանորոգել ենք, տրամադրել, մոտ 2000 բնակարան արդեն նախագծվում է, որոնք պետք է սկսենք 2022 թվականին: Այսինքն՝ այդ 5000 բնակարանային շինարարության ծրագրով մենք հիմնականում նաև հին ֆոնդերում, որտեղ չեն ապրում, դրանք էլ վերագործարկելով լուծելու ենք այն խնդիրը, որը մեր առջև դրել ենք: Ի դեպ, պարոն, վարչապետ, նշեմ նաև, որ, այո, 144 մլրդ դրամի պարագայում մեզ հաջողվելու է լուծել առկա խնդիրները և ոչ միայն բնակարանաշինության: Մենք շատ հավակնոտ ծրագրեր ենք սկսել. կառուցվում է արդեն Բադարա-Ստեփանակերտ խողովակաշարը, որն ամբողջությամբ լուծելու է ոչ միայն Ստեփանակերտի որակյալ խմելու ջրի հարցը, այլ նաև այդ կառուցվող բնակավայրերի, որոնց մի մասը գտնվում է Ստեփանակերտի հարակից տարածքներում:
Զուգահեռ արդեն սկսված են Բադարայի ջրամբարի աշխատանքները, որն անկախ Արցախի պատմության մեջ աննախադեպ երևույթ է: Ավարտման փուլում են Սովետար կոչվող ջրանցքի աշխատանքները, որը լրացուցիչ 3000 հեկտար ոռոգման հնարավորություն է տալու: Եվ զուգահեռ, այդ թվում նշեցիք՝ տնտեսական ծրագրերի իրականացման առումով, մեր աշխատանքներն ենք կատարում բազմաթիվ արտեզյան ջրհորների առումով, որպեսզի գյուղատնտեսությունը, որը պիտի դառնա մեր ընդհանուր տնտեսության լոկոմոտիվը, շարժվի առաջ:
«Բեյզ Մեթըլս»-ի առումով նշեմ, որ արդեն հիմնականում աշխատում է 70-80 տոկոս հզորությամբ, դա պլանավորված է: Լուծվել է ջրի, էներգետիկայի մատակարարման հարցը, արտացոլումը պետական բյուջեի մուտքերի մասով՝ եթե 2021 թվականին պլանային եղել է 17 մլրդ, կատարել ենք 34 մլրդ: Այս տարի ծրագրով նախատեսել ենք 40 մլրդ, բայց, իհարկե, մեր սպասելիքները շատ ավելի մեծ են: Դրան զուգահեռ տարբեր բարեգործական ծրագրերով, համագործակցությամբ ջերմոցային տնտեսություններ, այլ ուղղություններ ևս զարգացնում ենք: Ընդհանուր առմամբ, պարոն վարչապետ, բնակարանաշինության տեմպերը համապատասխանում են այն ծավալներին, որ միասին քննարկել ենք և եկել ենք համաձայնության: Զուգահեռ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը 1061 բնակարան է կառուցում, բացի բնակարաններից, նաև ենթակառուցվածքային այլ ծրագրեր, ջրագծեր այլ գյուղերում, այլ բնակավայրերում, ասֆալտապատում:
Այսինքն՝ ծրագրեր իրականացվում են ենթակառուցվածքների բոլոր ուղղություններով և նաև բնակարանաշինությամբ: Հաջողվել է լուծել ամենակարևոր խնդիրը՝ հոսանքի խնդիրը և համարյա անխափան կարողացել ենք մինչ այսօր դեռ պահպանել իրավիճակը, որովհետև ծանր է եղել հզորությունների մատակարարման, ապահովման առումով և այլն: Եթե որևէ ֆորսմաժոր չլինի, նաև այդ հարցն է լուծվում՝ այն դեպքում, որ «Բեյզ Մեթըլս»-ի անհրաժեշտ հոսանքը ևս կարողացել ենք մատակարարել: Ընդհանուր առմամբ ուզում եմ գոհունակություն հայտնել, պարոն վարչապետ, ձևավորված համագործակցության առումով: Պատասխանատուների հետ մշտապես կապի մեջ ենք: Շնորհակալություն»:

Правительство РА предоставит Арцаху бюджетную помощь в размере 144 млрд драмов: Пашинян (видео)
Под совместным председательством премьер-министра Никола Пашиняна и президента Республики Арцах Араика Арутюняна состоялось совещание, посвященное решению социальных и инфраструктурных проблем в Арцахе.
В совещании приняли участие вице-премьер Армении Мгер Григорян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, министр труда и социальных вопросов Нарек Мкртчян, заместитель министра финансов Ваге Ованнисян, министр финансов Арцаха Ваграм Багдасарян и постоянный представитель Арцаха в Армении Сергей Казарян.
Приветствуя присутствующих, премьер-министр Пашинян, в частности, отметил:
Многоуважаемый господин президент,
Рад видеть вас. Мы находимся на очень важной стадии сотрудничества с Арцахом. После 44-дневной войны правительство Армении намного активнее принимает участие в решении социально-экономических проблем Арцаха. И, если я правильно помню, бюджет Арцаха на 2022 год беспрецедентен, что, в принципе, естественно, потому что послевоенное восстановление, прежде всего, очень важно, и конечно, оно потребует от нас больших усилий. И я считаю это естественным.
Хочу подчеркнуть, что в 2022 году правительство Армении предоставит Арцаху бюджетную помощь в размере около 144 млрд драмов. В 2021 году эта цифра превысила 100 млрд драмов. Очень важно, и мы много раз обсуждали это, чтобы мы параллельно переходили от стадии управления возможным социальным кризисом к логике развития и пытались выстроить наше сотрудничество в этой логике, чтобы реализовать в Арцахе программы развития.
Я очень рад этому обсуждению. Кстати, это не первое наше обсуждение на эту тему. У нас было много обсуждений, некоторые из них были рабочими и не освещались, другая часть - освещалась. Думаю, в целом можно констатировать, что программы реализуются эффективно.
Хочу напомнить также, что после войны у нас, конечно, были большие опасения по поводу социального положения и всего остального. Конечно, понятно, что социальная ситуация не только в Арцахе, в Армении не такая, как нам хотелось бы, но речь идет об управляемости ситуации в целом. Особенно сегодня много говорится о социальной ситуации и инфляции: это, по сути, глобальное явление из-за ковида, и мы не можем рассматривать эту проблему в отдельности.
Ко всему этому прибавились война и последствия войны. И в этом смысле можно сказать, что, по крайней мере, нам удалось совместными усилиями сохранить ситуацию в определенном диапазоне контролируемости, чтобы в послевоенной обстановке не возникало гуманитарных кризисов”.
Президент Арцаха Араик Арутюнян в своей речи отметил:
“Господин премьер-министр,
Прежде всего, хочу еще раз поблагодарить правительство Республики Армения за решение социальных проблем во время войны и в послевоенный период. Никаких проблем со здравоохранением, проживанием и прочими вопросами не было, независимо от предоставляемых социальных выплат и их объемов. Мы всегда чувствовали, что отношение правительства Армении, его членов и вообще всех должностных лиц всегда было таким, что народ Карабаха всегда видел эту поддержку в этот трудный период. И в послевоенный период мы сделали все, чтобы суметь решить самую сложную нашу проблему – дать возможность перемещенному населению найти убежище в первую очередь в Арцахе, найти временное убежище в Армении, и, конечно же, затем найти радикальные решения.
Господин премьер-министр, отмечу, что в 2022 году в бюджет Арцаха будет направлено 140 млрд драмов в виде межгосударственного кредита и прямых грантов. Кроме того, правительство Армении через программы министерства труда и социальных вопросов напрямую реализовало многочисленные социальные программы. Поэтому цифра очень большая, и благодаря им удалось предотвратить эмиграцию и уже сегодня решить еще более важные проблемы.
Хочу отметить, г-н премьер-министр, что уже построено и передано в основном перемещенным семьям жертв войны, а также нуждающимся семьям 300 квартир. Начато строительство еще 3000 квартир. Из старого фонда, из свободного фонда в селах мы отремонтировали около 500 домов, уже идет проектирование около 2000 квартир, строительство которых мы должны начать в 2022 году. Т.е. благодаря этой программе строительства 5000 домов, в том числе посредством ремонта нежилых домов из старого фонда, мы в основном решим поставленную перед нами задачу.
Кстати, господин премьер-министр, отмечу, что да, в случае 144 млрд драмов мы сможем решить существующие проблемы, и не только жилищные. Мы начали очень амбициозные программы: уже строится трубопровод Бадара-Степанакерт, который полностью решит проблему качественной питьевой воды не только в Степанакерте, но и в строящихся населенных пунктах, часть из которых находится в окрестностях Степанакерта.
В то же время уже началось строительство водохранилища Бадары, что является беспрецедентным событием в истории независимого Арцаха. Близятся к завершению работы по строительству канала Советар, который даст возможность орошать дополнительных 3000 га земель. И в то же время, как Вы отметили, в контексте реализации экономических программ мы проводим работы в плане многочисленных артезианских скважин, чтобы сельское хозяйство, которое должно стать локомотивом нашей общей экономики, двигалось вперед.
По части “Base Metals” отмечу, что компания уже работает на 70-80%, как и было запланировано. Решен вопрос водо- и энергообеспечения, по части доходов государственного бюджета, если в 2021 году планировалось 17 млрд, то мы выполнили 34 млрд. В этом году мы запланировали 40 млрд, но, конечно, наши ожидания гораздо выше. Параллельно мы развиваем тепличные хозяйства и другие направления в рамках различных благотворительных программ и сотрудничества.
В целом, господин премьер-министр, темпы жилищного строительства соответствуют тем объемам, которые мы вместе обсуждали. Параллельно Всеармянский фонд “Айастан” строит 1061 квартиру, а также осуществляет другие инфраструктурные проекты: проведение водопроводов в селах и асфальтирование. Нам удалось решить самую главную проблему - проблему с электроэнергией, и удалось до сегодняшнего дня поддерживать ситуацию практически бесперебойно, потому что это было сложно в плане мощности и т.д. Если не будет форс-мажора, то эта проблема будет решена. Мы также смогли обеспечить “Base Metals” необходимой электроэнергией.
В целом хотел бы выразить удовлетворение, господин премьер-министр, в плане налаженного сотрудничества. Мы всегда на связи с ответственными лицами. Спасибо”.