Քանի դեռ Փաշինյանն իշխանության ղեկին է, որևէ նախկին հանցագործ պատասխան չի տալու․ Ն․Նորիկյան (տեսանյութ)
«Արդյոք մեզ նետված այս ահազանգն ավելի լուրջ մարտահրավեր չէ, քան Արցախյան աղետալի պատերազմը։ Այստեղ արդեն խոսք է գնում ՀՀ պետականության գոյության։ Սա լակմուսի թուղթ է քաղաքական դաշտում՝ բյուրեղացնելու քաղաքական ուժերի այն դիրքորոշումը, թե ինչ ընկալում ունեն ՀՀ պետականության նկատմամբ»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց «Արդար Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Նորայր նորիկյանը, անդրադառնալով Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հայտարարությանը՝ Հայաստանի վերաբերյալ։
Հիշեցնենք, որ ռուսական հեռուստաընկերություններից մեկին տված հարցազրույցում վերջինս խոսել էր ՌԴ կողմից նախաձեռնված միութենական պետությանը նախկին ԽՍՀՄ հանրապետությունների հնարավոր անդամակցության մասին։
«Հայաստանի քաղաքական դաշտն ու հասարակությունն այսօր ևեթ պետք է պատրաստվի, որ վաղ, թե ուշ մեզ կանգնեցնելու են փաստի առաջ և հարկադրելու են ընտրություն կատարել Միութենական պետության կազմ ընդգրկվելու համար։
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե եթե ՌԴ-ի և Ուկրաինայի միջև ռազմական բախում սկսվի, ՀԱՊԿ շրջանակներում Հայաստա՞նն էլ պետք է մեկնի հակամարտության գոտի, Ն․Նորիկյանը պատասխանեց․ «Եթե մեր զորքերը գնացել են Ղազախստան, ապա Ուկրաինա չգնալու ի՞նչ խնդիր կա»։
Ն․Նորիկյանն անդրադարձավ նաև անցած ամիս ՌԴ դատախազության 300 ամյակին նվիրված միջոցառմանը, որտեղ հրավիրված էր ոչ միայն ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը, այլև նախկին դատախազ Գևորգ Կոստանյանը, որը քրեական հետապնդման է ենթարկվում։
«Դա նշանակում է, որ թքած ունեն ՀՀ կողմից իրականացվող քրեական գործընթացի վրա։ Դատախազությունը պետք է մտներ կառավարություն և ասեր, վերջացել են իրավական գործիքները, սա քաղաքական խնդիր է։ ՀՀ-ն ունի՞ այն քաղաքական կշիռը, որ հարց բարձրացնի գործընկեր պետության առաջ՝ իր կողմից հետապնդվող սուբյեկտները վերադարձվո՞ւմ են, թե՞ ոչ»,- հարցնում է Նորիկյանը։
Ն․Նորիկյանը խոսեց նաև Հայաստանում տեղի ունեցող դատական գործընթացներից և ասաց, թե իշխանությունների՝ «չորս տարվա անփառունակ գործունեության արդյունքն այնն է, որ այս երկրում պատասխան տվողները պատասխան են պահանջում»։
Նրա կարծիքով, քանի Նիկոլ Փաշինյանն է իշխանության ղեկին, որևէ նախկին հանցագործ պատասխանատվության չի ենթարկվելու։
«20-ից ավելի քաղաքական սպանություններ են եղել ՌՔոչարյանի կառավարման օրոք, և նրան հաջորդող իշխանությունները քաղաքական քաջություն չեն դրսևորել, որ դրանք բացահայտվի։ Եվ ոչ ոք ավելի շատ չի օգտվել հեղափոխությունից, որքան ՌՔոչարյանը։ Եվ փոխարենը նա երախտագիտություն հայտնի ՆՓաշինյանին ու նրա արձանը կանգնեցի իրենց բակում, սպառնում է»,- եզրափակեց Նորիկյանը։

Пока Пашинян у власти, ни один бывший преступник не будет привлечён к ответственности: Н. Норикян (видео)
«Не является ли этот брошенный нам тревожный сигнал более серьёзным вызовом, чем катастрофическая Арцахская война? Здесь уже речь идёт о существовании государственности РА. Это – лакмусовая бумажка на политической арене для кристаллизации позиции политических сил, какого их восприятие государственности РА», - сказал в беседе с «А1+» лидер партии «Справедливая Армения» Норайр  Норикян, коснувшись заявления президента Беларуси Александра Лукашенко об Армении.
Напомним, что в интервью одной из российских телекомпаний последний говорил о возможном участии бывших союзных республик в предпринятом РФ союзном государстве.
«Политическое поле и общество Армении отныне должно готовиться, что рано или поздно нас поставят перед фактом и заставят сделать выбор для вхождения в состав Союзного государства».
Касаясь вопроса о том, что если между РФ и Украиной начнётся военное столкновение, должна ли Армения в составе ОДКБ отправится в зону конфликта, Н. Норикян ответил: «Если наши войска поехали в Казахстан, в чём проблема не ехать в Украину?»
Н. Норикян также коснулся мероприятия, посвящённого 300-летию Прокуратуры РФ в прошлом месяце, куда были приглашены не только генеральный прокурор РА Артур Давтян, но и бывший прокурор Геворг Костанян, который подвергается уголовному преследованию.
«Это значит, что им плевать на уголовный процесс, осуществляемый РА. Прокуратура должна была войти в правительство и сказать, правовые инструменты закончились, это – политический вопрос. Есть ли у РА политический вес, чтобы поднять вопрос перед государством-партнёром, возвращаются преследуемые ею субъекты или нет?» - спрашивает Норикян.
Н. Норикян говорил и о судебных процессах, проходящих в Армении, и сказал, что «результатом четырёх лет бесславной деятельности властей является то, что в этой стране дающие ответ требуют ответа».
По его мнению, пока Никол Пашинян у власти, ни один бывший преступник не будет привлечён к ответственности.
«В годы правления Р. Кочаряна было свыше 20-и политических убийств, и последующие власти не проявили политического мужества, чтобы раскрыть их. И никто не воспользовался революцией больше, чем Р. Кочарян. И вместо того, чтобы он выразил признательности Н. Пашиняну и поставил у себя во дворе его памятник, угрожает», - заключил Норикян.