Հասմիկ Պապյանը նախատեսում է մի ծրագիր՝ ներգրավելու հայ արվեստագետներին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանն ընդունել է ՀՀ ժողովրդական արտիստ, օպերային երգչուհի Հասմիկ Պապյանին: Հանդիպմանը ներկա էր նաև նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը:
«Շատ ուրախ եմ տեսնել Ձեզ այստեղ՝ հայրենիքում: Ի թիվս մեր բազմաթիվ հայրենակիցների՝ ես ևս Ձեր արվեստի երկրպագուն եմ և շատ բարձր եմ գնահատում ոչ միայն Ձեր մշակութային գործունեությունը, այլև Ձեզ՝ որպես ակտիվ քաղաքացու, որպես մտավորականի, ով անտարբեր չէ օրվա իրադարձությունների և հայրենիքի ճակատագրի նկատմամբ»,- ողջունելով հյուրին՝ ասել է նախարարը:
Վահրամ Դումանյանը հետաքրքրվել է երգչուհու ներկա գործունեությամբ, առաջիկա ծրագրերով: Ի պատասխան՝ Հասմիկ Պապյանը տեղեկացրել է, որ 32 տարի արտերկրում ապրելուց հետո 2020 թ.-ին վերադարձել է Հայաստան և ստանձնել Կոնսերվատորիայի օպերային ստուդիայի գեղարվեստական ղեկավարի պարտականությունները. «Սա լավագույնն էր, ինչով կցանկանայի զբաղվել: Սա հնարավորություն է՝ իմ օրինակով ուղղորդելու տեղացի երիտասարդներին, նրանց հասցնելու մեծ բեմեր՝ առավելագույնս օգտագործելով իմ ներուժն ու կարողությունները»:
Երգչուհին մատնանշել է երիտասարդների՝ Հայաստանից դուրս ելույթների անհրաժեշտությունը, ինքնահաստատումը, ինչպես նաև արտերկրում արդեն իսկ կայացած կատարողների փորձի փոխանակումը հայրենակիցների հետ: Այս համատեքստում Պապյանը հայտնել է, որ նախատեսում է մի ծրագիր՝ ներգրավելու հայ արվեստագետներին:
Ըստ նրա՝ տաղանդավոր շատ գործիչներ պատրաստ են վերադառնալ հայրենիք և իրենց փորձը փոխանցել երիտասարդ կատարողներին՝ նրանց մրցունակ դարձնելով նաև եվրոպական թատրոններում:
Վահրամ Դումանյանը բարձր է գնահատել Հասմիկ Պապյանի նախաձեռնությունը. «Անկասկած, Ձեր ներդրումը շատ կարևոր է մեր պետության համար: Մենք ևս նպատակադրված ենք միավորելու առողջ և կարող ուժերը՝ ի շահ հայրենիքի և հանրության: Մեր ունեցած ռեսուրսներով պատրաստ ենք աջակցելու հայրենանվեր ցանկացած գործունեության»:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև մշակութային դաշտում առկա խնդիրները, դրանց լուծմանն ուղղված հնարավոր ճանապարհները: Կարևորել են երիտասարդների կայացման աջակցմանը միտված ռեսուրսների ներդրման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև արվեստի անքննելի դերը հանրության հոգևոր, մշակութային կյանքը հարստացնելու գործընթացում:

Асмик Папян готовит программу по привлечению армянских артистов
Поддержи А1+!Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Ваграм Думанян принял народную артистку РА, оперную певицу Асмик Папян. Министерство сообщает, что на встрече присутствовал и заместитель министра Ара Хзмалян.
«Я рад видеть Вас на родине. Как и многие наши соотечественник я поклонник Вашего искусства, высоко ценю не только Вашу культурную деятельность, но и Вас, как активного гражданина, как интеллигента, неравнодушного к событиям дня, к судьбе родины», - сказал министр.
Ваграм Думанян поинтересовался деятельностью певицы на данный момент и ее предстоящие программы. Асмик Папян сообщила, что, прожив 32 года за границей, в 2020 году она вернулась в Армению, чтобы взять на себя обязанности художественного руководителя Оперной студии консерватории.
«Это было лучшее, что я могла сделать. Это возможность своим примером повести за собой молодежь, вывести их на большую сцену, максимально используя свой потенциал и свои способности».
Певица указала необходимость выступления молодых людей за пределами Армении. Что нужно для их самоутверждения, а также обмена опытом с уже состоявшимися за рубежом исполнителями-соотечественниками. Она отметила, что готовит программу по привлечению армянских артистов. По ее словам, многие талантливые деятели готовы вернуться на родину, передать свой опыт молодым исполнителям, сделав их конкурентоспособными в европейских театрах.
«Безусловно, Ваш вклад очень значим для нашего государства. Мы стремимся объединить здоровые силы во благо Родины и общества. Мы готовы поддержать любую патриотическую деятельность всеми своими ресурсами», - сказал Ваграм Думанян, высоко оценив инициативу Асмик Папян.
В ходе встречи стороны также обсудили существующие проблемы в сфере культуры, возможные пути их решения. Они подчеркнули необходимость вложения ресурсов в развитие молодежи, а также роль искусства в жизни общества.