Հայոց ցեղասպանության դասավանդման նախագիծը ներկայացվել է ԱՄՆ Կոնգրեսում
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱպրիլի 21-ին ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատում ներկայացվել է Հայոց ցեղասպանության դասավանդման համար Կոնգրեսի գրադարանին 10 միլիոն դոլար հատկացնելու նախագիծը, որն առաջ էր մղվում Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի կողմից։ Վերջինիս ջանքերով Ներկայացուցիչների պալատի առավել քան հիսուն անդամներ միացել էին նախաձեռնությանը, որը ներկայացվել էր կոնգրեսականներ Ք․ Մալոնիի և Գ․ Բիլիրակիսի կողմից։ Հայտնում է ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի կենտրոնական գրասենյակը։
Օրենսդրական նախաձեռնությունը ենթադրում է տասը միլիոն դոլարի հատկացում Կոնգրեսի գրադարանին՝ առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում Օսմանյան Թուրքիայում պետական բարձրագույն մակարդակում ծրագրված և իրականացված զանգվածային սպանությունների, տեղահանության, մշակութային բնաջնջման, ինչպես նաև հայերի, հույների, ասորիների, սիրիացիների, արամեացիների և մարոնիտների աքսորի վերաբերյալ ամերիկացիներին կրթելու համար։
Անդրադառնալով նախագծին՝ կոնգրեսական Մալոնին ասել է․ «Ինչպես ասում են, եթե
պատմությունից դասեր չքաղենք, մենք դատապարտված ենք կրկնելու այն։ Այդ իսկ պատճառով ես հպարտ եմ ներկայացնելու Հայոց ցեղասպանության կրթական օրենքը՝ Հայոց ցեղասպանության սարսափներն ու դասերը ճշգրիտ և արդյունավետ ուսուցանելու համար: Կոնգրեսի երկու պալատներն էլ, ճնշող երկկուսակցական մեծամասնությամբ, քվեարկեցին Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչելու օգտին, իսկ անցած տարի նախագահ Բայդենը հասկացրեց, որ Միացյալ Նահանգների պաշտոնական դիրքորոշումն է, որ այդ սիստեմատիկ սպանությունները ցեղասպանություն են: Հրամայական է, որ մենք այժմ ապահովենք ամերիկացիներին անհրաժեշտ ռեսուրսներ՝ սովորելու և սովորեցնելու այս վայրագության մասին»:
Կոնգրեսական Բիլիրակիսն էլ իր հերթին նշել է․ «Մարդկային ցեղի մեր ամենամութ պահերը եկան այն ժամանակ, երբ նրանք, ովքեր լավագույնս տեղյակ էին եղելությունից, լուռ կանգնած էին՝ արդարացնելով իրենց պասիվութունը և թույլ տալով, որ տիրեն անարդարությունն ու հալածանքը: Մենք պետք է ճանաչենք անցյալի վայրագությունները, որպեսզի հուսանք, որ ապագայում դրանք կկանխենք: Այս նպատակին հասնելու լավագույն միջոցներից մեկը կրթությունն ու իրազեկումն է, այդ իսկ պատճառով ես հպարտ եմ Քերոլին Մալոնիի հետ համատեղ ներկայացնել Հայոց ցեղասպանության կրթական օրենքը»:
Մեկնաբանելով օրենսդրական նախաձեռնության ներկայացումը՝ Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի նախագահ Րաֆֆի Համբարյանը նկատել է․ «Սպիտակ տան և Կոնգրեսի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ապահովումից հետո՝ մենք այժմ պետք է ապահովենք, որ Ամերիկայի դպրոցական երեխաներին ուսուցանվեն հայերի, հույների, ասորիների, սիրիացիների, արամեցիների, մարոնինտերի և այլ քրիստոնյաների դեմ ուղղված հանցագործության պատմական դասերն ու այսօրվա հետևանքները։ Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբն աշխատելու է կոնգրեսականներ Մալոնիի և Բիլիրակիսի, ինչպես նաև նրանց միացած կոնգրեսականների հետ՝ այս նախագիծն առաջ տանելու համար: Մենք հանձնառու ենք ապահովել արդար հանգուցալուծում Թուրքիայի հանցագործությունների բոլոր զոհերի համար՝ անցյալում և ներկայում»:
Հիշեցնենք՝ Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը ձևավորել է տարբեր ժողովուրդների համայնքային կազմակերպությունների կոալիցիա, որում ներառված կազմակերպությունների թիվն անցնում է մեկ տասնյակից՝ ներառելով հունական, ասորական, քրդական, հրեական և այլ կազմակերպություններ: Այդ կազմակերպությունները նույնպես ակտիվորեն աջակցում են Կոնգրեսում Հայոց ցեղասպանության դասավանդման համար ֆինանսական հատկացման նախագծին։
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը շարունակելու է աշխատանքներ իրականացնել, որպեսզի այս նախագծի օրենսդրական ողջ գործընթացը Կոնգրեսի երկու պալատներում հնարավորինս սահուն ընթանա և ներկայացվի նախագահ Բայդենի հաստատմանը։

278647130_10158986723031859_1701557978870155182_n
21 апреля Палата представителей США представила Библиотеке Конгресса проект стоимостью 10 миллионов долларов по преподаванию темы Геноцида армян, продвигаемый Армянским национальным комитетом Америки.
Об этом сообщает Центральный аппарат Армянского национального комитета АРФ Дашнакцутюн, отмечая, отметив, что усилиями комиссии более пятидесяти членов Палаты представителей присоединились к инициативе, представленной конгрессменами К. Малони и Г. Билиракисом.
Законопроект предусматривает выделение Библиотеке Конгресса гранта в размере 10 миллионов долларов для информирования американцев о запланированных массовых убийствах, депортациях, культурном истреблении в Османской Турции, а также о депортации армян, греков, ассирийцев, сирийцев, арамейцев и маронитов.
Ссылаясь на законопроект, конгрессмен Мэлоун сказал:
«Как говорится, если мы не извлекаем уроков из истории, мы обречены на ее повторение. Вот почему я горжусь тем, что представляю Закон об образовании в области Геноцида армян, чтобы точно и эффективно преподавать ужасы и уроки Геноцида армян. Обе палаты Конгресса подавляющим двухпартийным большинством проголосовали за официальное признание Геноцида армян, а в прошлом году президент Байден ясно дал понять, что официальная позиция США заключается в том, что эти систематические убийства являются геноцидом. Крайне важно, чтобы мы теперь предоставили американцам ресурсы, которые им нужны, чтобы узнать об этом злодеянии посредством образования».
Конгрессмен Билиракис, в свою очередь, отметил:
«Наши самые мрачные моменты человеческой расы пришлись на то время, когда те, кто лучше всего знал о ситуации, стояли молча, оправдывая свою пассивность и позволяя восторжествовать несправедливости и преследованию. Мы должны признать злодеяния прошлого, чтобы, надеюсь, предотвратить их в будущем. Один из лучших способов добиться этого — это образование и повышение осведомленности, поэтому я горжусь тем, что вместе с Кэролин Мэлони представляю Закон об образовании в области Геноцида армян».
Комментируя презентацию законодательной инициативы, председатель Армянского национального комитета Америки Раффи Амбарян отметил:
«После признания Белым домом Геноцида армян Конгрессом, мы должны теперь обеспечить, чтобы американским школьникам преподали исторические уроки преступления против армян, греков, ассирийцев, сирийцев, арамеев, маронитов и других христиан, и указали на сегодняшние последствия. Армянский национальный комитет Америки (ANCA) будет работать с конгрессменами Малони и Билиракисом, а также с их коллегами-конгрессменами для продвижения этого проекта. Мы стремимся обеспечить справедливое решение для всех жертв преступлений Турции в прошлом и настоящем».
Армянский национальный комитет Бюро АРФ Дашнакцутюн напоминает, что Армянский национальный комитет Америки сформировал коалицию общественных организаций разных народов, в которую входят более десятка организаций, в том числе греческие, ассирийские, курдские, еврейские и другие организации. Эти организации также активно поддерживают проект решения Конгресса о выделении средств  на преподавание темы Геноцида армян .
Отмечается, что Армянский национальный комитет Америки продолжит работу над тем, чтобы весь законодательный процесс этого законопроекта прошел как можно более гладко в обеих палатах Конгресса и был представлен на утверждение президенту Байдену.