Եթե բանակցություններն ընթանային մի հարթակում, գերիներն ավելի շուտ կվերադարձվեին․ Ս․Սահակյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Կարծում եմ, եթե միջազգային կառույցները ռեալիզացնեն իրենց ողջ ուժը, այդ խնդիրը լուծելի է, բայց մինչ օրս նրանք աշխատում են փափուկ գործիքներով, քանի որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկխոսություն կա։ Եվ այս երկխոսությանը չվնասելու, չխոչընդոտելու նպատակով նրանք զգուշանում են միջամտել»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիների շահերի ներկայացուցիչ Սիրանուշ Սահակյանը՝ անդրադառնալով հայ ռազմագերիների վերադարձի մասին հարցին։
Նրա ներկայացմամբ, գերիների վերադարձը դժվարացնում է նաև այն իրողությունը, որ հայ-ադրբեջանական բանակցություններն ընթանում են տարբեր հարթակներում՝ Մոսկվայում, Բրյուսելում, ինչպես նաև՝ երկու երկրների միջև անմիջականորեն։ Ս․Սահակյանը կարծում է, որ եթե այդ բանակցությունները մի հարթակում ընթանային, գերիների վերադարձն ավելի շուտ հնարավոր կլիներ։
Իրավապաշտպանը նաև գտնում է, որ հայ ռազմագերիների վերադարձը կարող ենք ակնկալել նաև ԵԽ Նախարարների կոմիտեի քաղաքական ճնշման ներքո։ Իսկ ՄԻ եվրոպական դատարանում Ադրբեջանում պահվող գերիների գործերն ունեն առաջնահերթություն և քննվում են արագ ընթացակարգով։
«Կարծում եմ, իրատեսական ժամկետում կարելի է հասնել դատական ակտերի կայացմանը»,- ասաց Ս․Սահակյանը՝ դա կարող է լինել երկու տարվա ընթացքում։

Если бы переговоры проходили на одной платформе, пленные были бы возвращены раньше: С. Саакян (видео)
«Думаю, если международные структуры реализуют всю свою силу, эта проблема разрешима, но до сих пор они работали мягкими инструментами, поскольку между Арменией и Азербайджаном есть диалог. И для того, чтобы не повредить, не препятствовать этому диалогу, они опасаются вмешиваться», - сказала в беседе с «А1+» представитель интересов армянских военнопленных, находящихся в Азербайджане, Сирануш Саакян, коснувшись вопроса возвращения армянских военнопленных.
По её словам, возвращение военнопленных затрудняет и то обстоятельство, что армяно-азербайджанские переговоры протекают на различных платформах – в Москве, в Брюсселе, а также непосредственно между двумя странами. С. Саакян считает, что если б эти переговоры проходили на одной платформе, возвращение пленных было бы возможно скорее.
Правозащитник также считает, что возвращение армянских военнопленных можно воспринимать и под политическим давлением Комитета министров. А дела содержащихся в Азербайджане военнопленных в Европейском суде по правам человека обладают приоритетом и рассматриваются по ускоренной процедуре.
«Думаю, в реалистические сроки можно добиться вынесения судебных актов», - сказала С. Саакян, это может быть в течение двух лет.