Նռնաձորը Մեղրիի դարպասն է, այն պետք է արյան գնով պահել․ Քոչինյանը` Փաշինյանի հայտարարության մասին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Եթե մենք ուղիղ աշխատեինք Ադրբեջանի հետ, կարծում եմ, ինչ-որ տարբերակ գտած կլինեինք։ Կարողանայինք ընդհանուր մի բան գտնել, որ երկու կողմին էլ և կբավարարեր, և չէր բավարարի, իդեալական տարբերակ չէր լինի։ Ւնչո՞ւ եք կարծում, որ իրենք էլ չէին ուզենա մեզ հետ լեզու գտնել, հատկապես 90-ականներին, երբ մենք էինք ուժեղի դիրքերից խոսում։ Հիմա իշխանությունները պետք է ճիշտ խոսողին գտնեն»,- Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց տրանսպորտի և կապի նախկին նախարար Հենրիկ Քոչինյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի հետ հարաբերություններին։
Նախկին նախարարը անդրադարձավ նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Ազգային ժողովում արած այն հայտարարությանը, թե Ադրբեջանը Նռնաձորն էլ է պահանջում։ Եվ ասաց, թե ինքը կզարմանար, որ հակառակորդ երկիրը Մեղրիի հարավային՝ Իրանի հետ սահմանամերձ այդ գյուղը չպահանջեր։
«Նռնաձորը դեպի Մեղրի մեր դարպասն է, Մեղրիի մուտքն է։ Դա սպասելի էր։ Բայց արյան գնով էլ պետք է այդ դուռը պահել, բանակցություններով կլինի, թե՝ զենքով, դա պետք է պահել։ Նռնաձորը զիջեցիր, Մեղրին ես զիջում, Մեղրին զիջեցիր, Սյունիքն ես զիջում»,- հավելեց Հ․Քոչինյանը։

Нарнадзор – это ворота Мегри, его нужно удержать ценой крови: Кочинян о заявлении Пашиняна (видео)
«Если бы мы напрямую работали с Азербайджаном, думаю, нашли бы какой-нибудь вариант. Смогли бы найти что-то общее, что и удовлетворило бы, и не удовлетворило бы обе стороны, идеального варианта не было бы. Почему мы думаем, что они не захотели бы найти с нами язык, в особенности в 90-е, когда мы говорили с позиции сильного. Сейчас власти должны найти правильного переговорщика», - сказал в беседе с «А1+» бывший министр транспорта и связи Генрих Кочинян, коснувшись отношений с Азербайджаном.
Бывший министр также коснулся заявления премьер-министра Никола Пашиняна в Национальном собрании о том, что Азербайджан также требует Нрнадзор. И сказал, что он удивился бы, если б противник не потребовал это село, находящееся к югу от Мегри, на границе с Ираном.
«Нрнадзор – это наши ворота в Мегри, вход в Мегри. Это было ожидаемо. Но эту дверь нужно удержать даже ценою крови, будь то переговорами или оружием, это нужно удержать. Уступишь Нрнадзор – уступишь Мегри, уступишь Мегри – уступишь и Сюник», - добавил Г. Кочинян.