ՀՀ ՊՆ պատվիրակությունը մասնակցել է ՆԱՏՕ-ի համաժողովի
Դեկտեմբերի 8-ից 9-ը ՀՀ պաշտպանության նախարարության գլխավոր քարտուղար Համլետ Բատիկյանի գլխավորած պատվիրակությունը Բրյուսելում մասնակցել է ՆԱՏՕ-ի «Զինված ուժերում բարեվարքության կերտման դերը ժողովրդավարական արժեքների պաշտպանության և հասարակական ու ինստիտուցիոնալ դիմակայունության ամրապնդման գործում» խորագրով միջազգային համաժողովին։ Այս մասին հայտնում է Պաշտպանության նախարարությունը։
Համաժողովին մասնակցել են ՆԱՏՕ-ի անդամ և գործընկեր երկրների պաշտպանական գերատեսչություններում բարեվարքության ամրապնդման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի և մարդու իրավունքների պաշտպանության համար պատասխանատու կառուցների ղեկավարներ, միջազգային կազմակերպությունների և առաջատար փորձագիտական կենտրոնների ներկայացուցիչներ։ Ներկայացվել ու քննարկվել են տարբեր երկրների զինված ուժերում բարեվարքության ամրապնդման լավագույն փորձը, առկա խնդիրները և դրանց լուծման համակարգային մոտեցումները։
Բրյուսելում ՀՀ ՊՆ գլխավոր քարտուղար Համլետ Բատիկյանը նաև երկկողմ հանդիպումներ է ունեցել ՆԱՏՕ-ի բարեվարքության կերտման ծրագրի ղեկավարության հետ։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել համատեղ ծրագրերի ակտիվացման ուղղությամբ, վերահաստատվել է հաջորդ տարվա միջոցառումների ցանկը։ ՊՆ գլխավոր քարտուղարը ծրագրի ղեկավարությանը և փորձագետներին հրավիրել է Հայաստան՝ անձնակազմի կառավարման, ֆինանսական պլանավորման, աուդիտի և գնումների համակարգի ռիսկային հարցերի վերհանման և դրանց չեզոքացման համալիր գործողությունների մշակման վերաբերյալ տեղում անհրաժեշտ խորհրդատվություն ստանալու նպատակով։

Делегация МО РА приняла участие в конференции НАТО
С 8 по 9 декабря делегация во главе с генеральным секретарем Министерства обороны РА Гамлетом Батикяном приняла участие в международной конференции НАТО: «Роль повышения уровня этики в Вооруженных силах в защите демократических ценностей и укреплении общественной и институциональной стабильности», проходящей в Брюсселе.
В конференции участвуют руководители структур, ответственных за укрепление этики, борьбу с коррупцией и защиту прав человека в оборонных ведомствах стран-членов и партнеров НАТО, представители международных организаций и ведущих экспертных центров. Были представлены и обсуждены передовой опыт укрепления морального духа в вооруженных силах разных стран, существующие проблемы и системные подходы к их решению.
Генеральный секретарь МО РА Гамлет Батикян в Брюсселе также провел двусторонние встречи с руководством Программы повышения уровня этики НАТО. Достигнута договоренность об активизации совместных программ, подтвержден перечень мероприятий следующего года. Генеральный секретарь Минобороны пригласил руководство программы и экспертов в Армению для необходимых консультаций по вопросам управления персоналом, финансового планирования, аудита и системы закупок и разработки комплексных мероприятий по их нейтрализации.