Ադրբեջանի սադրանքի պատճառով Արցախում դադարեցված են պլանային վիրահատությունները․ 11 երեխա գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքներում
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։ Հայտնում է Արցախի առողջապահության նախարարությունը։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 11 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում: «Ընդերային լեյշմանիոզ» ախտորոշմամբ 4 ամսական արցախցի փոքրիկը շարունակում է բուժում ստանալ ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոնում և վիճակը կայունանում է:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ում 10 բուժառու գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում, որից 5-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են։
Բժիշկների կողմից կատարվում է հնարավորը հիվանդների վիճակը կայունացնելու համար: ԱՀ առողջապահության նախարարությունը ձեռնարկում է հնարավոր բոլոր միջոցները շրջափակման պատճառով ստեղծված իրավիճակը պատշաճ հաղթահարելու համար։

Из-за провокации Азербайджана плановые операции в Арцахе приостановлены: 11 детей находятся в реанимации
Поддержи А1+!Из-за блокирования Азербайджаном единственной дороги, связывающей Арцах с Арменией, в медицинских учреждениях, подведомственных Министерству здравоохранения Республики Арцах, плановые операции все еще приостановлены.
В медобъединении «Аревик» 11 детей находятся в отделениях реанимации и для новорожденных. 4-месячный арцахский малыш, у которого был диагностирован «Висцеральный лейшманиоз», продолжает получать лечение в специализированным медицинском центре в Республике Армения. Состояние его здоровья стабилизируется.
10 пациентов Республиканского медицинского центра находятся в отделении реанимации, 5 из которых – в крайне тяжелом состоянии. Врачи делают все возможное для стабилизации состояния больных.
Министерство здравоохранения Республики Арцах принимает все возможные меры для преодоления сложившейся из-за блокады ситуации на должном уровне.