Այս պահի դրությամբ որևէ խմբակցություն ՀՀ ՄԻՊի թեկնածու չի առաջադրել․ Թ․ Թովմասյան
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱԺ պատգամավոր, ԱԺ Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը գրել է․
ԱԺ աշխատակազմը տեղեկացրել է բոլոր խմբակցություններին օրենքով սահմանված կարգով և ժամկետներում ՀՀ Ազգային ժողովի մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովին ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի մեկական թեկնածու առաջադրելու մասին։
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքի համաձայն՝ թեկնածուները կարող են առաջադրվել ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնը թափուր մնալուց հետո՝ տասնօրյա ժամկետում:
Որպես ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ՝ իրազեկում եմ, որ այս պահի դրությամբ որևէ խմբակցություն ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի թեկնածու չի առաջադրել։

На данный момент ни одна из фракций НС не выдвинула кандидата на должность Омбудсмена РА: Т. Товмасян
Ни одна из фракций Национального Собрания Армении не выдвинула кандидата на должность защитника прав человека (омбудсмена) Армении. Об этом в сообщении на своей странице в Facebook сообщила председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Тагуи Товмасян.
«Аппарат Национального Собрания проинформировал все фракции о представлении в Постоянную комиссию Национального Собрания по защите прав человека и общественным вопросам одного кандидата в защитники прав человека Республики Армения в порядке и сроки, установленные законом.
Согласно конституционному закону Республики Армения "Регламент Национального Собрания" кандидаты на должность защитника прав человека могут быть выдвинуты в течение десяти дней после освобождения должности.
Как председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам сообщаю, что кандидатов на должность защитника прав человека не выдвинуто», - отметила Товмасян.