Մեզ մնում է միայն կիսել երևանցիների մտահոգությունը․Եվրոպացի դիտորդների հայտարարությունը Երեւանի ավագանու ընտրությունների վերաբերյալ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵԽ Տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի դիտորդական առաքելության հայտարարությունը Երևանի ավագանու ընտրությունների վերաբերյալ։
Ըստ հաղորդագրության՝ քվեարկության օրը Կոնգրեսի յոթ թիմեր՝ Կարլա Դեժոնգեի (Բելգիա, ILDG) գլխավորությամբ այցելել են Երևանի բոլոր թաղամասերի պատահականության սկզբունքով ընտրված մոտ 113 ընտրատեղամասեր՝ բացումից մինչև փակում և հաշվարկի գործընթաց: Տեղամասերում այս առաքելությանը նախորդել էին սեպտեմբերի 15-16-ը հանդիպումները ընտրական հիմնական շահագրգիռ կողմերի և դիվանագիտական կորպուսի, լրատվամիջոցների, հասարակական կազմակերպությունների, ինչպես նաև ընտրություններին մասնակցող թեկնածուների հետ:
Ընդհանուր առմամբ, պատվիրակությունը գնահատում է ընտրությունները հանգիստ, խաղաղ և լավ կազմակերպված քվեարկության օրը՝ առանց լուրջ միջադեպերի կամ անոմալիաների:
Պատվիրակությունը նշել է, որ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի (ԿԸՀ) ներկայացուցիչների աջակցությամբ ընտրողների իսկությունը հաստատող սարքերն ու տեսախցիկները անխափան գործել են քվեարկության ողջ օրվա ընթացքում՝ նվազեցնելով կեղծիքների հնարավորությունները և ամրապնդելով ընտրողների վստահությունը ընտրական գործընթացի նկատմամբ։ Նաեւ ողջունել է քվեաթերթիկների փոփոխությունը, որը նվազեցրել է կարուսելի հնարավորությունը։
Մենք ողջունում ենք Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների արդյունքում առաջացած բարելավումները, ինչպես նաև ԿԸՀ-ի ջանքերը, որոնք նպաստեցին ընտրությունների օրվա ընդհանուր թափանցիկությանն ու պրոֆեսիոնալիզմին։ Այս փոփոխությունները ներառում էին ընտրատեղամասերի նախագահների և քարտուղարների հատուկ դասընթացների ներդրումը, և մենք խորհուրդ ենք տալիս դրանք հետագայում պարտադիր դարձնել՝ ընտրական ընթացակարգերն էլ ավելի ստանդարտացնելու նպատակով։
Պատվիրակությունը ափսոսանք է հայտնել ՏԻՄ ընտրությունների նկատմամբ հատկապես երիտասարդ ընտրողների շրջանում հետաքրքրության պակասի համար, ինչը երևում է Երևանում երբևէ գրանցված ամենացածր մասնակցությամբ: Բացի այդ, տեղական շահերին վերաբերող հարցերը երբեմն ստվերվում էին բազմաթիվ ընտրողների և մրցակիցների կողմից Լաչինի միջանցքում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ հասկանալիորեն արտահայտված անվտանգության մտահոգությունների պատճառով: Մեզ մնում է միայն կիսել երևանցիների մտահոգությունը և կոչ անել արագ կարգավորել այս իրավիճակը։
Քարոզարշավը բևեռացված էր և գլխավորում էին քաղաքապետի թեկնածուները: Պատվիրակությանը զեկուցվել է վարչական ռեսուրսի չարաշահման և ԶԼՄ-ների կողմնակալության մասին հայտարարությունների մասին՝ առաջատար կուսակցության քաղաքապետի թեկնածուի մասով: Այդ առումով և հավասար մրցակցային պայմաններ ապահովելու նպատակով՝ մենք հավատում ենք պաշտոնական քարոզարշավին նախորդող ժամանակաշրջանի վերաբերյալ լրացուցիչ երաշխիքների անհրաժեշտությանը, այդ թվում՝ քարոզարշավի և կուսակցությունների ֆինանսավորման վերաբերյալ:
Ինչպես նախկինում առաջարկել էր Կոնգրեսը, ընտրատեղամասերի հասանելիությունը մնում է կարևոր խնդիր, որը պահանջում է հետագա հրատապ միջոցներ: Մենք ափսոսանք հայտնեցինք, որ չափազանց շատ ընտրատեղամասեր հասանելի չէին հաշմանդամություն ունեցող ընտրողների, տարեցների և փոքր երեխաներ ունեցող ծնողների համար։
Մենք նշեցինք, որ կային մի քանի ոլորտներ, որտեղ, թեև իրավական դաշտը համարժեք էր թվում, օրենքի ոգով որոշ դրույթների իրականացումը կարող էր ավելի բարելավվել: Օրինակ, թեև բոլոր ցուցակներում պահպանվել է կին թեկնածուների 30% քվոտան, ցուցակի շատ քիչ գլխավորողներ կանայք են եղել և, հետևաբար, քիչ ներկայացված են հանրային քննարկումներում:
Ի վերջո, մենք նաև իշխանություններին հրավիրում ենք դիտարկել ամբողջ երկրում տեղական ինքնակառավարման մարմինների բոլոր ընտրությունների քվեարկության մեկ օր սահմանելու հարցը, ինչն արդեն մատնանշվել էր Կոնգրեսի վերջին զեկույցում։
Կոնգրեսի առաքելությունից հետո հանձնարարականի նախագիծը կքննարկվի Կոնգրեսի հաջորդ նստաշրջանում՝ 2023 թվականի հոկտեմբերի 25-ին Ստրասբուրգում (Ֆրանսիա):

Мы можем лишь разделить обеспокоенность граждан Еревана: Заявление европейских наблюдателей по поводу выборов в Совет старейшин Еревана
Поддержи А1+!Конгресс местных и региональных властей Совета Европы, завершивший свою наблюдательную миссию на выборах в Совет старейшин Еревана, охарактеризовал процесс голосования как “спокойный, мирный и хорошо организованный”, а уровень участия охарактеризовал как “исторически низкий”. Об этом говорится в заявлении Конгресса, которое приводим ниже:
“Делегация Конгресса по наблюдению за выборами в составе девяти человек завершила вчера свою миссию по наблюдению за выборами в Совет старейшин Еревана, которые прошли в воскресенье в 12 административных районах армянской столицы.
В день выборов семь команд Конгресса во главе с Карлой Дежонге (Carla Dejonghe) посетили около 113 случайно выбранных избирательных участков во всех районах Еревана с момента их открытия до закрытия и подсчета голосов. Этой миссии на месте предшествовали 15-16 сентября встречи с ключевыми участниками выборов и представителями дипломатического корпуса, средств массовой информации, НПО, а также кандидатами партий, участвующих в выборах.
В целом, делегация отметила спокойный, мирный и хорошо организованный день выборов без серьезных инцидентов или аномалий. Делегация отметила, что при поддержке представителей Центральной избирательной комиссии (ЦИК) устройства и камеры аутентификации избирателей бесперебойно функционировали в течение всего дня голосования, сокращая возможности для мошенничества и укрепляя доверие избирателей к избирательному процессу. Делегация также приветствовала изменение избирательных бюллетеней, которое способствовало повышению читабельности и уменьшению возможности карусельного голосования.
Мы приветствуем улучшения, внесенные поправками в Избирательный кодекс, а также усилия ЦИК, которые способствовали общей прозрачности дня выборов и профессионализму. Эти изменения включали введение специальных тренингов для председателей и секретарей избирательных участков, и мы рекомендуем сделать их обязательными в будущем в целях дальнейшей стандартизации избирательных процедур.
Делегация выразила сожаление по поводу отсутствия интереса, особенно среди молодых избирателей, к местным выборам, о чем свидетельствует самая низкая явка, когда-либо зафиксированная в Ереване. Кроме того, вопросы местных интересов иногда отодвигались на второй план из-за опасений по поводу безопасности, которые, по понятным причинам, выражали многие избиратели и конкуренты в отношении ситуации в Лачинском коридоре. Мы можем лишь разделить обеспокоенность граждан Еревана и призвать к скорейшему разрешению этой ситуации.
Предвыборная кампания была поляризованной и возглавлялась преимущественно кандидатами в мэры. Делегацию проинформировали об обвинениях в злоупотреблении административным ресурсом и предвзятости средств массовой информации в пользу кандидата на пост мэра от партии действующих властей. В этом отношении и в целях обеспечения равных правил игры мы считаем необходимым ввести дополнительные гарантии в отношении периода, предшествующего официальной избирательной кампании, в том числе в отношении финансирования избирательной кампании и партии.
Как ранее рекомендовал Конгресс, доступность избирательных участков остается критической проблемой, которая требует дальнейших срочных мер. Мы выразили сожаление по поводу того, что слишком многие избирательные участки были недоступны для избирателей с ограниченными возможностями, пожилых людей и родителей с маленькими детьми.
Мы отметили, что существует несколько областей, в которых, хотя правовая база кажется адекватной, реализацию некоторых положений в духе закона можно было бы еще улучшить. Например, хотя все списки соблюдали 30-процентную квоту кандидатов-женщин, во главе списков было слишком мало женщин, и поэтому они были недостаточно представлены в публичных дебатах.
Наконец, мы также предлагаем властям рассмотреть вопрос об установлении единого дня голосования для всех местных выборов по всей стране, на что уже указывалось в последнем отчете Конгресса.
В дополнение к миссии Конгресса проект рекомендации будет обсуждаться на следующей сессии Конгресса 25 октября 2023 года в Страсбурге (Франция)”.