Դատախազությունը պահանջում է Մշակույթի նախկին նախարարից հօգուտ պետության բռնագանձել շուրջ 1 միլիարդ դրամ
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2024 թվականի հունվարի 25-ին վարույթ է ընդունել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ 98-րդ հայցադիմումը:
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝ ՀՀ մշակույթի նախկին նախարար Հասմիկ Պողոսյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
Ø 301 միլիոն 218 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի դրամական միջոցների մնացորդ, որը հանդիսանում է ապօրինի ծագում ունեցող գույքերի վերափոխման կամ օգտագործման արդյունքում առաջացած գումար.
Ø 567 միլիոն 396 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում և հնարավոր չէ բռնագանձել, քանի որ փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի և/կամ հնարավոր չէ նույնականացնել.
Ø 1 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն.
Ø 3 միլիոն 331 հազար դրամ՝ փոխառությունից ծագող պահանջի իրավունք.
Ø 4 միլիոն 863 հազար դրամ՝ նախկին նախարարին նախկինում պատկանած տրանսպորտային միջոցի շուկայական արժեք:

Прокуратура требует взыскать от бывшего министра культуры в пользу государства около 1 млрд драмов
Поддержи А1+!Антикоррупционный суд 25 января принял к рассмотрению 98-й иск о конфискации имущества незаконного происхождения.
Управление по взысканию имущества незаконного происхождения представило в суд ходатайство о конфискации имущества экс-министра культуры Асмик Погосян и аффилированных с нею лиц в пользу Республики Армения:
- 301 млн 218 тыс драмов в качестве остатка незаконных средств, представляющего собой сумму, возникшую в результате преобразования или использования имущества незаконного происхождения.
- 567 млн 396 тыс драмов, которые не подтверждаются законными доходами лица, имеет незаконное происхождение и не может быть конфисковано, поскольку передано добросовестному приобретателю и/или не может быть идентифицировано;