ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը Սումգայիթի ջարդերի 36-րդ տարելիցի կապակցությամբ
Աջակցիր «Ա1+»-ին1988թ. փետրվարի 27-ին Խորհրդային Ադրբեջանի ղեկավարության նախաձեռնությամբ և բացարձակ թողտվության պայմաններում մեկնարկեցին Սումգայիթի հայ բնակչության ջարդերը, որոնք ուղեկցվեցին բռնությունների, դաժանությունների, բռնի անհետացումների, ունեզրկման, մարդու իրավունքների զանգվածային ոտնահարումների դեպքերով: Սպանվեցին հարյուրավոր հայեր, այդ թվում՝ կանայք, երեխաներ և ծերեր, իսկ հազարավոր հայեր բռնի տեղահանվեցին:
Սումգայիթյան ողբերգությանը հաջորդեցին Կիրովաբադի, Բաքվի և Ադրբեջանի այլ հայաշատ բնակավայրերի հայության ջարդերը: Այս շղթայական իրադարձությունները, ինչպես դրանցից առաջ Նախիջևանի ամբողջական հայաթափումը, ցույց տվեցին, որ հիշյալ ոճրագործությունները ոչ թե ազգայնամոլության հիմքի վրա բռնությունների առանձին դրվագներ էին, այլ պետականորեն ծրագրված և իրականացված հայատյացության քաղաքականության հերթական դրսևորումներ։ Այդ քաղաքականության հետևանքով Խորհրդային Ադրբեջանից բռնի տեղահանման ենթարկվեց շուրջ 500 հազար էթնիկ հայ:
Հատկանշական է, որ այդ իրադարձությունները թիրախավորել են ոչ միայն հայ բնակչությանը. դրանք ուղեկցվել են նաև հայկական ժառանգության և ընդհանուր առմամբ հայկական հետքի վերացման կանխամտածված գործողություններով։
Արդեն 21-րդ դարում, լիակատար անպատժելիության պայմաններում Ադրբեջանի նույն քաղաքականության շարունակությունն էր Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ հայության ահաբեկման, անմարդկային շրջափակման, սովամահության մատնելու և ի վերջո ուժի կիրառման միջոցով Լեռնային Ղարաբաղն ամբողջությամբ հայաթափելու, էթնիկ զտման ենթարկելու քաղաքականությունը, որն ավարտին հասցվեց անգամ ի հեճուկս ՄԱԿ Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից ընդունված իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող երեք որոշումների:
Այսօր էլ Ադրբեջանը շարունակում է իր վերահսկողության ներքո հայկական որևէ հետքի վերացմանն ուղղված քաղաքականությունը՝ պղծելով, վանդալիզմի ենթարկելով և ոչնչացնելով հայկական կրոնական ու պատմամշակութային կոթողները։ Այսօր էլ, արդեն Հայաստանի Հանրապետության դեմ շարունակվող այլատյաց և թշնամական քաղաքականությունն ուղեկցվում է բարձրագույն մակարդակով հնչող ատելության խոսքով, սպառնալիքներով և ագրեսիվ հռետորաբանությամբ, որը խոչընդոտ է ժողովուրդների միջև թշնամանքի հաղթահարման և տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման ճանապարհին։
Միջազգային հանրությունը պետք է համարժեք գնահատական տա տեղի ունեցած զանգվածային ոճրագործություններին և գործարկի առկա բոլոր մեխանիզմները՝ կանխելու նման ոճրագործությունների կրկնությունը և նպաստելու Հարավային Կովկասում արժանապատիվ և տևական խաղաղության հասնելու Հայաստանի անկեղծ ջանքերին։

Заявление МИД РА по случаю 36-й годовщины Сумгаитских погромов
Министерство иностранных дел Республики Армения распространило заявление по случаю 36-й годовщины сумгаитских погромов.
«27 февраля 1988 года по инициативе руководства Советского Азербайджана и в условиях абсолютной вседозволенности начались массовые погромы армянского населения Сумгаита, которые сопровождались случаями насилия, жестокости, исчезновений, грабежей и массовых нарушений права человека. Сотни армян были убиты, в том числе женщины, дети и старики, тысячи армян были насильственно перемещены.
За Сумгаитской трагедией последовали массовые убийства армян в Кировабаде, Баку и в других армянонаселенных пунктах Азербайджана. Эти цепные события, как и предшествовавшее им полное перемещение армян Нахиджевана, показали, что упомянутые преступления были не отдельными эпизодами насилия на почве национализма, а регулярными проявлениями спланированной и реализуемой государством политики армянофобии. В результате этой политики около 500 000 этнических армян были насильственно перемещены из Советского Азербайджана.
Примечательно, что эти события коснулись не только армянского населения. Они сопровождались и целенаправленными действиями по уничтожению армянского наследия и армянского следа в целом.
В XXI веке, в условиях полной безнаказанности, Азербайджан продолжил ту же политику террора коренных армян Нагорного Карабаха, бесчеловечной блокады, измора и окончательного изгнания армян Нагорного Карабаха путем применения силы, этнических чисток, которое было завершено даже вопреки трем юридически обязательным решениям Международного суда ООН.
И сегодня Азербайджан продолжает политику искоренения любых армянских следов на территориях, находящихся под его контролем, осквернения, вандализма и уничтожения армянских религиозных и историко-культурных памятников. И сегодня продолжающаяся ксенофобия и враждебная политика в отношении Республики Армения сопровождается разжиганием ненависти, угрозами и агрессивной риторикой на высоком уровне, что является препятствием на пути преодоления вражды между народами и установления мира и стабильности в регионе.
Международное сообщество должно дать адекватную оценку произошедшим массовым преступлениям и активизировать все доступные механизмы для предотвращения повторения таких преступлений и внести свой вклад в искренние усилия Армении по достижению достойного и прочного мира на Южном Кавказе».