Ադրբեջանը չի սպասում, որովհետև վախենում է, Ուկրաինայում իրավիճակը կփոխվի․ Ալեքսանդր Իսկանդարյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Ինչո՞ւ Ադրբեջանը չի սպասում և հանգիստ չի աշխատում: Որովհետև վախենում է, իրավիճակը կարող է փոխվել։ Իրավիճակը կարող է փոխվել ոչ թե այստեղ, այլ Ուկրաինայում»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ, Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը՝ անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական բանակցություններին։
Նրա կարծիքով ղարաբաղցիների արտաքսումը, անգամ շրջափակումը հնարավոր չէր լինի, եթե չլիներ ուկրաինական պատերազմը։
Խոսելով Հարավային կովկասում Ռուսաստանի ազդեցության նվազման մասին, քաղաքագետն ասում է, թե տարածաշրջանում արևմուտքը պետք է փոխարինի ոչ թե ՌԴ-ին, այլ ՌԴ-ի առասպելին, քանի որ այդ երկիրը չի կատարել իր պարտականություններն ու այլևս այստեղ մենաշնորհ չունի։ «ՌԴ-ն մեր տարածաշրջանում չի կարող լինել ազնիվ միջնորդ։ Նախ նա կովկասյան երկիր է, Հյուսիսային Կովկասը նրա մի մասն է։ Բացի այդ նա զենք է վաճառել և Հայաստանին, և Ադրբեջանին․ ազդեցություն ունի թե Ադրբեջանի, թե Հայաստանի վրա»,- հավելեց Իսկանդարյանը։
Ինչ վերաբերում է ուսաական ռազմաբազան Հայաստանից դուրս հանելու վերաբերյալ քննարկումներին, Իսկանդարյանն ասում է, դա մինչև 2044 թվականը հնարավոր չէ, քանի որ ըստ պայմանագրի՝ դրա համար անհրաժեշտ է երկու կողմերի՝ ոչ միայն Հայաստանի, այլ նաև ՌԴ-ի համաձայնությունը։

Азербайджан не ждёт, потому что боится, что ситуация в Украине изменится: Александр Искандарян (видео)
«Почему Азербайджан не ждёт и не работает спокойно? Потому что боится, что ситуация может измениться. Ситуация может измениться не здесь, а в Украине», - сказал в беседе с «А1+» политолог, директор Института Кавказа Александр Искандарян, коснувшись армяно-азербайджанских переговоров.
По его мнению, выселение азербайджанцев, даже блокада не были бы возможны, если б не было украинской войны.
Говоря об уменьшении влияния России на Южном Кавказе, политолог говорит, что в регионе запад должен заменить не РФ, а миф о РФ, поскольку эта страна не выполнила своих обязательств и отныне у неё нет здесь монополии. «РФ не может быть честным посредником в нашем регионе. Во-первых, она – кавказская страна, Северный Кавказ – её часть. Кроме того, она продавала оружие и Армении, и Азербайджану, имеет влияние и на Азербайджан, и на Армению», - добавил Искандарян.
Касательно обсуждений о выведении российской военной базы из Армении, Искандарян говорит, что это невозможно до 2044 года, поскольку согласно договору, для этого необходимо согласие двух сторон – не только Армении, но и РФ.