Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանսիա-Հայաստան միջխորհրդարանական բարեկամական խմբի նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը
Վարչապետն ընդունել է Ֆրանսիա-Հայաստան միջխորհրդարանական բարեկամական խմբի նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ Անն-Լորանս Պետելի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է միջխորհրդարանական բարեկամական խմբի անդամների այցը Հայաստան և շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի հետ կապված օրակարգերին նվիրվածության համար: Վարչապետը կարևորել է Հայաստանի և Ֆրանսիայի խորհրդարանների միջև ձևավորված ամուր կապերը և ընդգծել երկկողմ բարձր մակարդակի ինտենսիվ համագործակցության փաստը:
Անն-Լորանս Պետելը նշել է, որ բարեկամական խմբի կազմում են ԱԺ բոլոր խմբակցությունների ներկայացուցիչները, որոնք ունեն Հայաստանին աջակցության քաղաքական անվերապահ կոնսենսուս:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստան-Ֆրանսիա բազմաոլորտ համագործակցությանը, միջխորհրդարանական փոխգործակցությանը, մեր երկրում ֆրանսիական ընկերությունների գործունեությանը, ներդրումային ծրագրերում ներգրավմանը, ենթակառուցվածքների, գյուղատնտեսության, էներգետիկայի և այլ ուղղություններով ծրագրերի իրականացմանը վերաբերող հարցերի:
Քննարկվել են Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող գործընթացները: Վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումներին և ընդգծել, որ պայմանագրի սկզբունքները հիմնարար կերպով համաձայնեցվել են 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում կայացած քառակողմ հանդիպման շրջանակում ընդունված հայտարարությամբ: Քննարկվել են նաև տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման հնարավորությունները: Այս համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծն ու դրա սկզբունքները:
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստանում Եվրոպական միության քաղաքացիական առաքելության գործունեության, Հայաստան-ԵՄ համագործակցության հետագա զարգացման շուրջ:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրներին, դրանց լուծման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության քայլերին ու ծրագրերին: Բռնի տեղահանվածների կարիքների լուծման առումով վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է նաև միջազգային հանրության հետևողական աջակցությունը:

Пашинян принял делегацию во главе с председателем межпарламентской группы дружбы Франция-Армения
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян принял делегацию, возглавляемую председателем группы дружбы Франция-Армения Национального собрания Франции Анн-Лоранс Петель.
Аппарат премьер-министра сообщил, что Никол Пашинян приветствовал визит членов группы дружбы в Армению и поблагодарил их за приверженность повестке, связанной с Арменией. Премьер-министр подчеркнул крепкие связи, сложившиеся между парламентами Армении и Франции, и двустороннее сотрудничество на высоком уровне.
Анн-Лоранс Петель отметила, что в группе дружбы представители всех фракций НС, у которых есть безоговорочный политический консенсус в поддержке Армении.
Стороны коснулись вопросов многосекторального сотрудничества Армения-Франция, межпарламентского взаимодействия, деятельности французских компаний в Армении, участия в инвестиционных программах, реализации проектов в инфраструктуре, сельском хозяйстве, энергетике и других направлениях.
Обсуждались процессы, происходящие на Южном Кавказе. Никол Пашинян коснулся подписания армяно-азербайджанского мирного договора и подчеркнул, что принципы договора согласованы в заявлении, сделанном в рамках четырехсторонней встречи, состоявшейся в Праге 6 октября 2022 года. Обсуждались также возможности разблокирования региональных инфраструктур. Никол Пашинян представил проект правительства РА «Перекресток мира» и его принципы.
Состоялся обмен мнениями о деятельности гражданской миссии Евросоюза в Армении, дальнейшем развитии сотрудничества Армения-ЕС.
Также были обсуждены гуманитарные проблемы людей, принудительно перемещенных из Нагорного Карабаха, действия и планы правительства РА по их разрешению. В вопросе решения нужд переселенцев премьер-министр Пашинян подчеркнул последовательную поддержку международного сообщества.