Փաշինյանը կարևորել է ծանրամարտի Աշխարհի 2027 թվականի առաջնությունը մեր երկրում անցկացնելու որոշումը (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիայի (IWF) նախագահ Մուհամմեդ Ջալուդին և Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Ուրսոյին:
Վարչապետը ողջունել է Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիայի ղեկավարների այցը Հայաստան և կարևորել ծանրամարտի Աշխարհի 2027 թվականի առաջնությունը մեր երկրում անցկացնելու որոշումը: Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել մրցաշարի անցկացումը մեր երկրին վստահելու համար՝ ընդգծելով, որ ՀՀ կառավարությունը կներդնի բոլոր ջանքերը՝ այն բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար: Վարչապետը նշանակալի է համարել փաստը, որ ՀՀ-ում առաջին անգամ է անցկացվելու օլիմպիական մարզաձևի Աշխարհի առաջնություն: Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ ՀՀ կառավարության նպատակն է տարբեր մարզաձևերից խոշոր մրցաշարերի անցկացումը մեր երկրում, ինչն առաջին հերթին նպաստում է սպորտի զարգացմանն ու խթանմանը:
Մուհամմեդ Ջալուդը նշել է, որ մրցաշարը Հայաստանում անցկացնելու որոշումն ընդունվել է մեծ վստահությամբ, որ այն կանցկացվի բարձր մակարդակով: Նա նշել է ծանրամարտում Հայաստանի մարզիկների բարձր հաջողություններն ու ավելացրել՝ Աշխարհի 2027 թ. առաջնությունը կարևորվում է նաև նրանով, որ այն լինելու է վարկանիշային Լոս Անջելեսում կայանալիք օլիմպիական խաղերի համար:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել մրցաշարի կազմակերպման աշխատանքներին, ինչպես նաև Հայաստանում ծանրամարտի զարգացմանն ուղղված քայլերին, այդ թվում՝ նոր մարզադպրոցների կառուցման միջոցով:

Пашинян подчеркнул важность решения о проведении Чемпионата мира по тяжелой атлетике 2027 года в нашей стране (видео)
Премьер-министр Никол Пашинян принял президента Международной федерации тяжелой атлетики (IWF) Мохаммеда Джалуда и генерального секретаря Антонио Урсо.
Никол Пашинян приветствовал визит руководителей Международной федерации тяжелой атлетики в Армению и подчеркнул важность решения о проведении Чемпионата мира по тяжелой атлетике 2027 года в нашей стране. Премьер-министр поблагодарил за доверие нашей стране проведение турнира, подчеркнув, что правительство Республики Армения приложит все усилия для его организации на высоком уровне. Премьер-министр назвал значимым тот факт, что впервые в Армении будет проводиться чемпионат мира по олимпийскому виду спорта. Никол Пашинян добавил, что целью правительства Республики Армения является проведение крупных турниров по различным видам спорта в нашей стране, что в первую очередь способствует развитию и популяризации спорта.
Мохаммед Джалуд отметил, что решение о проведении турнира в Армении было принято с большой уверенностью в том, что он пройдет на высоком уровне. Он отметил успехи армянских спортсменов в тяжелой атлетике и добавил, что чемпионат 2027 года важен еще и потому, что является рейтинговым для Олимпийских игр, которые пройдут в Лос-Анджелесе.
В ходе встречи были затронуты вопросы организации турнира, а также шаги по развитию тяжелой атлетики в Армении, в том числе посредством строительства новых спортивных школ.