Միրզոյանը հանդիպել Է Միջուկային փորձարկումների համապարփակ արգելման պայմանագրի կազմակերպության գործադիր քարտուղարին (տեսանյութ)
Մայիսի 20-ին Վիեննայում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Միջուկային փորձարկումների համապարփակ արգելման պայմանագրի կազմակերպության գործադիր քարտուղար Ռոբերտ Ֆլոյդի հետ:
Երկուստեք ընդգծվել է Միջուկային փորձարկումների համապարփակ արգելման պայմանագրի* դերը չտարածման և միջուկային զինաթափման
հարցում։
«Հայաստանը՝ որպես չտարածման ջատագով, հավատարիմ է պայմանագրին իր հանձնառությանը, ինչպես նաև կարևորում է մինչ օրս կազմակերպության հետ ձևավորված արդյունավետ համագործակցության շարունակականությունն ու տեսանելիության ավելացումը։»
Զրուցակիցները քննարկել են կազմակերպության հետ Հայաստանի փոխգործակցության հարցեր, մասնավորապես կարողությունների զարգացման ուղղությամբ իրականացվող ծրագրերի համատեքստում։
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև ժամանակակից պայմաններում առկա մարտահրավերներին, ինչպես նաև տարածաշրջանային հարցերի։
* Ծանոթագրություն. Հայաստանը պայմանագիրը ստորագրել է 1996թ. հոկտեմբերի 1-ին և վավերացրել է 2006թ. հուլիսի 12-ին:

Мирзоян встретился с секретарем Организации Договора о всеобъемлющем запрещении ядерных испытаний (видео)
Поддержи А1+!Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян встретился в Вене с исполнительным секретарем Организации Договора о всеобъемлющем запрещении ядерных испытаний (ОДВЗЯИ) Робертом Флойдом.
Собеседники подчеркнули роль Договора о всеобъемлющем запрещении ядерных испытаний в обеспечении нераспространения и ядерного разоружения.
“Армения, как сторонник нераспространения, привержена своим обязательствам по договору, и также придает важность продолжению и повышению эффективного сотрудничества, сформировавшегося с организацией по сегодняшний день”.
Собеседники обсудили вопросы сотрудничества Армении с ОДВЗЯИ, в частности, в контексте программ, реализуемых в направлении развития возможностей.
Также были затронуты актуальные вызовы и региональные вопросы.
Договор о всеобъемлющем запрещении ядерных испытаний Армения подписала 1 октября 1996 года, ратифицировала 12 июля 2006 года.